Посещението на китайския президент Си Дзинпин в Белград на 7 май се случва на фона на съпротивата на президента на Сърбия Александър Вучич да се присъедини към Запада, особено към ЕС.
Вучич подчерта, че Китай е оптималният партньор на Сърбия за постигане на националните цели, като сигнализира за желанието си да издигне двустранните отношения до стратегическо партньорство.
Китайското влияние в Сърбия рязко нарасна през последното десетилетие, като в периода 2014-2023 г. инвестициите ще надхвърлят €5.1 милиарда. Посещението на Си съвпада с 25-годишнината от бомбардировката на китайското посолство в Белград от страна на НАТО – момент, заложен в антизападния разказ на Китай.
В икономическо отношение Пекин се превърна във втория по големина търговски партньор на Белград, като до 2021 г. китайският внос ще достигне €3.6 милиарда. Инвестициите са съсредоточени в ключови сектори като автомобилостроенето и миннодобивната промишленост, включително придобиването на медни и златни мини в района на Бор и стоманодобивния завод в Смедерево.
Очакваните съобщения по време на посещението на Си включват договори за строителството на белградското метро и за международното изложение през 2027 г. Миналата година Вучич подписа споразумение за свободна търговия с Китай, което обхваща различни продукти до присъединяването на Сърбия към ЕС.
Критики се отправят към споразуменията, освобождаващи китайските компании от тръжни процедури, като се изразяват опасения относно прозрачността на договорите и въздействието върху околната среда.
Политическата реторика на Китай намира отклик в Сърбия, особено по отношение на териториалната цялост в контекста на спора за Косово. В неотдавнашно интервю за китайска медия Вучич потвърди позицията на Сърбия по отношение на Тайван.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.