НАЧАЛО Други

Как институциите и различните компании инвестират в криптовалути

03.07.2022 13:44 7 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как институциите и различните компании инвестират в криптовалути

Начините, по които марките и институциите инвестират в криптовалути, продължават да се разширяват - от включването на Биткойн в балансите им до ориентиране към метавселената.

Години наред идеята, че традиционните финансови институции ще инвестират в Биткойн (BTC), беше смехотворна. Но от средата на 2020 г. институционалното присъствие в криптосферата стана реалност.

Мнозина посочват навлизането на “костюмарите” в криптовалутите като фактор, допринесъл за последната бича серия, която започна в края на 2020 г. и приключи в края на 2021 г.

Институционалният интерес към пазара на криптовалути вълнува настоящите инвеститори, тъй като институциите внасят свежи пари и със сигурност повече пари, отколкото могат да налеят търговците на дребно.

Биткойн, най-голямата криптовалута по пазарна капитализация, е вратата – и всъщност единствената спирка – за много институции, които се впуснаха в пазара на криптовалути. Към юни 2022 г. 6.47% от всички BTC, които някога ще съществуват, се държат от институции – широка категория, която включва борсово търгувани фондове (ETF) като този в Канада и суверенни правителства като Ел Салвадор.


Въпреки че Биткойн често е първата и последната стъпка за големите институции, наскоро експериментални институции навлязоха в други части на криптоиндустрията. NFT и метавселената са два преплетени сектора, в които институциите инвестират активно – а не просто пасивно в криптовалута като BTC.

Биткойн

Най-простият начин за инвестиране в криптовалута за институциите е да държат криптовалута в балансите си.

Институционалното присъствие в криптовалутите започна сериозно, когато MicroStrategy, ръководена от Биткойн максималиста Майкъл Сейлър, купи BTC на стойност $250 милиона през август 2020 г., последвани от допълнителни $175 милиона в BTC един месец по-късно. Голямата крачка на MicroStrategy беше последвана от покупката на BTC за $50 милиона от процесора за разплащания Square през октомври 2021 г. и BTC за $1.5 милиарда от производителя на електромобили Tesla през февруари 2021 г.

MicroStrategy остава най-големият притежател като държу 129,218 BTC, което представлява 0.615% от 21-те милиона BTC, които някога ще съществуват. Tesla е на второ място с 42,902 BTC, или 0.204% от цялото възможно предлагане на флагманската криптовалута.

НЕ ИЗПУСКАЙ: Polygon и Fantom претърпяха DNS атаки

Институционалната активност в криптовалутите е нож с две остриета. През май 2021 г. Tesla отмени решението си да приема плащания в Биткойн поради екологични опасения след по-малко от два месеца изпробване на криптовалутата като метод за плащане за своите автомобили. Този обрат допринесе за голяма разпродажба на пазара на криптовалути.

Друга категория институции, притежаващи най-голямата криптовалута, са компаниите или групите за добив на BTC, които получават възнаграждения за валидиране на трансакции в мрежата.

Съществуват и непреки начини, по които институциите инвестират в Биткойн. Борсово търгуваните фондове, или ETF, са най-разпространената непряка форма на инвестиране. Въпреки че в Канада и Европа има спот ETF-и за Биткойн, финансовият инструмент не е одобрен в САЩ. Вместо това има инструменти, подобни на ETF, като Grayscale Bitcoin Trust, тръст от затворен тип, който следи стойността на Биткойн. (Grayscale Investments, която управлява тръста, е подразделение на Digital Currency Group). Към юни 2022 г. фондът управлява активи на стойност $18.5 милиарда (AUM).

Друга алтернатива на Биткойн спот ETF-ите е под формата на Биткойн фючърсни ETF-и, които инвестират във фючърсни договори за Биткойн. Стратегическият BTC ETF на ProShares (BITO), както и няколко други, бяха одобрени в края на 2021 г. от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на САЩ, което тласна цената до нови върхове.

Биткойн като част от пенсионната стратегия е друго скорошно развитие. През април 2022 г. Fidelity Investments, най-големият доставчик на 401(к) в САЩ, започна да предлага експозиция към Биткойн чрез своите 401(к) планове. Ако работодателите одобрят, американците биха могли да инвестират в криптовалутата чрез пенсионните си спестявания.

DeFi

Децентрализираните финанси са кътче от криптоиндустрията с милиарди долари, заключени в смарт договори. Смарт договорите са самоизпълняващи се части от кода, които налагат договорни споразумения между страните. DeFi работи на базата на смарт договори, които захранват децентрализирани приложения (dApps), които предлагат редица финансови услуги, като например:

  • Заеми
  • Застраховки
  • Лихвоносни сметки

Въпреки че на пръв поглед DeFi изглежда като противоположност на традиционните финанси, интересите на двете индустрии се припокриват, като наскоро дори се наблюдаваха иновативни сътрудничества.

Някои DeFi платформи активно се опитват да привличат институционални инвеститори. Протоколът за DeFi кредитиране Compound създаде през юни 2021 г. институционален портал, наречен Compound Treasury. S&P Global Ratings, агенция за кредитен рейтинг на традиционни финансови институции, присъди на Compound Treasury оценка B-, което означава, че платформата за доходност, захранвана от USDC, се класира като “спекулативна”, но “понастоящем има капацитет да изпълнява финансови ангажименти”.

Вместо да изчакат институционалната алтернатива да започне работа, някои институции се обръщат директно към DeFi протоколите.

През октомври 2021 г. френският инвестиционен банков гигант Société Générale (SocGen) подаде заявление във форума за управление на MakerDAO, за да може платформата за кредитиране да приема неговите дигитални обезпечени облигации – OFH токените. Тези токени бяха емитирани от банката като обезпечение за заем в размер на $42 милиона в стабилната валута DAI. Към юни 2022 г. преговорите по техническите детайли продължават.

Централните банки също проучват възможностите на DeFi. През май 2022 г. централната банка на Сингапур (MAS), стартира Project Guardian – пилотна програма в партньорство с DBS Bank, JPMorgan и Marketnode, за да проучи случаите на използване на дигиталните активи в токенизацията и децентрализираното финансиране (DeFi). На първия етап от проекта банката ще създаде ликвиден пул от токенизирани облигации и депозити за целите на вземане и отпускане на заеми.

Говорейки на конференцията Consensus 2022, Тайрон Лобан, ръководител на Onyx Digital Assets към JPMorgan, заяви, че банката обмисля токенизиране на американски държавни ценни книжа или акции на фондове. “Общата цел е да вкараме тези трилиони долари активи в DeFi, така че да можем да използваме тези нови механизми за търговия, заемане [и] кредитиране, но с мащаба на институционалните активи”, каза Лобан.

NFT и метавселената

Някои брандове заобиколиха обичайния маршрут, свързан с Биткойн, и се насочиха направо към NFT или дигиталните активи, разположени предимно в блокчейна на Етериум.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо банковата индустрия трябва да се насочи към метавселената

Някои компании инвестираха в крипто домейни, по-специално в услугата Ethereum Name Service (ENS), които се продават като NFT. Бирената компания Budweiser закупи beer.eth за 30 ETH и също така стартира NFT колекция. След Budweiser и други компании за храни и напитки влязоха в NFT пространтсвото. Taco Bell (YUM) например продаде токени, за да набере средства за различни цели. Arizona Iced Tea закупи NFT на Bored Ape и го постави на своята кутия.

Тясно свързана с NFT е метавселената – често двусмислен термин, който се отнася до дигиталното пространство, където хората взаимодействат помежду си чрез аватари. Откакто през октомври 2021 г. Facebook се ребрандира на Meta, мултинационалните корпорации засилиха инвестициите в маркетинг и стратегия за метавселената.

Въпреки че идеята на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг за метавселената включва предимно работни пространства, задвижвани от VR, наречени “безкрайни офиси”, и не е задължително да е изградена върху публичен блокчейн, за криптоиндустрията метавселената се върти около виртуални земи и гейминг среди като The Sandbox и Decentraland.

През ноември 2021 г. Барбадос открива посолство в Decentraland, а през януари 2022 г. Warner Music Group (WMG) разкрива планове за музикален тематичен парк в The Sandbox. HSBC също закупи парцел в The Sandbox с планове в бъдеще “да се ангажира с феновете на спорта, електронните спортове и гейминга”.

Тъй като метавселената е виртуално пространство, в което аватарите взаимодействат помежду си, тези аватари със сигурност се нуждаят от дигитални дрехи. През декември 2021 г. гигантът в производството на обувки Nike (NKE) придоби стартъпа за колекционерски и модни NFT  стоки RTFKT за неразкрита сума. RTFKT произвежда виртуални маратонки.

Въпреки че в метавселената се изграждат търговски центрове, масовото им приемане все още има дълъг път да извърви. “Не мисля, че някой може да постави време или дата, но ще кажа, че това десетилетие е десетилетие на изграждане и пионерство“, казва Кати Хакъл, известна още като Кръстницата на метавселената, през декември 2021 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Ще замени ли съюза долара с криптовалути?

Страните от БРИКС развиват смела програма за отказ от щатския долар в полза на единна криптовалута за международна търговия.

23.04.2024 16:00 2 мин. четене

Уличиха двама адвокати от SEC в неправомерни действия срещу крипто проект

Двама адвокати на Комисията по ценните книжа и борсите (SEC) – Майкъл Уелш и Джоузеф Уоткинс – подадоха оставка след критики от страна на федерален съдия за работата им по крипто дело, свързано с платформата DEBT Box на Digital Licensing Inc.

23.04.2024 15:00 1 мин. четене

Прогноза за бъдещето на долара от Morgan Stanley

Morgan Stanley прогнозира светло бъдеще за щатския долар (USD), въпреки опасенията във финансовата сфера за неговата уязвимост в условията на многополюсен валутен пейзаж.

23.04.2024 14:00 1 мин. четене

Ето с колко може Федералният резерв на САЩ да намали лихвените проценти според BlackRock

Рик Ридър, главен инвестиционен директор на отдел “Глобален фиксиран доход” в BlackRock, предполага, че Федералният резерв (Фед) може да намали лихвените проценти два пъти тази година, тъй като инфлацията показва признаци на забавяне.

23.04.2024 12:41 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.