НАЧАЛО Други

Най-лошото тепърва предстои, предупреждава МВФ

13.10.2022 9:10 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Най-лошото тепърва предстои, предупреждава МВФ

Международният валутен фонд (МВФ) понижи прогнозата си за световната икономика през следващата година.

Това понижение се дължи на последиците от войната в Украйна, глобалната инфлация, която изисква повишаване на лихвените проценти, и забавянето на растежа в Китай.

“Накратко, най-лошото тепърва предстои и за много хора 2023 г. ще се усеща като рецесия”, заяви главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринчас.

Забавяне на растежа

МВФ, който е основната финансова институция на ООН, сега прогнозира, че световният растеж ще се забави през следващата година с 2.7% – по-малко от 2.9%, оценени още през юли, и по-малко от прогнозирания за тази година растеж от 3.2%.

Гуринчас заяви, че има около 25% вероятност глобалният растеж през 2023 г. да бъде около 2%, докато има 10-15% вероятност всъщност ръстът на производството да бъде дори по-нисък от 1%.

“2% е много ниско число”, каза Гуринчас пред Yahoo Finance

От 1970 г. насам сме имали такъв ръст само около пет пъти. И всеки път, когато сме имали това, ако погледнете, това са 1973 г. – шокът от цените на петрола, 1981 г. и дезинфлацията на Волкер, финансовата криза от 2008 г. Всички те са се запечатали в колективната ни памет като времена на трудности.

Очаква се повече от една трета от световната икономика да се свие през тази или следващата година, а трите най-големи икономики – на САЩ, Европейския съюз и Китай – да продължат да се забавят.

МВФ очаква растежът в САЩ да достигне 1.6 % през тази година – с 0.7 % по-нисък от прогнозата му от юли – и ръст от 1% през 2023 г.

Основните рискове

МВФ отбелязва, че нахлуването на Русия в Украйна продължава да дестабилизира световната икономика, като води до тежка енергийна криза в Европа, която рязко увеличава разходите за живот и вреди на икономиката.

От институцията предупреждават, че рискът от неправилно управление на паричната, фискалната или финансовата политика е нараснал рязко, а финансовите пазари показват признаци на напрежение. Прекаленото затягане на политиката може да тласне световната икономика към ненужно тежка рецесия.

Същевременно МВФ отбелязва, че е важно държавите да повишат лихвените проценти и да овладеят инфлацията, тъй като предварителното повишаване на лихвените проценти и агресивното затягане на паричната политика е от решаващо значение за поддържане на дългосрочните инфлационни очаквания под контрол. Като цяло МВФ одобри подхода на Федералния резерв към паричната политика.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще бъде доминантната форма на пари – Л. Лепард


“Ние се чувстваме много добре с паричната политика, която в момента се предвижда от Федералния резерв и която е оценена на пазарите”, заяви Тобиас Адриан, директор на МВФ за капиталовите пазари и паричната политика, пред Yahoo Finance Live. 

Смятаме, че това е необходимо, за да се понижи инфлацията. За да се понижи инфлацията, трябва да се забави икономическата активност до известна степен. Надяваме се, че това ще бъде меко приземяване или дори ако се стигне до рецесия, тя може да бъде плитка.

МВФ прогнозира, че глобалната инфлация ще достигне своя връх в края на тази година, но ще остане висока за по-дълго време, отколкото се очакваше досега. Инфлацията би трябвало да достигне 8.8% през тази година, след което да се понижи до 6.5% през следващата година, а до 2024 г. да спадне до 4.1%.

Също така бяха споделени предупреждения, че рисковете за стабилността на световната финансова система са се “влошили съществено”. Международният орган заяви, че пазарната ликвидност се е влошила във всички ключови класове активи и че съществува повишен риск от значителна волатилност, катализирана от условия на ниска пазарна ликвидност.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Apple разбива рекорди с обявяването на обратно изкупуване на акции на стойност $110 милиарда

Технологичният гигант Apple обяви монументална програма за обратно изкупуване на акции на стойност $110 милиарда, която е най-голямата в историята на САЩ и надминава предишните ѝ програми за обратно изкупуване на акции на стойност $90-100 милиарда съответно през 2021 г. и 2018 г.

04.05.2024 23:00 2 мин. четене

Илон Мъск превърна Tesla в “меме акции” според икономист

Според икономиста от Калифорнийския университет в Бъркли, Джей Брадфорд ДеЛонг пазарният успех на Tesla зависи от способността на главния изпълнителен директор Илон Мъск непрекъснато да дава обещания, независимо от действителните резултати на компанията.

04.05.2024 21:30 2 мин. четене

Инфлацията в Турция достига невероятните 70%

Инфлацията в Турция, която и без това е сред най-високите в световен мащаб, продължи да се повишава за шести пореден месец, стимулирана от правителствени политики като увеличаване на заплатите въпреки агресивното повишаване на лихвените проценти.

04.05.2024 21:00 2 мин. четене

Правителството на САЩ не може да фалира, защото принтира парите, твърдят от администрацията на Байдън

Администрацията на Байдън неотдавна предизвика полемика с твърдението си, че правителството на САЩ не може да фалира поради способността си да печата пари, както бе разкрито в документален филм, озаглавен „Finding the Money“ (Откриване на парите).

04.05.2024 20:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.