НАЧАЛО Други

Ето и най-често срещаните грешки на начинаещите крипто трейдъри

26.07.2019 9:00 7 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето и най-често срещаните грешки на начинаещите крипто трейдъри

Днес ще разгледаме най-често срещаните грешки, допускани от крипто ентусиастите, които тепърва навлизат в пространството.

Всеки човек прави грешки – важното е да се учи от тях и да стане по-добър търговец или инвеститор в дългосрочен план.

 

1) Да забравиш да съхраниш фразите за възстановяване на сметка

 

Независимо дали това ще бъде вашето двуфакторно потвърждение (2FA) за дадена борса, или за възстановяване на вашия хардуерен портфейл (Trezor, Ledger или друг) – има огромно значение това да присъства във вашите сметки. Ако желаете да споделите KYC детайлите си с борсата, по-лесно може да възстановите средствата си. При вторият случай е почти невъзможно, в зависимост от типа на портфейла.

 

Ако все още имате достъп до портфейла, най-доброто, което можете да направите, е да изпратите криптовалутите си в друг портфейл.

 

Активирайте 2FA, когато е възможно – постоянно четем новини за хакове на борси и как хората губят милиони, докато двуфакторното потвърждение може да се окаже спасение за много хора

 

2) Да изпратиш монети на грешен адрес

 

За съжаление това е много често срещана грешка, която много начинаещи правят. Или изпращат, например, техните биткойни на грешен адрес, или изпращат един тип ERC20 токен на различен ERC20  адрес. В най-добрият случай вашата транзакция ще се провали поради неправилно въведен адрес, а в най-лошия, никога повече няма да видите вашите криптовалути.

 

Много от адресите на криптовалутите имат вградени проверки за грешки. Те забелязват, ако например има зададен неправилен биткойн адрес.

 

3) Няма ясна търговска стратегия

 

Това е често срещана грешка, правена от много хора във и извън крипто пространството. Без ясна търговска стратегия, начинаещите често прескачат от една монета на друга, купуват твърде късно и продават твърде рано, защото очакват бърза печалба. Като цяло те са нетърпеливи и често това се оказва пагубно. Знаете ли дори защо инвестирате в този специфичен алткойн?

Кога планирате да го продадете, ако изобщо имате такива планове? Всеки ще прави грешки, това е нормално, важното е да се учиш от тях. Започнете бавно, но сигурно – има по-лесни за използване борси като Coinbase, които са чудесни за начинаещи.

 

4) Усещане за страх след като се видят нестабилни движения

 

“Монетата ми е загуби 20% от стойността си! Стига толкова, няма да се занимавам повече”.

 

Не малко хора си казват точно това.

 

Разбира се, ако не можете да се справите с волатилните движения на биткойн и другите криптовалути, които са далеч по-екстремни от тези на акциите и стоките, тогава вероятно вземате добро решение. Но ако искате да се задържите, трябва да разберете, че криптовалутите са все още много волатилни, поради много причини (липса на регулации, манипулации на цените, ниска ликвидност и т.н.). Движения от 10-30% за един ден се срещат често и трябва да се опитате да разберете защо се случват, преди да изпадате в паника. Също така трябва да сте наясно, че понякога се случва FUD, което по същество означава, че други се опитват да манипулират хората да продават евтино, за да могат те да купуват на по-ниски цени.

 

5) Да живееш в собствения си алткойн балон

 

Нормално е да си мислите, че вашата криптовалута се представя много зле по време на мечия пазар. Това може да е вярно, но ако погледнете отвъд вашето полезрение, може да забележите, че много други криптовалути също не се представят добре. Това е особено важно, ако начинаещите не разполагат със стратегия за крипто търговия, тъй като те са склонни да вземат по-прибързани решения с минимално планиране.

Защо инвестирахте на първо място? Вярвате ли в компанията (фондацията / организацията) зад монетата? Все още ли са на път да постигнат обещаното? Тези въпроси трябва да си задавате, но запомнете – бъдете спокойни.

 

6) Прекалено дълго се държат активите

 

Тук ще разгледаме два различни сценария. Първият е, когато някой държи активите си твърде дълго време и не взема никаква печалба, когато монетата им се представя добре. Много хора пропуснаха да вземат каквато и да е печалба по време на бичия пазар от 2017 г., защото станаха алчни и искаха повече. Не бъдете от този тип хора, които навремето са имали много пари, но днес нямат никакви.

 

Другият е типичният човек, който идва по време на пъмпа или във време, когато тази криптовалута се представя добре. Тогава настъпва мечия пазар или може би екипа не спазва крайните срокове. Като погледнем към настоящето, много монети си стоят с ниска стойност. Какво трябва да правим в такава ситуация? Бъдете благодарни, че вече имате възможност да се поучите от това. Оценете защо това се случи и опитайте да направите нещо по-добро за следващия път. Всеки предприемач обича неуспехите, тъй като те са идеалната възможност да научат нещо ново.

 

7) Да се съхраняват активите на борса (само на една и прекалено много време)

 

Вашата рутинна процедура винаги трябва да е след закупуване на нова криптовалута на дадена борса, да я изпратите обратно в безопасен портфейл, където вие сте единствените, които имат пълен контрол над средствата.

 

Твърде често хората съхраняват по-голямата част от тяхното портфолио на борсите, защото смятат, че шансовете да се случи хак са минимални. Не бъдете човекът, който губи биткойните си от следващия Mt. Gox, Bitgrail, QuadrigaCX, Coincheck и т.н.

 

8) Да мислиш, че ниската цена на дадена криптовалута я прави по-добра от другите

 

“Погледнете, че стойността на Ripple (XRP) е близо $0,30 и сравнете това с Биткойн или Етериум – със сигурност това означава, че има много потенциал за растеж”.

 

Не, това не е така. Не можете да сравните цената на криптовалутите със стойността им в щатски долари, евро, британски лири, тъй като подобно на акциите имат различно предлагане. Разбира се, Ripple ще има много по-евтина цена в долари, защото има 42 милиарда XRP монети в циркулация. Биткойн, например, има 17 милиона токена. По-добре е да сравнявате пазарните капитализации между две криптовалути, за да придобиете по-ясна представа за тях. Но не можете да ги използвате като показател за да определите дали една монета е подценена или надценена.

 

Още няколко грешки

 

Има много по-често срещани грешки, които начинаещите или дори по-опитните търговци правят, включително:

  • Инвестиране на пари, които не можеш да си позволиш да загубиш. Да влагаш парите си за наем, студентски заеми, ипотеки в криптовалути е просто ужасна идея. Започнете със сума, която можете да си позволите да загубите, ако се случи лошо.
  • Не се слагат стоп загуби по време на дневна търговия
  • Поставят се планове за потенциалните печалбите  (какво ще направите с всички тези пари)
  • Изпращането на ETH, BTC, LTC или който и да е актив на промоутъри в Twitter, които обещават, възвръщаемост до 10 пъти на първоначално изпратената сума. Същото се отнася и за групи в Telegram, които ви предлагат съвети.
  • Копаене в облачното пространство. Обещаващи големи печалби срещу минимални усилия. В 99% от случаите няма да можете да си избиете първоначалната инвестиция.
  • Да си помислиш, че криптовалутите ще ти променят живота и ще те направят богат. Човек не трябва да си мисли, че щом започне да търгува с крипто активи, ще трябва да спре да работи и да започне да се чуди дали да си купи Ferrari или Lamborghini.

 

Няма човек, който да е роден научен. Всеки взима пример от действията си и от последвалите грешки, които оформят бъдещите решения. Трябва да се чете, да се анализира, да се правят допитвания до по-опитни търговци. Всичко това допринася за изграждане на принципи и дисциплина, което несъмнено ще бъде от изключително значение при търговията с криптовалути.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Тежък срив на йената срещу долара – Биткойн ли е решението за проблемите на Япония?

Глобалният икономически пейзаж представя тревожни показатели, тъй като японската йена наскоро падна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от 34 години насам.

27.04.2024 20:00 2 мин. четене

БРИКС насочва погледа си към Европа

Алиансът БРИКС разширява фокуса си към Европа, а балканската държава Сърбия се очертава като потенциален член.

27.04.2024 19:00 2 мин. четене

Русия обмислят промени в законите за копаенето на криптовалути

Предложеният в Държавната дума на Русия законопроект за добива на криптовалути отразява нарастващата тенденция в световен мащаб за регулиране на крипто сферата.

27.04.2024 17:00 2 мин. четене

БРИКС: Китай са разпродали $74 милиарда в американски ценни книжа за една година

Значителното намаление на притежаваните от Китай американски държавни ценни книжа през последната година, възлизащо на повече от $74 милиарда, отразява значима промяна в глобалната икономическа динамика.

27.04.2024 16:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.