НАЧАЛО Финтех

Биометрични данни на пръстови отпечатъци – бъдещето на KYC

13.06.2019 11:18 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Биометрични данни на пръстови отпечатъци – бъдещето на KYC

Тъй като киберпрестъпниците стават все по-усъвършенствани и измамите с идентичност достигат нива на епидемия във Великобритания,необходимостта от строги процедури за идентифициране на клиентите никога не е била по-голяма за банките и финансовите институции.

Know your customer (или KYC), е задължителна регулаторна рамка, която понастоящем е в сила за защита на финансовите институции от измамни дейности,като измама с идентичност и пране на пари. KYC, подсилен от четвъртата директива за борба с изпирането на пари (AML4), изисква от банките да проверяват самоличността на клиента, преди да може да бъде създадена сметка на името им.

Този надлежен преглед включва получаването на името на клиента, официална снимка на лицето му и официален документ за потвърждаване на тяхната самоличност, както и адрес и дата на раждане. Следвайки изискванията,банките могат да бъдат уверени, че клиентът е точно този, който твърди. Те също имат представа за важна информация за клиентите, включително всички потенциални рискове, свързани с приемането им като клиент.

Неточно идентифицирането на клиентите не само оставя банката уязвима за измамни дейности, но и причинява сериозни регулаторни главоболия,което често води до тежка глоба. Всъщност, според проучване, глобалните финансови институции бяха глобени с $26 милиарда в AML санкции и неспазване на изискванията на KYC след финансовата криза от 2008 година.

Макар че рамката на KYC е предназначена да предоставя на банките точна идентификационна информация, настоящите хартиени форми на идентификация, като паспорти, свидетелства за управление или актове за раждане могат лесно да бъдат подправени.

Привеждане на процесите на KYC в дигиталната ера


Тъй като банките продължават да се отдалечават от традиционните клонове и срещите лице в лице с онлайн каналите за комуникация с клиентите, финансовите институции са под все по-голям натиск да намерят дигитални алтернативи, за да изпълнят процеса на KYC. Биометричната идентификация на пръстови отпечатъци, която все повече се приема в днешната екосистема на плащанията, може да бъде най-необходимото решение на този проблем. Чрез интегриране на тънък и гъвкав биометричен сензор за пръстови отпечатъци в съществуващи идентификационни и разплащателни карти,удостоверяването на самоличността може да се получи с едно докосване на пръст.

Благодарение на този напредък в биометричните технологии за пръстови отпечатъци, този иновативен метод за идентификация може да се установи дистанционно, без да е необходимо потребителите да посещават банков клон.

Поради напълно уникалния си характер, пръстовият отпечатък е много точен и е практически невъзможно за измамниците да дупликират. В сравнение с други методи за биометрична идентификация, характеристиките на пръстовия отпечатък са далеч по-изключителни за индивида и следователно са по-ефективни при точното идентифициране на клиентите за тази цел.

Докато точността е от жизненоважно значение, разходите за спазване на изискванията са проблем, който продължава да нараства за финансовите институции. Според проучване, средностатистическата банка изразходва 40 милиона британски лири годишно за спазването на изискванията заKYC. За да бъдат в крак с регулациите, банките са принудени да наемат и обучават хиляди допълнителни служители, които да управляват този процес. Тук също биометричните данни за пръстови отпечатъци могат да осигурят идеалното решение. Преминаването през безброй идентификационни документи може да отнеме много време за служител и е неизбежно да се правят грешки. Чрез получаване на биометрични данни за пръстови отпечатъци, които са много точни и надеждни,необходимостта от одобрение от страна на човека ще бъде минимална, затова повишава ефективността и елиминира „човешката грешка“.

Балансиране на сигурността с удобство


Биометричните данни за пръстови отпечатъци се превръщат в ключов фактор за подобряване не само на сигурността, свързана с изискванията наKYC, но и за намаляване на инвестициите във времето от страна на потребителите и предприятията. Намирането на многобройни идентификационни данни, например,удостоверение за раждане, паспорт, сметка за комунални услуги често може да бъде предизвикателство за клиентите да си осигурят. Хартиените документи, като тези, могат да бъдат загубени или трудно достъпни, когато са необходими и всъщност могат да се превърнат в пречка.

Тъй като понастоящем 1,1 милиарда души по света са без официална идентификация, изискванията на KYC означават, че голяма част от хората не могат да предоставят документите за самоличност, необходими за спазването на тези политики. Чрез въвеждането на биометрични данни за пръстови отпечатъци като метод за идентификация, индивидите в развиващите се страни,където достъпът до официална идентификация е оскъден, или тези, които просто са загубили официалната си идентификация, ще могат да докажат кой използва техния пръстов отпечатък.

Не се отрича, че докато продължаваме да се придвижваме към все по-дигитална ера, измамите ще продължат да растат както от гледната точка на агресивността, така и от тази на сложността. Единственият начин за банките и финансовите институции да останат напред и да предпазят потребителите от измамната дейност е преходът от традиционната идентификация на хартиен носители приемането на биометрични данни за пръстови отпечатъци като нова дигитална идентичност.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Цените на тези три AI криптовалути скочиха след слухове за сливането им

Fetch.ai е в процес на обсъждане на потенциалното сливане на токените с SingularityNET и Ocean Protocol в токен ASI, чиято напълно разгърната стойност се очаква да бъде около $7.5 милиарда.

27.03.2024 22:00 1 мин. четене

Tурска банка разширява присъствието си в сектора на дигиталните активи с ново партньорство

Misyon Bank, пионерска необанка в Турция, разширява услугите си в областта на попечителството на дигитални активи и токенизацията чрез партньорство с швейцарския доставчик на попечителство на криптовалути Taurus.

26.03.2024 20:30 1 мин. четене

Robinhood пуска крипто портфейл за Android

Брокерската къща Robinhood разшири достъпа до крипто портфейла си за потребителите на Android. Според съобщението от 20 март приложението Robinhood Wallet вече е достъпно в Google Play.

21.03.2024 19:00 2 мин. четене

Mastercard си партнира с крипто портфейла MetaMask за нови карти

Съобщава се, MetaMask, известен крипто портфейл, тества изцяло ончейн платежна карта в сътрудничество с Mastercard, издадена от Baanx.

13.03.2024 19:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.