Посещението на китайския президент Си Дзинпин в Белград на 7 май се случва на фона на съпротивата на президента на Сърбия Александър Вучич да се присъедини към Запада, особено към ЕС.
Вучич подчерта, че Китай е оптималният партньор на Сърбия за постигане на националните цели, като сигнализира за желанието си да издигне двустранните отношения до стратегическо партньорство.
Китайското влияние в Сърбия рязко нарасна през последното десетилетие, като в периода 2014-2023 г. инвестициите ще надхвърлят €5.1 милиарда. Посещението на Си съвпада с 25-годишнината от бомбардировката на китайското посолство в Белград от страна на НАТО – момент, заложен в антизападния разказ на Китай.
В икономическо отношение Пекин се превърна във втория по големина търговски партньор на Белград, като до 2021 г. китайският внос ще достигне €3.6 милиарда. Инвестициите са съсредоточени в ключови сектори като автомобилостроенето и миннодобивната промишленост, включително придобиването на медни и златни мини в района на Бор и стоманодобивния завод в Смедерево.
Очакваните съобщения по време на посещението на Си включват договори за строителството на белградското метро и за международното изложение през 2027 г. Миналата година Вучич подписа споразумение за свободна търговия с Китай, което обхваща различни продукти до присъединяването на Сърбия към ЕС.
Критики се отправят към споразуменията, освобождаващи китайските компании от тръжни процедури, като се изразяват опасения относно прозрачността на договорите и въздействието върху околната среда.
Политическата реторика на Китай намира отклик в Сърбия, особено по отношение на териториалната цялост в контекста на спора за Косово. В неотдавнашно интервю за китайска медия Вучич потвърди позицията на Сърбия по отношение на Тайван.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.