С ход, който разширява влиянието му в световен мащаб, Хонконг стартира новаторски пилотен проект за дигитални плащания в юани, което е сигнал за значителна промяна във финансовия пейзаж.
Този ключов старт не само подчерта отдадеността на Хонконг да възприема напреднали финансови технологии, но и съответства на стратегическата цел на Китай да засили глобалното присъствие на своята валута – юана.
Хонконг въведе пионерска пилотна програма, която позволява на жителите да използват дигитални плащания в юани чрез големи китайски банки, отбелязвайки важен етап в разширяването на валутния проект на Китай отвъд границите на континенталната му част.
Жителите вече могат лесно да отварят електронни портфейли в юани в известни банки като Банката на Китай, Банката на комуникациите, Китайската строителна банка и Индустриалната банка на Китай, което позволява директни транзакции с търговци от континенталната част на страната. Тази иновативна платежна система, достъпна чрез мобилен телефонен номер в Хонконг, предлага изключително удобство и достъпност за потребителите, разширявайки функционалността си в рамките на района на Големия залив и други определени пилотни региони.
Въпреки първоначалните предизвикателства от страна на утвърдените платежни платформи и опасенията за неприкосновеността на личния живот, властите са решени да увеличат приемането на дигиталния юан сред търговците на дребно както в Хонконг, така и в континентален Китай. Тъй като китайските туристи също могат да използват дигитални портфейли с юани за транзакции в Хонконг, градът очаква увеличаване на приема на дигиталната валута, което ще засили статута му на глобален финансов център.
Официалното стартиране на проекта за дигитален юан в Хонконг съвпада със стратегическите инициативи на града да се позиционира като център за виртуални активи, като се съгласува с политиките, въведени през 2022 г. Лицензионната рамка на Хонконг за крипто борси и неотдавнашните листвания на борсово търгувани фондове, инвестиращи в Биткойн и Етериум токени, са пример за този тласък към дигиталните финанси.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.