НАЧАЛО Други

Саудитска Арабия губи контрола над пазара на петрол

11.12.2023 7:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Саудитска Арабия губи контрола над пазара на петрол

Усилията на ОПЕК+ и Саудитска Арабия за стабилизиране на петролния пазар изглежда се провалят, което личи от неотдавнашния продължителен спад на цените на суровия петрол.

В петък цените на петрола отбелязаха леко повишение, но през последните седем седмици те се понижават, отбелязвайки най-продължителния спад от пет години насам. В петък международният бенчмарк – суров петрол тип “Brent” – поскъпна с 2% до $75 за барел. Това обаче отразява спад от 18% спрямо средата на октомври, когато цената му беше приблизително $92 за барел.

По подобен начин петролът West Texas Intermediate също отбеляза 2% увеличение в петък, достигайки $70 за барел. Въпреки това той остава с около 19% по-нисък в сравнение със стойността си от средата на октомври от около $89 за барел.

Този продължителен период на понижение е неуспех за ОПЕК, особено за Саудитска Арабия, която през последната година полагаше усилия да предотврати спада на цените на петрола. През цялата 2023 г. членовете на ОПЕК+ последователно намаляваха производството и се договориха да намалят с с 2.2 милиона на ден до първото тримесечие на 2024 г. Саудитска Арабия и Русия вече приложиха около 1.3 милиона барела от тези съкращения, като доброволно намалиха производството на петрол до края на годината.

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия предположи възможността за по-нататъшни съкращения на производството, ако това се наложи. Според него спадът на цените на петрола, първоначално насочен към преодоляване на пазарните дисбаланси, преди това е бил смятан за умишлена стратегия на спекулантите.

Предупрежденията на Саудитска Арабия за свиване на световното предлагане обаче изглежда не бяха взети под внимание от участниците на петролния пазар, които смятат, че тези съкращения са компенсирани от увеличеното предлагане, особено от САЩ. През тази година САЩ отбелязаха рязко увеличение на производството на петрол, като износът на суров петрол достигна рекордните 6 милиона барела на ден.

Освен това се очаква намаляване на търсенето на петрол в бъдеще, особено поради забавянето на световните икономики и наблягането от страна на правителствата на прехода към възобновяеми енергийни източници. Според Института за управление на доставките през ноември производствената активност в САЩ продължава да намалява за 13-и пореден месец. Китай, който е значителен потребител на суров петрол, се бори с различни икономически предизвикателства, които биха могли да задържат търсенето на петрол в страната.

Този нарастващ натиск може в крайна сметка да накара Саудитска Арабия да започне “война за пазарен дял” срещу САЩ, както предполага енергийният експерт Пол Санки. Този стратегически ход включва наводняване на световното предлагане на петрол през първата половина на 2024 г., за да се възстанови контролът върху цените.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Времето на меме акциите отново дойде – ето какво трябва да знаем

Възраждането на меме акциите отново разтърси Уолстрийт, отбелязвайки позната тенденция от метеоричния възход на инвеститорите на дребно на пазара преди три години.

16.05.2024 8:30 2 мин. четене

БРИКС: Доларът не може да бъде заменен според топ американска банка

Morgan Stanley, известна световна инвестиционна банка, изрази подкрепа за щатския долар на фона на предизвикателствата, поставени от алианса БРИКС.

16.05.2024 8:00 1 мин. четене

Бомбастична прогноза за пазарът на криптовалути от крипто експерт

Известният финансов анализатор Раул Пал наскоро направи поразителна прогноза относно бъдещето на пазара на криптовалути, предвиждайки монументален бум през следващите години.

16.05.2024 7:30 1 мин. четене

Какво мислят ветераните от Уолстрийт за GameStop манията

Възходът на меме акциите, пример за което са компании като GameStop (GME) и AMC Entertainment (AMC), е значителен феномен от края на 2020 г.

16.05.2024 6:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.