НАЧАЛО Други

Защо Саудитска Арабия увеличава цените на петрола за пазарите в Азия

07.05.2024 18:30 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо Саудитска Арабия увеличава цените на петрола за пазарите в Азия

Саудитска Арабия повиши цената на петрола си за клиенти в Азия, включително Китай, преди предстоящата среща на ОПЕК+ относно производствените цели.

Според информация от понеделник държавната компания Aramco е повишила цената за юни на своя флагмански петрол Arab Light за клиенти от Азия с $0.90 до $2.9. Това е третото поредно месечно увеличение на цените на суровия петрол Arab Light за Азия.

Китай, основен вносител на Arab Light, получи 560,000 метрични тона от него от независими китайски рафинерии през ноември миналата година. Като цяло китайските рафинерии са внесли повече от 2.2 милиона метрични тона саудитски петрол през този месец, което превръща Саудитска Арабия във втория по големина доставчик на петрол за Китай през 2023 г. след Русия.

Повишаването на цените се разглежда като усилие на Саудитска Арабия да поддържа цените на петрола на фона на намаляващите опасения от война в Близкия изток. Избухването на войната в ивицата Газа през октомври доведе до регионални конфликти, включително до удари от страна на подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен, което породи опасения за по-широка война. Опасенията обаче намаляха след ограничения отговор на Израел на иранската атака миналия месец. Цените на петрола първоначално се повишиха след войната в Газа, но оттогава в повечето случаи остават под $90 за барел, като в момента се търгуват около $83.40 за суров петрол тип „Brent“.

Фактори като загрижеността за китайската икономика, достатъчните доставки на суров петрол от САЩ и други държави извън ОПЕК също допринесоха за поддържането на ниски цени на петрола. Майк Ротман, основател на Cornerstone Analytics, обясни увеличението на цените на суровия петрол от Саудитска Арабия в Азия с корекции, базирани на стойността на рафиниране на суровия петрол, като заяви, че не се случва нищо необичайно.

Ходът на Саудитска Арабия предшества срещата на 1 юни между ОПЕК и други големи производители на петрол, включително Русия, известни под общото наименование ОПЕК+. Групата прилага доброволни съкращения на производството от края на 2022 г., които трябва да продължат до края на юни. На срещата ОПЕК+ ще реши дали да удължи доброволните съкращения от 2.2 милиона барела дневно и след следващия месец.

Саудитска Арабия се стреми да поддържа цените на суровия петрол тип Brent около $102 за барел, като съответно коригира производството в отговор на увеличеното производство на петрол от страна на САЩ. Целта е да продължи да намалява запасите, докато цените достигнат благоприятно ниво. Въпреки неотдавнашните усилия за икономическа диверсификация Саудитска Арабия и други държави от Персийския залив разчитат в голяма степен на приходите си от петрол.

Намаленото производство на Саудитска Арабия чрез преговорите с ОПЕК+ доведе до 17.8% спад в износа на суров петрол от кралството през четвъртото тримесечие на 2023 г.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Рекорден сезон за пазарите на акции по целия свят

Фондовите пазари по света достигат безпрецедентни върхове. От Токио до Ню Йорк, 14 от 20-те най-големи фондови пазари в света са достигнали исторически върхове

19.05.2024 15:10 2 мин. четене

Ще успее ли среброто да надмине златото през 2024 година?

Тъй като среброто навлиза в четвъртата си поредна година на дефицит на предлагането, задвижвано от повишеното търсене в секторите на технологиите и възобновяемите енергийни източници, благородният метал достигна важни етапи, като надхвърли $30 за тройунция и достигна най-високото си ниво от повече от десетилетие.

19.05.2024 14:13 2 мин. четене

Хонконгските крипто ETF не се представят толкова добре, колкото американските

Навлизането на Хонконг на пазара на крипто борсово търгувани фондове (ETF) не оправда очакванията, като не успя да постигне успеха на базираните в САЩ спот ETF, които понастоящем притежават $55 милиарда.

19.05.2024 13:00 1 мин. четене

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.