НАЧАЛО Други

Спад на европейските пазари след нападението на Иран срещу Израел

17.04.2024 19:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Спад на европейските пазари след нападението на Иран срещу Израел

Във вторник следобед европейските пазари отбелязаха спад, тъй като търговците останаха внимателни към събитията в Близкия изток и възприеха новите икономически показатели от Китай.

Малко след средата на деня на 16 април германският Dax се понижи с 1.39% до 17,778.64 пункта, френският CAC 40 се понижи с 1.29% до 7,944.92 пункта, а британският FTSE 100 също отбеляза спад от 1.42% до 7,851.74 пункта.

Търговската активност през деня в Европа отразяваше предпазливостта на инвеститорите, които следяха актуалните новини от Близкия изток, особено по отношение на евентуална ескалация между Израел и Иран.

Тези предпазливи настроения последваха изстрелването от Иран на 300 въздушни безпилотни летателни апарата и ракети към Израел в рамките на ответни действия. Въпреки това израелската отбрана, подкрепена от САЩ, Обединеното кралство и европейските съюзници, според съобщенията е прихванала 99% от заплахите.

Матю Райън, ръководител на отдела за пазарна стратегия във компанията за финансови услуги Ebury, отбеляза в бележка за клиенти във вторник, че инвеститорите са намерили кураж в ефективното неутрализиране на удара от страна на Израел и неговите съюзници, който изглеждаше по-скоро символичен, отколкото насочен към съществено разрушение.

Пазарните участници намериха успокоение и в призивите на световните лидери за премерен отговор от страна на Израел. Вследствие на това петролните фючърси се търгуваха без промяна до вчера.

Въпреки това Райън предупреди, че посоката на пазара ще зависи от мащаба на евентуалните ответни мерки. Ако Израел отговори с подобни значителни ракетни атаки или ако други държави, особено САЩ, се включат, пазарните нагласи могат да се насочат към сигурни активи за сметка на по-рискови инвестиции.

Освен това заплахата за световните доставки на петрол може да доведе до рязко повишаване на цените на петрола, които потенциално могат да надхвърлят $100 за барел, ако инвеститорите се опасяват от по-широк регионален конфликт.

В допълнение към събитията в Близкия изток инвеститорите реагираха вяло и на икономическите данни от Китай. Въпреки че Китай отчете ръст на БВП от 5.3% за първото тримесечие на 2024 г., надминавайки пазарните очаквания за забавяне на растежа до 4.6%, настроенията на инвеститорите останаха потиснати.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Генеративният AI и как той променя бизнесите в Африка

Скорошно проучване подчертава все по-широкото внедряване на генеративен изкуствен интелект (GenAI) от големите корпорации в Южна Африка, което бележи значителна промяна в бизнес пейзажа на страната.

30.04.2024 18:30 2 мин. четене

Днес се решава съдбата на бившия директор на Binance – какво да очакваме?

Бившият главен изпълнителен директор на Binance, най-голямата борса за криптовалути в света, е изправен пред присъда, след като се призна за виновен за нарушаване на американските закони за пране на пари.

30.04.2024 18:00 1 мин. четене

БРИКС: Ето коя страна е най-големият доставчик на петрол в Китай

През март данните показаха, че Русия е запазила позицията си на основен доставчик на петрол за Китай, като рафинериите са иззели доставки на сорт “Сокол”, които преди това са били блокирани.

30.04.2024 17:00 2 мин. четене

3 причини да купите акции на Advanced Micro Devices

През последните пет години стойността на акциите на Advanced Micro Devices (AMD) е нараснала с 441%, което се дължи главно на успеха й в борбата за пазарен дял срещу Intel при CPU процесорите.

30.04.2024 16:00 3 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.