НАЧАЛО Други

Петролна война: Саудитска Арабия срещу САЩ

08.06.2023 8:00 5 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Петролна война: Саудитска Арабия срещу САЩ

Неочакваното изявление на Саудитска Арабия за намаляване на производството на петрол доведе до леко повишение на цените. Влиянието на американските производители на световния енергиен пазар обаче служи като важен противовес на господстващото положение на Саудитска Арабия.

Противно на слуховете, американската индустрия за изкопаеми горива е далеч от упадък. Президентът Байдън се застъпи за зелената енергия и прилага съответните политики. Въпреки това той призна и значението на горивата на въглеродна основа и смекчи позицията си спрямо индустрията, която някога оприличаваше на остарял динозавър.

Освен това добивът на нефт и природен газ в САЩ постепенно се приближава до рекордни нива, придружени от нарастващ износ.

Предстоящите намаления на производството от страна на Саудитска Арабия, планирани да влязат в сила през юли, могат да доведат до изтеглянето на около 1 милион барела дневно от световния пазар, което представлява около 1% от общото предлагане. 

Макар че това може да не изглежда съществено, предвид относително свитите пазари, дори незначителни промени по периферията могат да окажат влияние върху цените. След съобщението цените на петрола отбелязаха скромно повишение от около един долар, достигайки приблизително $77 за барел суров петрол тип “Брент“.

Този ценови скок е значително по-малък в сравнение с резкия скок, отбелязан през април, когато неочакваното съкращаване на добива с 500,000 барела от страна на Саудитска Арабия и други членове на ОПЕК+ доведе до поскъпване на суровия петрол тип “Брент” с $5 за барел в рамките на един ден. 

Световният пазар на петрол е в постоянно движение, особено поради фактори като конфликта в Украйна и санкциите, наложени на руските енергийни продукти. През последната година обаче един от важните елементи, който допринесе за стабилизирането на световните пазари, е възобновяването на производството в САЩ.

В края на 2019 г. добивът на суров петрол в САЩ достигна своя връх от 13 милиона барела дневно, точно преди да настъпи COVID-19 пандемията. Впоследствие то рязко спадна до по-малко от 10 милиона барела дневно през 2021 г., тъй като търсенето се срина, което доведе до значителни загуби за индустрията. 

Байдън и петролът

Когато президентът Байдън встъпи в длъжност през 2021 г., той призова за агресивен преход към възобновяеми енергийни източници и за окончателно спиране на използването на изкопаеми горива.

Въпреки това, когато цените на петрола рязко нараснаха и в средата на 2022 г. цената на бензина достигна $5 за галон, президентът Байдън промени позицията си и започна да призовава американските енергийни компании да увеличат производството на петрол и газ, за да облекчат цените. 

Сондажните компании обаче, които претърпяха загуби по време на пандемията и години на свръхпроизводство преди това, се колебаеха, подчертавайки необходимостта да се даде приоритет на рентабилността пред растежа и пазарния дял. 

Освен това предизвикателство представляваха недостигът на работна ръка и инфлационното увеличение на разходите за компонентите, свързани с разширяването.

Нарастване на производството на петрол в САЩ

Въпреки тези пречки производството в САЩ непрекъснато нараства, като според последните данни, публикувани от Администрацията за енергийна информация (EIA) на САЩ, се е увеличило от 11.7 милиона барела петрол на ден преди година до 12.7 милиона барела през март.

По този начин настоящите нива на производство са само с 2.3 % под рекордното производство, постигнато през 2019 г. EIA прогнозира, че производството в САЩ ще се запази на тези нива до 2024 г.

Износ и добив 

Освен това в Съединените щати се наблюдава рязко увеличение на износа на петролни продукти. През март износът на суров петрол и свързани с него продукти, като бензин и самолетно гориво, от САЩ достигна рекордни стойности. На 1 юни Citi подчерта, че този рекорден износ на петролни продукти от САЩ спомага за стабилизирането на световните доставки и за смекчаване на ценовите колебания.

Добивът на природен газ в САЩ също достигна рекордни нива, а износът на втечнен природен газ (LNG) нарасна. Увеличаването на износа на втечнен природен газ от САЩ за Европа през зимата изигра решаваща роля за предотвратяването на енергийна криза, тъй като Русия, някога основен доставчик за Европа, значително намали износа си на газ поради западните санкции след нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г.

След COVID-19 пандемията динамиката на световните енергийни потоци претърпя значителни промени. Западните санкции върху руския нефт и газ принудиха Русия да търси алтернативни клиенти, което доведе до нови източници, запълващи празнините, оставени от Русия на различни пазари. 

Един аспект обаче остава непроменен: Съединените щати запазват позицията си на водещ производител на нефт и газ в света и оказват силно влияние върху световните енергийни пазари.

Преди пандемията избухна производствена война между производителите на петрол от ОПЕК+ и американските енергийни компании, които използват нова технология за хидравлично разбиване (фракинг), за да получат достъп до недостъпни досега запаси. 

С рязкото увеличаване на добива в САЩ водените от Саудитска Арабия държави от ОПЕК също увеличиха добива си, като всяка от страните се стремеше да спечели или запази пазарния си дял. В крайна сметка потребителите се оказаха основните бенефициенти, като цените на енергията отбелязаха рязък спад от 2014 г. до 2020 г., като кулминацията беше краткият и изключителен момент през април 2020 г., когато цените на петрола за кратко време станаха отрицателни.

Плановете на американските производители на петрол

Оттогава насам американските производители се ангажираха да прилагат “капиталова дисциплина”, като връщат печалбите на акционерите чрез дивиденти или обратно изкупуване на акции, вместо да инвестират мащабно в нови съоръжения.

Тъй като американските компании, възстановяващи се от загубите, предизвикани от пандемията, изглежда се отказаха от контрола на пазара в полза на държавите от ОПЕК+ с национализирани петролни компании под правителствен контрол, тези субекти успяха да продължат да инвестират, без да отчуждават своите акционери или инвеститори.

И все пак американските петролни и газови дружества увеличиха инвестициите, както през 2022 г., така и досега през 2023 г., след рязък спад от 2019 г. до 2021 г. 

Това е така, защото те могат да направят добри пари при цени на петрола в диапазона от $70 или по-високи и смятат, че цените ще се задържат в този диапазон достатъчно дълго, за да оправдаят инвестициите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Разработчиците на RippleX разкриха иновативно предложение за нов кредитен протокол

Разработчиците на RippleX разкриха иновативно предложение, целящо въвеждането на революционен роден протокол за кредитиране, наречен XLS-66d.

03.05.2024 3:30 2 мин. четене

Тази държава ще получи $2.2 милиарда от Microsoft за своя AI сектор

Microsoft обяви значителна инвестиция в Малайзия на обща стойност $2.2 милиарда, насочена към укрепване на инфраструктурата за облачни услуги и изкуствен интелект (AI).

02.05.2024 23:30 1 мин. четене

PayPal ще се фокусира върху развитието на брандираните им продукти

Във вторник ръководството на PayPal подчерта плановете си за подновяване на усилията спрямо растежа на брандираните продукти, които изпитваха затруднения през последните години, тъй като големите технологични компании разшириха пазарния си дял, след като компанията за разплащания повиши прогнозата си за коригираната печалба за цялата година.

02.05.2024 23:00 1 мин. четене

Заплаха за пазарите на петрол, въпреки добрата позиция на глобалната икономика

Световната икономика е устойчива на очакваното забавяне, като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира темп на растеж от 3.1% за 2024 г. в сравнение с предишната прогноза от 2.9%.

02.05.2024 22:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.