Начало » Регулации » Русия иска да забрани употребата и копаенето на криптовалути

Русия иска да забрани употребата и копаенето на криптовалути

23.01.2022 0:58 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Русия иска да забрани употребата и копаенето на криптовалути

Руската централна банка предложи в четвъртък да се забрани използването и копането на криптовалути на руска територия, позовавайки се на заплахи за финансовата стабилност, благосъстоянието на гражданите и суверенитета на нейната парична политика.

Този ход е последният в глобалната репресия срещу криптовалутите, тъй като правителствата от Азия до Съединените щати се притесняват, че частно управляваните и силно нестабилни дигитални валути могат да подкопаят контрола им върху финансовите и паричните системи.

Русия от години спори срещу криптовалутите, заявявайки, че те могат да бъдат използвани за пране на пари или за финансиране на тероризъм. В крайна сметка това им даде правен статут през 2020 г., но забрани използването им като средство за плащане.

В доклад, публикуван в четвъртък, централната банка каза, че спекулативното търсене основно определя бързия растеж на криптовалутите и че те носят характеристики на финансова пирамида, предупреждавайки за потенциални балони на пазара, заплашващи финансовата стабилност и гражданите.

Банката предложи да се възпрепятства финансовите институции да извършват каквито и да било операции с криптовалути и трябва да се разработят механизми за блокиране на транзакции, насочени към покупка или продажба на криптовалути за фиатни валути.


Не Изпускай
Представител на голям европейски регулатор иска забрана за копаенето на Биткойн

Предложената забрана включва крипто борси. Борсата за криптовалути Binance каза пред Reuters, че е ангажирана да работи с регулаторите и се надява, че публикуването на доклада ще породи диалог с централната банка за защита на интересите на руските потребители на криптовалути.

Не се предвиждат ограничения за притежаване на криптовалута, каза Елизавета Данилова, ръководител на отдела за финансова стабилност на централната банка.

Активните потребители на криптовалута в Русия имат годишен обем на транзакциите от около 5 милиарда долара, съобщи банката.

Следване на примера на Китай?

Централната банка заяви, че ще работи с регулаторите в страните, където са регистрирани крипто борсите, за да събират информация за операциите на руски клиенти. Той посочи стъпките, предприети в други страни, като Китай, за ограничаване на активността на криптовалутите.

През септември Китай засили репресиите си срещу криптовалутите с пълна забрана за всички крипто транзакции и копаене, което оказа натиск върху криптовалутите и свързаните с блокчейн акции.

„Засега няма планове за забрана на криптовалути, подобни на опита на Китай“, каза Данилова. „Подходът, който предложихме, ще бъде достатъчен.“


ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Сингапур налага ограничения на крипто рекламите

Джоузеф Едуардс, ръководител на финансовата стратегия в крипто фирмата Solrise Group, омаловажи значението на доклада, заявявайки, че никой извън Русия няма да се [повлияе].

„Москва, подобно на Пекин, винаги се [насочва] към „забраните за криптовалута“, но Русия никога не е била стълб на който и да е аспект на индустрията по същия начин, както Китай е бил някога“, каза той.

Копаене на криптовалути

Русия е третият по големина играч в света в добива на BTC, след Съединените щати и Казахстан, въпреки че последният може да стане свидетел на изселване на крипто миньорите заради опасенията от затягане на регулацията след вълненията по-рано този месец.

Банката на Русия заяви, че добивът на криптовалути създава проблеми за потреблението на енергия. Биткойн и други криптовалути се „добиват“ от мощни компютри, които се конкурират с други, свързани към глобална мрежа, за да решават сложни математически пъзели. Процесът поглъща електричество и често се захранва от изкопаеми горива.

„Най-доброто решение е да се въведе забрана за копаене на криптовалута в Русия“, казаха от банката.

През август на Русия се падат 11.2% от глобалния хашрейт – крипто жаргон за количеството изчислителна мощност, използвана от компютрите, свързани към Биткойн мрежата.

Базираната в Москва BitRiver, която управлява центрове за данни в Сибир, хостващи Биткойн копачи, заяви, че не смята, че ще има пълна забрана на криптовалутите, очаквайки да се развие балансирана позиция, след като различни министерства обсъдят предложенията.

Централната банка, която планира да издаде своя собствена дигитална рубла, заяви, че разпространението на крипто активите ще ограничи суверенитета на паричната политика, като по-високи лихвени проценти са необходими за овладяване на инфлацията.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

ЕС издаде MiCA лицензи на 53 крипто компании: Ето пълния списък

Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.

07.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето кога Камарата на представителите на САЩ ще гласува ключови крипто законопроекти

След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.

04.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на SEC с коментар за крипто регулациите

Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.

03.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Губернаторът на Аризона наложи вето върху законопроект за крипто резерв

Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.

02.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.