НАЧАЛО Други

Рисковите капиталисти в Китай привличат инвестиции от Близкия изток

17.06.2023 9:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Рисковите капиталисти в Китай привличат инвестиции от Близкия изток

Рисковите капиталисти в Китай, които преди разчитаха на американски инвеститори, сега привличат инвестиции от Близкия изток. 

Тази промяна в международните капиталови потоци се превръща в нарастваща тенденция в индустрията, отбелязана с редица конференции и бизнес посещения между Китай и Близкия изток.

Според информацията китайски компании с фондове, деноминирани в щатски долари, през последната година много инвеститори от Близкия изток са участвали в дискусии и сделки с китайски фондове за рисков капитал.

Макар че тези инвестиции не заместват напълно американското финансиране, прогнозите са, че те ще съставляват приблизително 20% от цялото финансиране в щатски долари, получено от китайските рискови капиталисти.

Инвеститорите от Близкия изток активно търсят възможности в Китай и правят малки инвестиции, за да тестват пазара. Особено интересни са отраслите, свързани с авангардни технологии, нововъзникващи потребителски тенденции и биотехнологии.

Няколко фактора допринасят за засилването на тази инвестиционна тенденция. Дипломатическите отношения между Китай и Близкия изток се подобриха след възстановяването на дипломатическите връзки между Саудитска Арабия и Иран, за което съдейства Пекин.

Едновременно с това напрежението между САЩ и Китай, както и засиленият регулаторен контрол в двете страни, накараха много базирани в САЩ инвеститори да се въздържат от инвестиции в китайски фондове за рисков капитал.

Това колебание създаде възможност за капитали от Близкия изток да запълнят празнината, особено когато страни като Саудитска Арабия и Катар се стремят да диверсифицират икономиките си от зависимостта от изкопаеми горива.

Все пак си струва да се отбележи, че много потенциални инвестиции в китайски фондове все още са във фаза на обсъждане, според участващите фондове за рисков капитал.

Към февруари 2022 г. инвеститорите от Близкия изток са разпределили по-голяма част от инвестициите си в северноамерикански активи в сравнение с Азиатско-тихоокеанския регион, както съобщиха от Preqin, компания за проучвания на алтернативни активи. Въпреки това делът на инвестициите на близкоизточните държавни инвестиционни фондове в алтернативни активи в световен мащаб се е увеличил приблизително два пъти между 2021 г. и първата половина на 2022 г.

Като цяло осемте най-големи суверенни фонда от Близкия изток държат общо над $3 трилиона долара в активи по последни налични оценки на Preqin.

По-специално Саудитска Арабия преминава от търговски към “основни инвестиционни отношения” с Китай. Министърът на инвестициите на страната Халид ал-Фалих спомена за инвестиции в технологии от страна на държавния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия, Публичния инвестиционен фонд (PIF), както и от компании от частния сектор.

PIF управлява активи на стойност приблизително $700 милиарда, но при поискване не предостави конкретни данни за инвестициите си в Китай.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Индия отново отвори вратите си за чуждестранни крипто борси

Финансовият регулаторен пейзаж на Индия претърпя забележителна промяна, като страната отново отвори вратите си за офшорни крипто борси, начело с гиганти от бранша като Binance и KuCoin, които получиха одобрение от индийското звено за финансово разузнаване (FIU-IND).

11.05.2024 21:00 2 мин. четене

БРИКС планира огромна инвестиция от над $13 милиарда в петрол

Икономическият съюз БРИКС, в сътрудничество с Обединените арабски емирства (ОАЕ), планира значителна инвестиция в размер на $13.5 милиарда в петролния сектор.

11.05.2024 20:30 1 мин. четене

Mastercard започна да обработва вътрешни плащания в Китай

Mastercard, в партньорство с NetsUnion Clearing Corporation (NUCC), стартира обработката на вътрешни плащания в Китай, отбелязвайки важен етап от навлизането си на огромния разплащателен пазар в страната.

11.05.2024 19:30 2 мин. четене

Топ 3 AI акции, които да следите за потенциално високи печалби

Изкуственият интелект (AI) е позната тема на Уолстрийт и за това има основателна причина. Според проучване на Statista пазарът на изкуствен интелект се очаква да достигне $184 милиарда през тази година и да нарасне до над $800 милиарда до 2030 г.

11.05.2024 18:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.