Възходът на меме акциите, пример за което са компании като GameStop (GME) и AMC Entertainment (AMC), е значителен феномен от края на 2020 г.
Тези акции привлякоха огромно внимание от страна на търговците на дребно, задвижвани главно от влиятелни личности в социалните медии като Кийт Гил (Roaring Kitty).
Популяризирането на акциите на GameStop от страна на Гил в платформи като X, Reddit и YouTube предизвика масивен скок на цените им, което доведе до подобни ралита и при други компании, изпитващи затруднения.
Въпреки съмнителните финансови основи на GameStop и AMC, цените на акциите им се повишиха драстично, подхранвани от ентусиазма на инвеститорите, а не от основните бизнес резултати. Неотдавнашното възобновяване на активността на меме акциите, предизвикано от завръщането на Гил в социалните медии, отново разпали лудостта, като GameStop и AMC отбелязаха значителни печалби в рамките на няколко дни.
Скептиците обаче предупреждават за рисковете, свързани с инвестирането в меме акции, като сравняват явлението с предишни пазарни балони, предизвикани от спекулативна страст. Легендарни мениджъри на хедж фондове като Боаз Уайнстийн и Дъг Кас изразиха загриженост относно ирационалното преуспяване на тези акции, като предупредиха за спекулативния им характер.
Освен това сегашното рали на меме акции се различава от предишните епизоди, особено по отношение на шорт продажбите. Докато за ралито през 2020-2021 г. беше характерно изтласкването на шорт позиции, настоящата ситуация включва изтласкване на купувачи, което може да има по-сериозни последици за пазара. Освен това неопитните инвеститори, въвлечени в шумотевицата, могат да се сблъскат с неочаквани предизвикателства, което подтиква към размисъл за ефективността на пазарната теория в условията на такива волатилни движения.
По същество стремителният възход на меме акциите отразява по-широка тенденция на спекулативна търговия, задвижвана от влиянието на социалните медии, като поставя под въпрос традиционните инвестиционни принципи и повдига въпроси за стабилността на пазара и поведението на инвеститорите.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.