Руското правителство и централната банка на страната постигнаха споразумение за изготвяне на законодателство или изменение на съществуващите закони, което признава крипто като форма на валута, според изявление във вторник.
Споразумението представлява значителен обрат, след като Банката на Русия миналия месец предложи забрана за копачите и няколко други крипто операции поради опасения, че могат да застрашат финансовата система на страната.
Изданието Kommersant първо сподели развитието във вторник. Разбира се, крипто трябва да се класифицира като стандартни валути като рублата, а не като финансови дигитални активи. Съобщава се, че законодателството ще бъде изготвено не по-късно от 18-ти февруари.
Тази регулация от Русия ще се стреми да интегрира механизъм за циркулация на дигитални валути във финансовата система на страната, като същевременно ще гарантира контрол върху паричните потоци на кредитните институции, пише груб превод на придружаваща чернова.
Създаването на правила за обръщението на криптовалутите и мерки за контрол ще сведе до минимум заплахата за стабилността на финансовата система и ще намали използването на криптовалути за незаконни цели, тъй като пълната забрана на сегмента от операции, свързани с тяхното обращение, е невъзможна.
Използването на крипто като законни пари ще бъде възможно само след правилни проверки на самоличността чрез банковата система на страната или лицензирани посредници, докато операции над 600,000 рубли ($8,016) трябва да бъдат декларирани, според документа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Венецуела предполагаемо ще обложи крипто транзакциите с данък до 20%
Транзакция извън тези предложени законови параметри ще се счита за престъпление и се очаква да бъдат въведени глоби за незаконното приемане на криптовалути като средство за плащане.
Длъжностните лица казаха също, че регламентът ще гарантира защитата на правата на гражданите в рамките на лицензионен режим, насочен към доставчиците на криптовалути. Доставчиците, като борсите, ще трябва да имат „финансови въздушни възглавници“ по отношение на ликвидност и адекватен капитал.
„Пълната липса на регулиране на тази индустрия, както и установяването на забрана, ще доведат до увеличаване на дела на сивата икономика, увеличаване на случаите на измами и дестабилизиране на индустрията като цяло„, се казва в документа.
Има допълнителни планове за въвеждане на „задължаване“ за участниците на пазара да обучават гражданите на Русия относно рисковете, свързани с дигиталните активи.
Няколко руски регулатори и законодатели, включително Министерството на финансите, Федералната служба за сигурност, Министерството на вътрешните работи, Федералната данъчна служба и други, участваха в процеса на вземане на решения.
„Реализацията на концепцията ще осигури създаването на необходимата регулаторна рамка, ще изведе индустрията на дигитални валути от сянка и ще създаде възможност за легална бизнес дейност„, се казва в изявлението.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.
Камарата на представителите на САЩ одобри три важни законопроекта за криптовалутите, след като късно в сряда вечерта премина през решаващо процедурно гласуване.