Сред многобройните амбициозни начинания, предприети от икономическия съюз БРИКС, Китай и Русия представиха нова инициатива.
Доклади на The Daily Mail твърдят, че двете държави започват изграждането на ядрено енергийно съоръжение, предназначено за Луната.
Този амбициозен прокет представлява важен компонент на съвместната инициатива за Международна лунна изследователска станция между Китай и Русия. Въпросната база, чието строителство ще започне през 2026 г., е замислена като колосален комплекс, който ще допринесе за значително подобряване на познанията ни по темата.
Неотдавнашното съобщение се прибавя към поредицата от амбициозни инициативи на БРИКС, който е свидетел на значително разрастване и съгласувани усилия за оспорване на западната икономическа хегемония чрез стратегии за дедоларизация.
Въпреки това съвместното начинание за създаване на база на Луната с ядрена мощност представлява знаково събитие в програмата на блока. Предложеният комплекс, чийто радиус от четири мили се описва като надхвърлящ мащабите на известни увеселителни паркове като тези, управлявани от Disney, се очаква да приюти учени, натоварени със задачата да провеждат задълбочени изследвания на Луната и нейната екосистема.
Според съобщенията Москва е очертала планове за започване на строителството през следващото десетилетие, като Руската космическа агенция планира проектът да бъде завършен между 2033 и 2035 г.
Изборът на ядрена енергия се дължи на признатата ѝ ефективност, особено предвид продължителността на лунните нощи, които продължават приблизително 14 земни дни, което прави слънчевите панели непрактични. Вследствие на това е взето решение за използване на ядрена енергия за поддържане на лунната база.
Освен това в доклада се подчертават амбициозните планове на Русия за проучване на Луната, включително експедиции до нейната полярна област, планирани за 2028 г.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.