Добивът на Биткойн (BTC) вече не консумира толкова много енергия, колкото преди, според доклад на Кеймбридж за индекса на потреблението на електроенергия за добив на BTC, който показва 25% спад в потреблението на енергия от началото на месеца.
Според индекса текущото потребление на енергия от Биткойн е 10.65 гигавата, което е значително по-малко от 14.34 гигавата на 6 юни. Това означава, че годишното му потребление е на стойност 93.33 тераватчаса, което го поставя под страни като Аржентина и Норвегия по потребление на енергия.
В пиковия си момент мрежата на BTC се нуждаеше от 16.09 GW енергия. Спадът в потреблението от рекордните 150 тераватчаса през май вероятно се дължи на спада в хашрейта.
Хашрейтът на Биткойн е изчислителната мощност, необходима за създаването на блок в мрежата на Биткойн, и през последните две седмици е спаднала до 199,225 екзахаша в секунда (EH/s). Това се случи, след като на 13 юни трудността на добива достигна рекордните 231,428 EH/s. Оттогава досега тя е спаднала с почти 14%.
Индексът оценява потреблението на енергия, като използва праг на рентабилност, използвайки „различни видове криптодобивно оборудване като отправна точка„.
С падането на цената на Биткойн (BTC) под $20,000 този месец някои миньори също спряха да работят, тъй като добивът се оказа по-малко рентабилен. Това обяснява последователния спад в потреблението и хеширащата мощност.
Освен това спадът в цената на Биткойн остави няколко миньори в затруднено положение, тъй като те се борят да поддържат дейността си. Неотдавнашен доклад на Arcane Research показва, че публично търгуваните миньори на Биткойн са продали всички монети, които са добили през май.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: SEC сами си противоречат, според директора на Ripple
Това обикновено е в разрез със стратегията на повечето миньори, които държат своите BTC за по-добри пазарни условия. Но тъй като рентабилността се понижава и много миньори се борят да генерират положителен паричен поток, те продават своите притежания.
Според доклада много миньори са продали своите BTC, за да покрият оперативните си разходи и да изплатят дълговете си. Един такъв е Bitfarms, който реши да продаде 3,000 Биткойна за $63 милиона, за да подобри корпоративната ликвидност.
Консумацията на енергия при добива на Биткойн е една от основните критики към мрежата и индустрията на криптовалутите. Но неотдавнашно проучване на Мишел Хаззака разкрива, че традиционният банков сектор използва 56% повече енергия.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.
Японската компания Metaplanet Inc. се изкачи до пето място в списъка на публичните компании с най-големи Биткойн резерви, според нова актуализация на BitcoinTreasuries.net.
Исторически точен технически индикатор, който е прогнозирал всеки голям срив на Биткойн, отново се задейства, предупреждава крипто анализаторът Али Мартинез.