Solana

Solana SOL

Ранк 5
Ранк 5
Solana цена в USD:

$135.982

Пазарна капитализация
$60,804,178,011.725
447,150,314 SOL
24ч Обем
$2,621,390,340
19,277,549SOL
Крипто в циркулация
447,150,314.388 SOL
Макс : 574755090.00377

Какво е Solana

Solana е блокчейн платформа, предназначена за децентрализирани, мащабируеми приложения. Основанa от Анатолий Яковенко през 2020 г., Solana е проект с отворен код, който понастоящем се управлява от базирана в Женева фондация, а самия блокчейн е изграден от Solana Labs.

Solana се води за един от най-бързите блокчейни в света и най-бързо разрастващата се екосистема в областта на криптовалутите, с хиляди проекти, обхващащи DeFi, NFT, Web3 и други.

Самата мрежа се управлява от консенсусен механизъм за доказателство за залог (PoS), както и от механизъм за доказателство за история (PoH). Мрежата Solana се концентрира върху висока пропускателна способност на трансакциите и кратко време за обработка – мрежата предполагаемо може да обработва около 50,000 трансакции в секунда.

“Убиецът на Етериум”

Solana е бързо развиваща се блокчейн верига с поразителни прилики с Етериум – често наричана “убиец на Етериум”.

Подобно на Етериум, токенът SOL може да бъде закупен на повечето големи борси. Истинската стойност на токена е в извършването на транзакции в мрежата Solana, която има уникални предимства.

Блокчейнът на Solana използва консенсусен механизъм за доказателство за история (PoH). Този алгоритъм използва времеви маркери, за да определи следващия блок във веригата на Solana.

Повечето ранни криптовалути, като Биткойн и Лайткойн, използват алгоритъм за доказателство за работа, за да определят блоковете в своите вериги. Доказателството за работа използва механизъм за консенсус, който разчита на миньорите да определят какъв ще бъде следващият блок.

Тази система за доказателство за работата обаче е бавна и ресурсоемка, което води до използването на огромни количества енергия. Това е една от причините поради, които Етериум мигрира към PoS.

Задвижвана от уникалната си комбинация от доказателство за история и така наречените делегирани алгоритми за доказателство за залог DPoS, основният проблем, който Solana се опитваше да реши, бяха проблемите с мащабируемостта на Етериум. Делегираното доказателство за залог е разновидност на по-традиционния алгоритъм. За тези, които се нуждаят от опресняване, механизмът за доказателство за залог е процес на транзакции за създаване на нови блокове в блокчейн с помощта на система от валидатори.

Какви проблеми решава Solana?

По същество Solana решава два от трите проблема, посочени от съоснователя на Етериум Виталик Бутерин в неговата блокчейн трилема за мащабируемост, сигурност и децентрализация.

Въпреки че първоначално Бутерин твърдеше, че Етериум ще адресира и трите аспекта на тази трилема, повечето експерти смятат, че мрежата адресира само два фактора: сигурността и децентрализацията. Solana обаче е проектирана да адресира две части на трилемата: сигурност и мащабируемост. Алгоритъмът за доказателство за история на Solana осигурява уникална сигурност за мрежата. Докато скоростта, с която платформата Solana извършва изчисления, позволява повишена мащабируемост.

Подобно на повечето от най-големите световни криптовалути, токените SOL могат да се търгуват на произволен брой платформи. Това включва централизирани борси като Binance.US, Coinbase и Kraken, за да назовем само няколко. В някои градове по света токените SOL са налични дори в криптовалутните автомати (криптомати).

След като закупят токени SOL, инвеститорите ще искат да съхранят токените SOL в крипто портфейл след закупуването им. За разлика от наименованието, крипто портфейлите не са мястото, където се съхраняват самите криптовалути. По-скоро те са мястото, където собствениците съхраняват ключовете за своите криптовалути. Тези портфейли могат да се съхраняват или онлайн, или офлайн. (Най-безопасният вариант за съхранение е офлайн със студен портфейл.)

Предишният професионален опит на Яковенко е бил в областта на проектирането на разпределени системи с водещи технологични компании като Qualcomm Incorporated (QCOM). Този опит го е накарал да осъзнае, че надеждният часовник опростява мрежовата синхронизация, а когато това се случи, получената мрежа ще бъде експоненциално по-бърза, като единственото ограничение ще бъде нейната честотна лента. 

Иновативната идея на Яковенко

Яковенко предположи, че използването на доказателство за история ще ускори изключително много блокчейна в сравнение с блокчейн системите без часовници, като например Биткойн и Етериум, които се борят да надхвърлят 15 транзакции в секунда (TPS) в световен мащаб, което е малка част от пропускателната способност, обработвана от централизираните платежни системи, като например Visa Inc. (V), които достигат пикове от 65,000 TPS.

Първоначалната реализация на Яковенко започва в частна база данни и на езика за програмиране С. По нареждане на бившия си колега от Qualcomm Грег Фицджералд, Яковенко впоследствие прехвърля цялата кодова база на езика за програмиране Rust. 

През февруари 2018 г. Фицджералд започна създаването на прототипа на първата реализация с отворен код на бялата книга на Яковенко и впоследствие направи първото издание на проекта, демонстрирайки, че 10,000 подписани трансакции могат да бъдат проверени и обработени за малко повече от половин секунда. Скоро след това Стивън Акридж – друг колега на Яковенко от Qualcomm – демонстрира, че производителността може да се подобри значително чрез прехвърляне на проверката на подписите върху графични процесори.

Как да купя Solana?

1. Изберете крипто борса

Съществуват множество борси за криптовалути и обмени, които варират от лесни за използване системи до сложни информационни табла за напреднали търговци.

Тъй като Solana е толкова популярен, на повечето борси за криптовалути ще можете да закупите токена, но е препоръчително да се придържате към няколко от по-популярните борси като Binance, Kraken, Coinbase и др. Различните платформи се предлагат с различни такси, мерки за сигурност и могат да включват други функции, така че е добре да направите проучване, преди да се регистрирате.

2. Създайте акаунт и го потвърдете

Започнете с регистрация на профила, която е напълно безплатна на гореспоменатите платформи. За допълнителна сигурност се активира и 2FA – двуфакторна автентификация. По този начин, вие с вашето устройство сте единствените, които може да дадете достъп до акаунта.

След това се преминава през KYC процес, който представлява предоставяне на лична информация – данни от лична карта / паспорт / шофьорска книжка, доказателство за адрес (напр. банково извлечение или сметка за комунални услуги).

След приключването на тези стъпки, вие сте готови да купувате, продавате и търгувате Solana (SOL), както и да се възползвате от различни услуги като стейкинг.

3. Захранете сметката си

След като акаунтът ви е регистриран и потвърден е нужно да вкарате средства в сметката, за да можете да започнете да се възползвате от услугите покупка и търговия на платформата.

Основните варианти за депозит са:

  • Кредитна/дебитна карта
  • Банков депозит
  • Peer-to-peer (P2P)

Къде да купя Solana?

Binance – РЕГИСТРИРАЙ СЕ СЕГА!

На Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, депозитите са абсолютно безплатни.

Таксите за теглене от платформата са както следва:

Ако сте се насочили към директно захранване на сметката, в зависимост коя фиатна валута използвате, таксите за депозит са:

Solana Новини

Solana: Ще успее ли SOL да пробие над $300 през май?

Много ентусиасти очакват Solana да поеме по впечатляваща ценова траектория през този бичи сезон. През март токенът достигна значим крайъгълен камък, надхвърляйки $200, въпреки че по-късно се върна до $150.

23.04.2024 19:00 1 мин. четене

AI прогноза за цената на Solana за следващата седмица

По-рано днес световният пазар на криптовалути се сблъска с волатилност, предизвикана от ескалиращото напрежение в Близкия изток.

20.04.2024 22:00 1 мин. четене

Какво трябва да знаете за Solana, преди да решите да купите

Очевидно е, че пазарът на криптовалути възвърна популярността си сред инвеститорите. След спада през 2022 г. цените на криптовалутите нараснаха значително през последните 15 месеца.

15.04.2024 21:00 2 мин. четене

Solana с важно съобщение за проблемите на мрежата

Блокчейнът Solana (SOL) наскоро се сблъска с предизвикателства, свързани с продължително претоварване на мрежата, което доведе до много неуспешни транзакции.

14.04.2024 15:00 2 мин. четене