НАЧАЛО Други

Топ 20 крипто събития, които определиха 2023 година

31.12.2023 10:00 19 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Топ 20 крипто събития, които определиха 2023 година

2023-та беше година на изключително много вълнуващи и разочароващи събития в крипто пространството. Може би това беше годината с най-значими събития в историята на криптовалутите.

От фалити, арести и хакове, до бума на цените и интереса на финансовите гиганти, нека разгледаме какво прави 2023 година толкова специална.

Залезът на три големи банки

В началото на годината регулаторните действия в Ню Йорк предизвикаха шокови вълни във финансовия сектор, като засегнаха най-вече три големи банки, известни с участието си в сферата на криптовалутите.

Signature Bank, приветствана заради взаимоотношенията си с крипто предприятията, беше затворена след директиви на Департамента за финансови услуги на Ню Йорк (NYDFS) съвместно с Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC). Този ход имаше за цел да укрепи националната икономика и да възстанови вярата в банковата система.

Закриването на Signature Bank, която към края на декември 2022 година управляваше внушителните $88.6 милиарда в депозити, има значителен отзвук в индустрията., оставяйки празнота за тези, които разчитат на нейните благоприятни за криптовалутите банкови услуги.

Междувременно малко след това Silvergate Bank обяви прекратяването на дейността си и институционалната си ликвидация. Това решение, съпроводено с рязък спад на акциите поради спада на ликвидността и забавените финансови разкрития, следва краха на нейния ключов партньор, една от най-големите крипто борси по това време, FTX.

Решението на Silvergate да закрие своята Silvergate Exchange Network (SEN) – платформа, улесняваща крипто плащанията, известна със своята ефективност за разлика от традиционните банкови преводи, допълнително допринесе за сътресенията във финансовата индустрия. Отчетената загуба от $1 милиард през четвъртото тримесечие на 2022 година предизвика масово изтегляне на активи от страна на клиентите на Silvergate, търсещи по-стабилни финансови пътища.

empty-wallet-bankruptcy

Последиците се разшириха отвъд краха на Silvergate. Компанията майка на Silicon Valley Bank, SVB Financial Group, влезе в светлината на прожекторите с подаването на молба за обявяване в несъстоятелност по глава 11 в съда по несъстоятелност на САЩ за южния район на Ню Йорк. Грег Бекер, бившият главен изпълнителен директор на SVB, обясни фалита на банката с редица фактори, включително бързото повишаване на лихвените проценти от Федералния резерв и неблагоприятните настроения, разпространявани в социалните медии. Според изчисленията, банката е губила средно по $1 милион всяка секунда на 9-ти март, след като клиентите на банката изтегиха прибилизително $42 милиарда.

На фона на тези затваряния и обявявания в несъстоятелност, индустрията се бореше с вълна от несигурност. Въпреки че тези събития са индивидуално сложни, тяхното общо въздействие подчертава крехкия характер на финансовите институции в условията на променящи се регулаторни условия и пазарни колебания.

Хакът на Euler Finance

Euler Finance се сблъска със значителни проблеми, като се изправи пред “flash loan” атака, която доведе до загубата на $197 милиона. Това събитие, случило се през март, доведе до значителни последици, включващи загубата на $136 милиона в стейкнат Етериум (ETH), $34 милиона в USDC, $19 милиона в wBTC и $8.7 милиона в DAI.

Атаката се възползва от уязвимостите, които първоначално бяха отстранени след доклад от етичен хакер, наричан “Kankodu”. Това лице беше отличено с награда от $50,000 за разкриването на проблема. Опитът за разрешаване на проблема обаче по невнимание е въвел нова уязвимост, която в крайна сметка е използвана при атаката. Вследствие на това стойността на токените Euler рязко спадна с около 70%.

За щастие, въпреки значителните загуби, Euler Finance успя да възстанови по-голямата част от източените средства. Това стана възможно, след като извършителят прие наградата, предложена от самия проект.

Забележително е, че през годината се наблюдаваха и забележителни експлойти в платформи като блокчейн протокола Multichain и крипто борсата Poloniex.

Драмата с Digital Currency Group

Когато близнаците Уинкълвос представиха услугата Earn, предлагаща на клиентите 8% възвръщаемост от заетите криптовалути, те си партнираха с Genesis, дъщерно дружество на Digital Currency Group.

След фалита на Genesis обаче потребителите на Earn останаха без право на обезщетение. Това доведе до конфликт между крипто платформата на Уинкълвос, Gemini, и Бари Силбърт, главен изпълнителен директор на Digital Currency Group.

В поредица от публични размени Камерън и Тайлър обвиниха Силбърт в корпоративни нарушения, твърдейки, че Genesis дължи на Gemini над $1 милиард, отделно от всички останали задължения. Впоследствие, през септември, правните представители на DCG предложиха нов план за фалит, целящ да възстанови на клиентите на Earn от 95% до 110% от вноските им след фалита на Genesis.

Освен това през октомври главният прокурор на Ню Йорк Летиша Джеймс заведе дело срещу Gemini и DCG, в което се твърди, че инвеститорите са били измамени.

Арестът на директора на Celsius

Алекс Машински, бившият главен изпълнителен директор на крипто борсата Celsius Network, бе задържан от полицията през юли.

Това се случи след като Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) заведе дело срещу Celsius Network и Машински.

Обвиненията срещу Машински са свързани с измама с ценни книжа. Вниманието към него и към Celsius Network се засили, след като през юли 2022 г. компанията обяви фалит, претърпявайки значителни загуби, възлизащи на милиарди долари.

Твърди се, че Машински е направил неверни твърдения за финансовата стабилност на Celsius, въпреки значителните загуби, понесени чрез рискови инвестиции в крипто кредитиране.

Машински подаде оставка от позицията си на главен изпълнителен директор през септември 2022 г.

Той ще бъде изправен пред съда на 17 септември 2024 г. по обвинения в измама с ценни книжа,, банкова измама, заговор и други.

Наскоро Celsius получи разрешение да преструктурира бизнес модела си, като се насочи към копаене на Биткойн.

Цената на USDC се дестабилизира

Стабилната монета USDC претърпя забележително отклонение от обвързаността си с щатския долар през март, като падна до $0.88, след като Circle, компанията зад USDC, разкри, че притежава резерви на стойност $3.3 милиарда, свързани с фалиралата Silicon Valley Bank.

Това разкритие предизвика значителна разпродажба на USDC, което накара инвеститорите да потърсят убежище в алтернативни стабилни монети като USDT на Tether или дори да изберат да излязат изцяло от пазара на криптовалути в полза на фиатната валута.

Вследствие на това USDC се сблъска с бърз спад от 15% в пазарната си капитализация в рамките само на 24 часа. Ситуацията се влоши още повече, тъй като на фона на бурните обстоятелства големи борси като Coinbase и Binance временно преустановиха конвертирането на USDC.

Въпреки тези проблеми, стабилната монета се възстанови и закрепи стойността си на $1.

Биткойн Ordinals

В началото на годината в общността на Биткойн се заговори за нов дигитален актив, известен като Ordinals.

Ordinals, подобно на NFT, представляват дигитални активи, интегрирани в най-малката единица на Биткойн – сатоши. Това нововъведение стана възможно благодарение на надстройката Taproot, която започна през ноември 2021 г.

Т.нар. Inscriptions въвеждат нов метод за съхранение на разнообразни данни в блокчейна на Биткойн.

Разработчици от алтернативни блокчейн екосистеми като Лайткойн (LTC) и Dogecoin (DOGE) положиха усилия да възпроизведат този проект. Едновременно с това тези, които стоят зад проектите извън веригата на Биткойн, се застъпват за портфейли и пазари, съвместими с Ординарите.

Сам Банкман-Фрийд признат за виновен

Неотдавна бившият лидер на някога популярната крипто борса FTX, Сам Банкман-Фрийд, беше изправен пред съдебен процес, в резултат на който получи присъда по множество обвинения. Тези обвинения са свързани с измама на различни заинтересовани страни от FTX, включително клиенти, кредитори и инвеститори.

По време на съдебния процес фокусът беше поставен върху надзора на Банкман-Фрийд както над FTX, така и над свързаната с нея фирма за търговия Alameda Research. Въпреки усилията му да изясни недоразуменията и грешките в управлението на бизнеса, неговите обяснения не успяха да убедят съдебните заседатели.

ftx ceo
ftx ceo

С потенциална максимална присъда от 115 години лишаване от свобода, Банкман-Фрийд очаква решение за 28 март от съдия Люис Каплан.

Binance стигна до споразумение с американските регулатори

През ноември Министерството на правосъдието на САЩ финализира споразумение с Binance, известна борса за криптовалути, с което се разрешава значително разследване на предполагаеми нарушения, свързани с пране на пари и нарушаване на санкции. Това споразумение се откроява като едно от най-значителните в корпоративната история на САЩ, като общата сума на санкциите възлиза на $4.3 милиарда. Освен това, в рамките на това разрешаване главният изпълнителен директор Чанпен Джао беше изправен пред наказателни обвинения.

Проверката на Министерството на правосъдието по отношение на Binance и нейното ръководство започна през декември 2022 г., съсредоточена върху опасения за пране на пари и нарушаване на санкциите. Това разследване набра инерция през 2023 г., привличайки засилено внимание от страна на различни финансови регулаторни органи.

Чанпен Джао се оттегли от Binance

Чанпен Джао, често наричан “CZ”, взе решение да се оттегли от поста си на главен изпълнителен директор на Binance след постигнато споразумение с Министерството на правосъдието. На негово място за нов главен изпълнителен директор беше назначен Ричард Тенг, опитен професионалист, добре запознат с регулаторните въпроси в индустрията.

Като част от споразумението Джао призна, че е нарушил Закона за банковата тайна и се съгласи на глоба в размер на $50 милиона. Освен това той е внесъл лична гаранция в размер на $175 милиона и потенциално може да бъде осъден на лишаване от свобода до 18 месеца.

Насрочената за февруари 2024 г. присъда изисква Джао да остане в САЩ до изслушването, в очакване на по-нататъшно преразглеждане. Неявяването в съда, както е посочено в документа за гаранция за явяване, може да доведе до присъда до 10 години лишаване от свобода и глоба от $250,000.

Джао също така подаде оставка от поста си на председател на управителния съвет на Binance.US.

SEC погна най-голямата крипто борса в САЩ

Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ влезе в правен спор в Coinbase, в който се твърди, че крипто борсата е извършвала нерегистрирани операции в областта на брокерските, борсовите и клиринговите услуги. Това предизвика широко внимание в национален мащаб. В отговор на това на 4 август Coinbase поиска прекратяване на делото с аргумента, че SEC е превишила своята юрисдикция.

Защитата на Coinbase подчертава, че транзакциите на тяхната платформа включват предимно продажби на стоки, а не договорни споразумения, свързани с бизнес стойност.

Сенатор Лумис изрази загриженост относно обхвата на SEC, обвинявайки ги, че се опитват да категоризират почти всички криптовалути като ценни книжа, ход, който се възприема като посегателство върху законодателната власт на Конгреса.

Искът беше насочен и към конкретни криптовалути – SOL, ADA, MATIC, FIL, SAND, AXS, CHZ, FLOW, ICP, NEAR, VGX, DASH и NEXO – като ги определи като ценни книжа.

Преди това съдебно действие SEC издаде на Coinbase т.нар. “Wells Notice” през март. Това известие официално предупреждава физическите или юридическите лица за намерението на SEC да започне действия за принудително изпълнение срещу тях.

Други крипто борси, включително Kraken, не останаха извън полезрението на регулатора и също бяха обект на съдебни дела и разследвания.

Новата NFT борса, която засенчи OpenSea

Макар и криптовалутите да започнаха да се движат във възходяща посока и пазара започна да се стабилизира, друга група дигитални активи пое по различна траектория.

Незаменяемите токени (NFT) претърпяха сериозни спадове – както на цените на самите колекции, така и на обемите на търговия.

И през 2023 година се появи нов пазар, който отново възстанови интереса на инвеститорите в NFT.

Макар че утвърдени платформи като OpenSea отдавна са лидери в тази област, Blur се очерта като силен съперник.

Blur се откроява като иновативен пазар и агрегатор на NFT, който предлага усъвършенствани функции като актуализации на цените в реално време, инструменти за управление на портфейли и възможност за сравняване на NFT в различни платформи.

Проектът акцентира върху по-бързите транзакции и удобния за потребителя интерфейс я отличават в сферата на NFT.

През по-голямата част от годината Blur застрашаваше доминиращата позиция на OpenSea, демонстрирайки предпочитанията на инвеститорите към платформата за търговия.

На 3 декември пазарът на NFT на Етериум стана свидетел на значителен скок в обема на транзакциите, достигайки близо $35 милиона.

Забележително е, че Blur претендира за близо 80% дял от тези транзакции, оставяйки OpenSea със сравнително по-малък дял от под 20%. Тази промяна в пазарния дял подчертава динамичния растеж, наблюдаван в конкретни NFT колекции като Pudgy Penguins, Azuki и Milady, като показва разнообразието и разширяването на сектора.

Важната победа на Grayscale срещу SEC

Апелативният съд на окръг Колумбия официално сложи край на спора между Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) и Grayscale, постигайки окончателна присъда.

Това решение по същество подтиква агенцията да преразгледа отхвърлянето на искането на мениджъра на активи за спот Биткойн ETF.

Официалното приключване на делото по същество потвърди предишното съдебно решение, което критикува SEC за това, което се считаше за произволно отхвърляне на офертата на Grayscale за преобразуване на нейния Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) – актив, оценяван на около $17 милиарда – в спот ETF. В отговор SEC реши да не оспорва това решение на съда.

“Малката” победа на Ripple срещу SEC

По-рано тази година федерален окръжен съдия отказа да издаде обобщено решение по въпроса дали XRP може да се квалифицира като нерегистрирана ценна книга, което означава, че съдебният процес между Ripple и SEC ще продължи.

Съдия Анализа Торес направи разграничение в решението си, като заяви, че макар XRP да не функционира като ценна книга на вторичния пазар, тя може да се счита за ценна книга, когато е включена в пакет като част от инвестиционен договор за институционални инвеститори. Тя подчерта, че методът на Ripple за автоматизирани продажби на XRP на борси не попада в обхвата на предлагането на ценни книжа, тъй като купувачите не инвестират пряко в Ripple.

Освен това през октомври съдия Торес отхвърли искането на SEC за междинно обжалване, като заяви, че такова обжалване не би ускорило значително решаването на делото.

Най-големият мениджър на активи в света се насочва към Биткойн

Тази година спот Биткойн ETF беше една от основните теми на дискусии в крипто средите, а и извън тях. Множество големи играчи от сектора повторно подадоха заявленията си, а също така се появиха и нови кандидати. Един от тях разтресе финансовите пазари.

През юни BlackRock, най-големият мениджър на активи в света, контролиращ приблизитено $9 трилиона, изненадващо подаде заявление за регистрация в Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) за нов Биткойн ETF, наречен iShares Bitcoin Trust. Този тръст, създаден като законоустановен тръст в щата Делауер, ще държи предимно Биткойн активи в сътрудничество с Coinbase Custody Trust Company.

Целта на ETF-а е да осигури по-достъпен начин за инвестиране в Биткойн, като съгласува представянето му с референтния курс CME CF BTC. Този курс се регулира от оторизирания от FCA администратор на крипто индекси CF Benchmarks, дъщерно дружество, свързано с Kraken.

Тази инициатива на BlackRock следва въвеждането на частен тръст от тяхна страна през 2022 г., пригоден за институционална експозиция към Биткойн. Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) запази предпазлива позиция по отношение на одобряването на спот Биткойн ETF, въпреки многобройните опити на различни инвестиционни посредници.

Няколко известни структури, сред които 21Shares/Ark Invest, Bitwise, VanEck, WisdomTree, Invesco/Galaxy, Fidelity, Valkyrie, Global X, Hashdex и Franklin Templeton, също са в процес на търсене на одобрение за свои собствени спот Биткойн ETF-и.

Крипто общността тръпне в очакване, тъй като евентуалното одобрение на спот Биткойн ETF за пазарите в САЩ може да тласне институционалните инвеститори да се включат в крипто пазарите, наливайки огромна ликвидност, което потенциално може да изстреля цената на Биткойн до нови върхове.

Решението на SEC се очаква в началото на януари 2024 година, като според мнозина пазарни експерти, този път ще има позитивен отговор.

Европа прие закон за регулиране на крипто пространството

След като получиха зелена светлина от министрите на финансите, представителите на Европейския съюз официално приеха законопроекта за пазарите на криптоактиви (MiCA).

В един важен момент на 31 май Петер Келгрен, министър на селските райони на Швеция, и Роберта Мекола, председател на Европейския парламент, подписаха с мастило дългоочакваната регулаторна рамка за криптовалутите, утвърждавайки я като закон.

Този важен момент настъпва около три години след създаването на предложението от страна на Европейската комисия. Процесът за одобрение на MiCA включваше обширни диалози между законодателите на ЕС, които разнищваха различни аспекти на законопроекта преди да му бъде приет през 2023 г.

MiCA си поставя за цел да изработи стандартизиран регулаторен пейзаж за криптоактивите, обхващащ държавите членки на ЕС.

Очаква се MiCA да започне да действа през 2024 г., като на хоризонта се появяват множество разпоредби, засягащи крипто субектите.

След изготвянето на MiCA през 2020 г. някои създатели на политики в ЕС се застъпваха за по-разширен подход, продиктуван от срива на крипто пазара през 2022 г. и последвалите фалити на големи играчи като FTX, BlockFi и Celsius.

10 години по-късно: Mt.GOX започва да изплаща дължимото на кредиторите

След като измина бурен път от създаването си през 2010 г., Mt. Gox, новатор в сферата на криптовалутите, претърпя катастрофален пробив на сигурността през 2014 г., в резултат на който бяха загубени 850,000 BTC.

Администраторът, който наблюдава компрометираната борса за криптовалути Mt. Gox, удължи срока за изплащане с една година – сега той е 31 октомври 2024 г.

След продължително чакане, вече десет години, кредиторите на вече несъществуващата борса Mt. Gox започнаха да получават обезщетения. Съобщенията, разпространени в социалните медии, показват, че няколко лица, на които се дължат средства, са потвърдили получаването на плащания за депозитите си в Биткойн, които преди това са били блокирани за продължителен период от време. Някои инвеститори дори погрешно са получили двойно повече, отколкото е трябвало.

Европол разкри крипто платформа, боравеща незаконно със стотици милиони

В края на януари Европол, правоприлагащата агенция на ЕС, съобщи за разследването на Bitzlato – платформа за търговия с дигитална валута. Според информацията почти половината от прехвърлените от платформата активи, възлизащи на около $1.1 милиарда, са свързани с незаконни дейности.

Разследването разкри, че Bitzlato е улеснила трансакции на стойност над $2.28 милиарда в различни криптовалути като Биткойн, Dash и Dogecoin, като значителна част от тях са били конвертирани в руски рубли.

Появиха се съобщения от руски източници, потвърждаващи задържането на съоснователя на Bitzlato Антон Шкуренко в Москва на 6 февруари след издадена заповед от Интерпол.

Разследванията изтъкнаха значителна връзка между подозрителните трансакции и компаниите, на които са наложени санкции от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC). Освен това няколко съмнителни трансакции бяха свързани с киберн измами, пране на пари, зловреден софтуер и съдържание, изобразяващо насилие над непълнолетни.

На 6 декември съоснователят на Bitzlato беше изправен пред обвинения в САЩ за предполагаемо боравене с приблизително $700 милиона незаконни средства. Той се призна за виновен по тези обвинения, като се съгласи да бъдат конфискувани $23 милиона в рамките на споразумение с федералните прокурори.

Краят на Safemoon

SafeMoon (SFM), популярен проект в сферата на децентрализираното финансиране (DeFi), започна процедура по глава 7 за обявяване в несъстоятелност в Съединените щати. Този стратегически ход за доброволна ликвидация на активите ѝ произтича от ескалиращия регулаторен натиск, упражняван от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC).

Официалната молба за обявяване в несъстоятелност беше подадена в съда по несъстоятелност на САЩ за окръг Юта, като целта е да се спасят определени активи, като същевременно се търси облекчение на неизплатените дългове. Тази маневра поставя SafeMoon в категория, близка до други големи крипто компании, които през изминалата година потърсиха убежище чрез защита от фалит.

Както се очакваше, стойността на SafeMoon се срина след обявяването на неплатежоспособност.

Арестът на основателя на хедж фонда Three Arrows Capital

Су Джу, съосновател на вече несъществуващия хедж фонд за криптовалути Three Arrows Capital (3AC), се сблъска с правни проблеми на летище Чанги в Сингапур през септември поради неспазване на изискванията на разследване за ликвидация. След обявяването на фонда в несъстоятелност на фона на бурния крипто пазар през 2022 г. за кредиторите останаха неизплатени дългове на обща стойност над $3.5 милиарда.

Ликвидаторът на фонда, Teneo, официално съобщи на 29 септември, че Джу е изправен пред съдебни действия, след като е оказал съдействие на разследването срещу фирмата, въпреки предварителната съдебна заповед от Сингапур, задължаваща го да спазва изискванията. В резултат на това Джу получи присъда от четири месеца затвор.

По-късно, на 28 ноември, той получи разрешение да изтърпи остатъка от присъдата си под домашен арест.

Що се отнася до другият съосновател на 3AC, Кайл Дейвис, неговото настоящо местонахождение остава неразкрито.

Арестът на основателя на Terra Luna, До Куон

Екстрадицията на съоснователя на Terraform Labs До Куон първоначално беше разрешена от Висшия съд в Черна гора през ноември. Решението за това дали Куон ще бъде екстрадиран в Южна Корея или в Съединените щати се очакваше да бъде взето от министъра на правосъдието на Черна гора.

Куон, който в момента излежава четиримесечна присъда в затвора в Черна гора за фалшифициране на документи, е изправен пред обвинения, свързани с финансови злоупотреби в двете държави след срива на екосистемата Terra през 2022 г. Този срив засегна родната ѝ криптовалута Luna и алгоритмичната стабилна монета TerraUSD, което доведе до загуба на приблизително $40 милиарда активи на инвеститорите в рамките на кратък период от време.

Апелативният съд в Черна гора обаче отмени одобрението за екстрадиция на До Куон след обжалване от страна на адвокатите на защитата му. По този начин се обезсилва първоначалното решение на Върховния съд от 17 ноември. Вследствие на това делото е върнато на първоначалния съд за ново разглеждане.

Началото на новия бичи пазар?

В началото на годината стойността на Биткойн беше малко над $16,000. С наближаването на края на 2023 г. водещата криптовалута поскъпна със 157% от началото на годината, достигайки невиждан от 20 месеца връх.

Възходящият ѝ тренд започна около средата на октомври, откъсвайки се от диапазона от $26,000, където бе останала в застой за продължителен период от време. До декември тя надхвърли границата от $40,000, преди да започне да се наблюдава известна активност при продажбите. Важно е обаче да се отбележи, че въпреки тези печалби Биткойн все още е доста под най-високата си стойност от около $69,000, достигната през 2021 г.

Няколко ключови събития допринесоха за неотдавнашното покачване на Биткойн. Те включват избирането на президент, подкрепящ криптовалутата, в Аржентина, правните победи на Grayscale и Ripple срещу SEC и положителните забележки за криптовалутата от страна на главния изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк. Въпреки това основният двигател на неотдавнашния скок на Биткойн са спекулациите на инвеститорите относно потенциалното одобрение от SEC на множество спот Биткойн ETF в близко бъдеще и предстоящото халвинг събитие.

Алткойните не остават по-назад от Биткойн, следвайки възходящата траектория, по която е поела флагманската криптовалута.

Етериум откри 2023 година с цена от около $1,200. Сега топ алткойнът се търгува на цена от близо $2,300 – това представлява близо 100% ръст от началото на годината.

Една от най-впечатляващите истории на годината е може би тази на Solana. SOL откри годината с цена от под $10 и след скок към днешна дата се търгува за $103. Това е невероятен скок от 950% само в рамките на 12 месеца.

Cardano стартира 2023-та с цена от $0.23 и след 140% скок в рамките на тази година достигна $0.6 към момента на публикуване.

Въпреки правните затруднения на Binance, BNB успя да отбележи значителен растеж през годината, достигайки $320 след като откри годината на ниво малко над $200. Това представлява ръст от около 60%.

Заключение

Както вече споменахме, 2023 година беше доста вълнуваща за участниците в крипто пространството. Дори може да се каже, че това е една от най-интензивните години в историята на криптовалутите. Положителните пазарни настроения започват да вземат превес и очакванията на инвеститорите стават все по-бичи.

Първата половина на 2024 година е изключително важна за Биткойн поради две причини – потенциалното одобрение на спот Биткойн ETF за американските пазари и предстоящото халвинг събитие, което ще намали наградата за копаене на BTC наполовина (което се случва на приблизително 4 години). Много е вероятно тези настроения да се пренесат и към пазара на алткойни, който също започва да показва признаци на възходяща инерция.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Важно съобщение за разширяването на съюза

Очакваните съобщения за нови членове са на хоризонта за алианса БРИКС по време на предстоящата среща на върха през 2024 г.

28.04.2024 8:00 2 мин. четене

Биткойн достига нови върхове, но тези крипто акции се представят по-добре

Въпреки че Биткойн скочи до нови рекорди за всички времена през 2024 г., някои акции изпревариха печалбите му от 2023 г. насам.

28.04.2024 7:00 2 мин. четене

Тежък срив на йената срещу долара – Биткойн ли е решението за проблемите на Япония?

Глобалният икономически пейзаж представя тревожни показатели, тъй като японската йена наскоро падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 34 години насам.

27.04.2024 20:00 2 мин. четене

БРИКС насочва погледа си към Европа

Алиансът БРИКС разширява фокуса си към Европа, а балканската държава Сърбия се очертава като потенциален член.

27.04.2024 19:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.