НАЧАЛО Финтех

Русия официално започна да тества дигиталната си рубла

16.02.2022 16:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия официално започна да тества дигиталната си рубла

На фона на все повече доклади за Банката на Русия, която отхвърля предложението на финансовото министерство за регулиране на криптовалутите, централната банка започна да тества собствената си дигитална валута.

Руската централна банка официално стартира тестовете си на дигиталната рубла, като успешно завърши първите преводи на дигитална валута на централната банка (CBDC) сред гражданите, съобщи Банката на Русия във вторник.

Стартирането на тестовете е в съответствие с плановете на банката да дебютира първите транзакции в дигитални рубли в началото на 2022 г.

Три банки от 12 финансови институции в пилотната група за дигитална рубла вече са интегрирали CBDC платформата, като две от тях са завършили “пълния цикъл на преводи в дигитални рубли между клиенти, използващи приложения за мобилно банкиране“, казаха от банката.

Първият етап на тестване ще се състои от това потребителите да отварят портфейли на платформата за дигитална рубла чрез мобилно приложение, както и да конвертират непарични фиатни валути в CBDC и да извършват транзакции с помощта на токени.

На втория етап банката планира да тества дигиталната рубла като метод за плащане за стоки и услуги, както и други потенциални реализации, свързани със смарт договори и взаимодействие с Федералното министерство на финансите. В бъдеще централната банка също така планира да въведе плащания с дигитални рубли в офлайн режим и да предостави възможност за извършване на транзакции от клиенти, които не са резиденти, се отбелязва в съобщението.

Олга Скоробогатова, първият заместник-управител на Банката на Русия, заяви, че дигиталната рубла е “нова възможност за гражданите, бизнеса и държавата“, добавяйки, че подобни транзакции ще бъдат безплатни и достъпни във всеки регион на страната.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Метавселената процъфтява, внасяйки революция в недвижимите имоти

Банката на Русия също така посочи, че дигиталната рубла ще бъде уникална, тъй като ще бъде достъпна чрез “мобилно приложение на всяка банка, която обслужва клиента“.

Съобщението на Банката на Русия идва на фона на местни доклади, в които се твърди, че институцията официално се противопостави на концепцията за добронамерено регулиране на криптовалутите от страна на Министерството на финансите, въведена на 8-ми февруари.

На пресконференция на 11-ти февруари управителят на Банката на Русия Елвира Набиулина заяви, че властите ще продължат да се борят срещу приемането на криптовалута в Русия с всички средства, заявявайки:

Ние няма да пестим усилия, за да убедим правителството и да разгледаме по-подробно аргументите си, защото виждаме значителни рискове. Тук разчитам на здравия разум.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

CBDC: Жителите на Хонконг вече могат да използват дигиталния юан

С ход, който разширява влиянието му в световен мащаб, Хонконг стартира новаторски пилотен проект за дигитални плащания в юани, което е сигнал за значителна промяна във финансовия пейзаж.

17.05.2024 23:30 2 мин. четене

Европейските финтех компании очакват бум на бизнеса през 2025 година

Според последните данни на MHP Group европейският сектор на финтех технологиите е свидетел на възвръщане на оптимизма.

17.05.2024 11:30 2 мин. четене

Новата блокчейн инициатива на Mastercard привлече 5 нови компании

Mastercard задълбочава навлизането си в блокчейн и дигиталните активи, демонстрирайки твърд ангажимент да интегрира тези технологии в съществуващите си платежни системи.

16.05.2024 23:00 2 мин. четене

Deutsche Bank влиза в блокчейн партньорство с централната банка на Сингапур

Сътрудничеството на Deutsche Bank с централната банка на Сингапур (MAS) бележи значителна стъпка в изследването на токенизацията на активи, особено на пазарите за финансиране на едро и разрастващата се сфера на децентрализираното финансиране (DeFi).

15.05.2024 1:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.