Годишната среща на върха на БРИКС, планирана за края на тази година, се очаква да се проведе през втората половина на лятото, следвайки модела от предишните години.
Срещата на върха служи като платформа за страните членки, заинтересованите страни и представителите на Новата банка за развитие, за да се съберат и да обсъдят различни стратегически инициативи.
Очаква се тази година дискусиите да се съсредоточат върху усилията за разширяване и инициативите, насочени към намаляване на зависимостта от щатския долар. Въпреки това се появяват спекулации за потенциално участие на европейски държави в срещата на върха.
С нарастващия брой държави, които проявяват интерес към блока, БРИКС вече привлича вниманието на европейските държави. Възниква въпросът дали някоя от европейските държави ще реши да се включи в процедурите на срещата на върха, чийто домакин тази година е Русия.
В последно време БРИКС активно се стреми към разширяване, което е видно от приемането на нови държави членки по-рано през 2024 г. Планира се по-късно тази година да бъдат отправени официални покани към допълнителни държави, като амбициите са да се разшири глобалното присъствие на блока.
По-специално, БРИКС е готов да направи първите си стъпки в Европа, като според съобщенията е отправил покана към Сърбия, отбелязвайки първото си взаимодействие с европейска държава.
Доклади, появили се на 29 март, разкриха поканата на БРИКС към Сърбия за предстоящата среща на върха в Русия по-късно тази година.
Тъй като Сърбия все още не е получила официална покана за присъединяване към ЕС, спекулациите сочат, че вместо това страната може да избере да се присъедини към алиансa БРИКС. За Сърбия подобна стъпка би означавала значителен скок напред в дипломатическите ѝ ангажименти.
Освен това стремежът на БРИКС да оспори господството на Запада и да насърчи нов глобален икономически ред се подчертава от разширяването му в Европа. Потенциалното включване на Сърбия в блока има значение не само за икономическите перспективи на страната, но и за формирането на траекторията на влияние на БРИКС на международната сцена.
Макар че перспективата други западноевропейски държави да получат покани за срещата на върха остава несигурна, геополитическото напрежение, като например конфликтът на Русия с Украйна, може да намали ентусиазма на източноевропейските държави да се присъединят към блок, забъркан в подобни спорове.
Въпреки това бъдещото присъединяване на Сърбия представлява забележителен етап в продължаващия ангажимент на БРИКС към западния свят.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.