В туит от сряда изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск заяви, че компанията вече няма да приема Биткойн като плащане за автомобилите си, позовавайки се на опасения относно енергийните разходи за добив на биткойни. екологични съображения
Новината беше доста шокираща за колебанията на феновете на Биткойн.
Мъск пише:
Ние сме загрижени от бързо нарастващото използване на изкопаеми горива за добив на Биткойн и транзакции, особено въглища, които имат най-лошите емисии от всички горива.
Тесла започна да приема BTC като плащане през февруари, след като купи Биткойн на стойност 1,5 милиарда долара за баланса си. Новината за покупката на Tesla измести пазара – от $39,000 по време на съобщението на 8-ми февруари до $53,000 седмица по-късно.
Това също доведе до известни критики от по-екологично насочени потребители, които откриха, че влизането на Tesla в Биткойн е в противоречие с имиджа на компанията като загрижена за околната среда.
Някои акционери на Tesla също не харесаха този ход, разглеждайки го като разсейване, което няма нищо общо с основния бизнес на компанията. В края на февруари анализатори като Дан Айвс от Wedbush казваха, че акциите на Tesla са станали “силно обвързани” с цената на Биткойн.
Биткойн използва доказателство за работа (PoW), за да координира консенсуса от всички компютри, които работят с блокчейн софтуера му. За да защитят мрежата, специализирани компютри се надпреварват да решават сложни криптографски пъзели. Първият, който направи това, печели малко количество нов Биткойн като награда. Тъй като скоростта е важна, „миньорите“ с най-голяма изчислителна мощ печелят най-често. И тази мощност изразходва много електричество. Неотдавнашно проучване от университета в Кеймбридж изчисли, че годишното потребление на енергия е по-високо от това на Аржентина.
Защитниците на Биткойн твърдят, че голяма част от мрежата работи на чисти, възобновяеми енергийни източници, включително хидроенергия. Доклад от септември 2020 г., също от Кеймбридж, изчислява, че 39% от мощността на мрежата идва от възобновяеми източници. Мениджърът на крипто активи CoinShares фиксира цифрата на 77%.
Но Илон Мъск е видял достатъчно, поне засега. “Tesla няма да продава никакви Биткойни и възнамеряваме да ги използваме за транзакции веднага щом добивът премине към по-устойчива енергия”, написа той, преди да добави, че компанията “разглежда” криптовалути с по-малък въглероден отпечатък.
Според изпълнителния директор Майкъл Сейлър, гигантът в Биткойн сферата Strategy е добавил още 4,980 BTC към резервите си с покупка на стойност приблизително $531.9 милиона.
Чарлз Едуардс, основател и главен изпълнителен директор на Capriole Investments, предложи нова перспектива за забавеното движение на цената на Биткойн в близост до границата от $100,000, въпреки нарастващия ентусиазъм от страна на институционалните инвеститори.
Metaplanet разшири своя Биткойн резерв с нова покупка на 1,005 BTC на стойност приблизително $108.1 милиона , затвърждавайки статута си на един от най-големите корпоративни притежатели на дигиталния актив.
Последните пазарни сътресения, подхранени от геополитически напрежения и страх на инвеститорите, са типичен пример за това как колебанията в настроенията и поведението на големите играчи влияят върху цените на криптовалутите.