През март данните показаха, че Русия е запазила позицията си на основен доставчик на петрол за Китай, като рафинериите са иззели доставки на сорт "Сокол", които преди това са били блокирани.
По данни на Генералната митническа администрация вносът на Китай от Русия, включващ както доставките по тръбопроводи, така и доставките по море, е нараснал с 12.5% на годишна база и е достигнал 10.81 милиона метрични тона, което се равнява на 2.55 милиона барела дневно през миналия месец. Тази цифра се доближава плътно до предишния месечен връх от 2.56 милиона барела дневно, регистриран през юни 2023 г.
През март седем руски танкера, изправени пред санкции, разтовариха товари, съдержащи сорт Сокол в китайски пристанища, което е част от усилията на Русия да облекчи излишъка от спрени доставки в отговор на засилените санкции на САЩ. През последните три месеца повече от 10 милиона барела петрол, доставени от Сахалин-1, дъщерно дружество на Роснефт, бяха задържани в складовете поради затруднения с плащанията и санкции срещу корабни компании и кораби, превозващи суровината.
Освен това придобиването на руски суров петрол за съхранение в стратегически резерви от страна на държавната CNOOC допълнително увеличи вноса от Русия. Данни на консултантската компания Kpler прогнозираха, че морските доставки от Русия ще достигнат рекордното ниво от 1.82 милиона барела дневно, включващо 440,000 барела дневно от сорт Сокол и 967,000 барела дневно от ESPO. През цялата 2023 г., въпреки западните санкции и ценовия таван, наложен след нахлуването на Кремъл в Украйна през 2022 г., Русия запазва статута си на основен доставчик на Китай, доставяйки 2.14 милиона барела дневно.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Искам да отправя една конкретна препоръка към автора на статията, а именно на каква цена купуват китайците петрола от русия?