НАЧАЛО Регулации

Федералният резерв на САЩ иска да наложи нови закони за стабилните монети

15.02.2024 19:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Федералният резерв на САЩ иска да наложи нови закони за стабилните монети

Изглежда, че Федералният резерв насочва Америка към бъдеще, в което стабилните монети не само се признават, но и подлежат на регулиране.

В неотдавнашните си дискусии с демократите от Камарата на представителите Джером Пауъл подчерта необходимостта от създаване на правна рамка за стабилните монети, за да може ефективно да се навигира в неизследваните води.

Тази позиция означава значителна промяна в отношението към дигиталните валути, отразяваща все по-голямото признаване на потенциалното им въздействие върху традиционната финансова система.

Аргумент за регулаторни рамки

Експертите в областта на финансите достигнаха до консенсус, подкрепен и от Пауъл, че без подходяща регулация дигиталните валути могат да се сблъскат с предизвикателства, докато набират популярност. Инвестирането в стабилни монети, които са обвързани с традиционни валути като щатския долар, е една от стратегиите за защита на активите в условията на нестабилния пазар на криптовалути. Освен че улесняват бързите транзакции за търговците, стабилните монети предлагат средство за съхранение или прехвърляне на средства независимо от банките и все повече се интегрират в традиционната финансова инфраструктура. Тази интеграция обаче не е лишена от рискове.

Неотдавнашните инциденти, свързани с Silicon Valley Bank и Circle Internet Financial Ltd., илюстрират уязвимостта на стабилните монети от колебанията в традиционния банков сектор. Circle Internet Financial Ltd. се оказа със значителна сума резерви от USDC монети, хванати в капана на фалирала банка. Въпреки предвидената стабилност на тези монети, те остават податливи на реални финансови кризи, които могат да повлияят на тяхната стойност и на по-широкия пазар.

Ефектът на вълната върху паричната политика

Регулирането на стабилните монети е от решаващо значение за Федералния резерв по различни причини, включително, но не само, за предотвратяване на пазарната волатилност и смекчаване на въздействието им върху паричната политика. Традиционните методи за парично регулиране са изправени пред значително предизвикателство от появата на ограничените банки, стабилни монети и дигиталните валути на централната банка (CBDC). Забележителен пример за еволюиращо финансово регулиране е промяната в практиките на Федералния резерв в областта на паричната политика от 2007 г. насам, като например плащането на лихви върху резервите и използването на обратни репо сделки и резерви на централната банка за въздействие върху лихвените проценти.

Въвеждането на дигиталните валути допълнително акцентира върху този преход. CBDC и стабилните монети имат потенциала да нарушат пейзажа на паричната политика в области като определянето на лихвените проценти и размера на баланса на Федералния резерв. Публикувано проучване на Федералния резерв разглежда тези последици, като предполага, че може да се наложат корекции в паричната политика, за да се предотврати спад в кредитирането и да се запази икономическата стабилност при интегрирането на дигиталните валути.

Правейки паралели между стабилните монети и CBDC, проучването предполага, че дигиталните валути, предлагащи по-високи лихвени проценти, могат да привлекат повече инвеститори и да отблъснат вложителите от традиционните банки, което потенциално може да повлияе на обема на кредитирането. Вследствие на това равновесният лихвен процент може да се понижи, ограничавайки гъвкавостта на централната банка по време на кризи, ако този сценарий се развие.

Друг аспект, който трябва да се разгледа, е концепцията за “ограничените банки“, които се конкурират с търговските банки за депозити, но се въздържат от предоставяне на кредити. Ако вложителите се насочат към тези институции поради по-ниските им лихвени проценти и опростената им структура, търговските банки биха могли да изпитат намален капацитет за отпускане на кредити и по-широки последици на кредитния пазар.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Ценни книжа ли са Етериум и XRP? Ето какво мисли директора на Ripple

Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC) е в постоянен конфликт с крипто индустрията, особено по отношение на класификацията на определени криптовалути.

05.05.2024 22:00 2 мин. четене

Нигерия обмисля да забрани P2P търговията с криптовалути

Нигерия обмисля да обяви P2P търговията с криптовалути за проблем спрямо националната сигурност, което е сигнал за потенциални регулаторни действия срещу такива транзакции.

05.05.2024 18:30 1 мин. четене

Американски сенатор оспорва натиска на САЩ върху крипто пазара

На фона на нарастващия глобален регулаторен контрол върху сектора на криптовалутите, сенатор Синтия Лумис се очертава като остър критик на подхода на администрацията на Байдън.

03.05.2024 11:00 1 мин. четене

Русия няма планове да забрани Биткойн или криптовалутите

Според изявление на законодател, последните съобщения, че Русия възнамерява да наложи пълна забрана на транзакциите с криптовалути поради геополитическо напрежение, са неточни.

30.04.2024 9:39 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.