НАЧАЛО Други

БРИКС: Защо Нигерия трябва да се присъедини?

09.05.2023 8:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Защо Нигерия трябва да се присъедини?

Преди около пет години федералното правителство на Нигерия и Китай сключиха споразумение за обмен на валута.

Сделката на стойност 16 милиарда ренминби (RMB) или 720 милиарда нигерийски долара имаше за цел да осигури адекватна ликвидност в местна валута на нигерийските и китайските индустриалци и други предприятия, като по този начин намали трудностите, срещани при търсенето на щатски долари. Размяната имаше за цел също така да подобри скоростта, удобството и обема на транзакциите между двете страни.

Но Международният валутен фонд и Световната банка, които контролират Централната банка на Нигерия, осуетиха валутния суап. Целта на икономическия саботаж беше да се насърчи господството на щатския долар в Нигерия. Въпреки че оттогава Нигерия се е превърнала във важен източник на нефт и нефтопродукти за бързо развиващата се икономика на Китай, федералното правителство продължава да изисква плащане в долари вместо в найри.

Докато други държави предприемат мерки за насърчаване на местните си валути, федералното правителство продължава да доларизира нигерийската икономика. Съвсем наскоро правителството на Кения подписа споразумение със Saudi Aramco за доставка на гориво и дизел през следващите шест месеца, а Националната петролна компания на Абу Даби (Adnoc) ще доставя по три товара бензин всеки месец.

Сделката позволява на местните петролни компании да плащат за внесения петрол на кредит чрез междуправителствена сделка в шилинги, за да се намали натискът върху местната валута. Преди сключването на сделката Кения плащаше по $500 милиона месечно за внос на петролни продукти.

По същия начин Русия в съответствие със споразумение с Китай започна да извършва плащанията за доставките на газ за Китай в юани и рубли вместо в щатски долари. По същия начин индийските клиенти плащат за повечето руски петрол във валути, различни от долара, включително дирхам на Обединените арабски емирства, а напоследък и в руски рубли.

Публично известно е обаче, че страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) имат за цел да въведат нова международна валута, която да се използва за трансгранична търговия от страните членки. Преди срещата на върха на БРИКС, която ще се проведе през август в Южна Африка, общо 24 държави се стремят да изградят стратегически съюз, който да оспори ролята на щатския долар като световна резервна валута.

Твърди се, че нигерийската държава оттук нататък трябва да бъде по-активна в даването на пронародна насока в политическата икономика. Нигерия също така трябва да поеме водеща роля в изпълнението на проекта на Африканския съюз (АС) за Африканска континентална зона за свободна търговия (AfCFTA), който влезе в сила преди две години. Страната трябва да се стреми към ползите от насърчаването на търговията на такова регионално равнище като алтернатива на нарастващата доларизация на уязвимата икономика.

Така че вместо неуспешния редизайн на найрата, федералното правителство трябва да предприеме спешни мерки за спасяването на валутата си, като поднови валутния суап между Нигерия и Китай. Освен това подобни споразумения следва да се сключат и с други приятелски държави, така че Нигерия да може да плаща за вноса в найри. По-специално, купувачите на нигерийски суров петрол и природен газ следва да бъдат накарани да плащат в найри. В същото време федералното правителство трябва да обедини усилията си с БРИКС за насърчаване на нова международна валута.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск призовава Уорън Бъфет да купува акции на Tesla

Илон Мъск предложи на Уорън Бъфет да обмисли възможността да се включи в акциите на Tesla, след като Berkshire Hathaway, конгломератът, ръководен от Бъфет, продаде още 115 милиона акции на Apple.

07.05.2024 21:30 1 мин. четене

Австралийския SEC изисква от крипто борсите да предадат информация за всички техни клиенти

Съобщенията сочат, че Австралийската данъчна служба (ATO) е поискала лични данни и подробности за транзакциите от крипто борсите за до 1.2 милиона сметки.

07.05.2024 19:30 1 мин. четене

Националната банка на Швейцария проучва начини да токенизира финансови активи

Председателят на Швейцарската национална банка Томас Джордан разкри в понеделник, че банката проучва оптималните методи за дигитално токенизиране на финансови активи с цел повишаване на сигурността и ефективноста на плащанията.

07.05.2024 19:00 2 мин. четене

Защо Саудитска Арабия увеличава цените на петрола за пазарите в Азия

Саудитска Арабия повиши цената на петрола си за клиенти в Азия, включително Китай, преди предстоящата среща на ОПЕК+ относно производствените цели.

07.05.2024 18:30 3 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.