Световната икономика е устойчива на очакваното забавяне, като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира темп на растеж от 3.1% за 2024 г. в сравнение с предишната прогноза от 2.9%.
Тази положителна перспектива се подчертава от стабилния растеж в Съединените щати, където ОИСР очаква темп на растеж от 2.6% през тази година, значително по-висок от първоначалната оценка от 2.1%. Въпреки тази икономическа активност продължава да съществува надвиснала заплаха под формата на потенциални сътресения в Близкия изток.
ОИСР предупреждава, че значителна ескалация на конфликта в Близкия изток може да окаже драстично въздействие върху петролните пазари, като да доведе до рязко повишаване на цените. Подобна ситуация би могла да затрудни световния икономически растеж, като ОИСР изчислява намаление на темпа на растеж с 0.4 процентни пункта, ако цените на петрола се повишат с 25% над приетите $85 за барел. Освен това темповете на инфлация биха могли да нараснат с един процентен пункт, което ще накара централните банки да повишат основните лихвени проценти с 0.5%.
Докато световната икономика се подготвя за потенциални сътресения, усилията за укротяване на инфлацията продължават. ОИСР предвижда инфлацията да се върне към нивата, определени от основните централни банки, което може да проправи пътя за намаляване на лихвените проценти по-късно през годината. Въпреки инфлационния натиск, произтичащ от Ковид пандемията и геополитическото напрежение, ОИСР очаква минимална загуба на работни места, като прогнозира, че в много страни равнището на безработица ще остане близо до исторически ниските нива.
На фона на тази икономическа динамика продължават да съществуват опасения относно нарастващите дългове, натрупани от правителствата по време на пандемията. Правителствата са изправени пред предизвикателството да посрещнат нарастващите нужди от разходи на фона на фискалните ограничения, включително тези, породени от застаряването на населението, смекчаването на последиците от изменението на климата и нуждите на отбраната.
Неуспехът да се справят с тези предизвикателства може да изостри опасенията за фискалната устойчивост, засилвайки икономическите рискове в дългосрочен план.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.