НАЧАЛО Алткойни

Колко сигурни са стабилните монети? – NIST

08.10.2022 20:55 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Колко сигурни са стабилните монети? – NIST

Националният институт по стандартизация и технологии (NIST) публикува първоначален публичен проект за стабилните монети.

Въз основа на проучването на 20-те най-големи стабилни монети през изминалата година NIST установи, че петте най-големи монети, които са задържали фиксираната си цена, представляват 87% от общата пазарна капитализация на 20-те най-големи монети. 

От тази партида петте най-големи стабилни монети по пазарна капитализация, които успяха да задържат цената си са Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), Dai (DAI) и Frax (FRAX).

И петте токена са обвързани с щатския долар и имат средна минимална стойност от $0.9934 (-0.66% под USD) и максимална минимална стойност от $0.9871 (-1.29% под USD) през периода на проучването.

NIST също така изтъкна срива на TerraUSD (UST), който загуби обвързването си с долара през май 2022 г. 

Някои от опасенията за сигурността, повдигнати в доклада, включват неоторизирано или произволно копаене, кражба на обезпечения, уязвимости в смарт договори, оракули за данни и намиране на слабости в основната блокчейн система.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очакваме още 6-12 месеца мечи пазар, според основателя на Solana


Като се има предвид доверието, което се гласува на емитентите на стабилни монети, NIST подозира, че създателите, поддръжниците и управителите на стабилни монети могат да използват привилегирования си статут, за да бъдат измамни или злонамерени спрямо инвеститорите и притежателите. В заключение NIST заяви:

Този анализ на сигурността установи, че две стабилни монети, които функционират почти идентично на пазарите на трети страни и дават възможност за купуване и продаване на стоки с монети на фиксирана цена, могат да имат значително различни рискови профили.

Според NIST централизираните финансови архитектури (CeFi) са по-уязвими към проблеми с доверието поради по-голямата зависимост от човешката надеждност, докато децентрализираните финансови архитектури (DeFi) обикновено са по-уязвими към проблеми със сигурността поради нарастващата сложност на кода на смарт договорите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

EigenLayer обяви нов airdrop за стейкърите

EigenLayer, протокол за рестейкинг, е настроен да дебютира със своя собствен токен през май, като разпространението включва airdrop за играчи на платформа.

01.05.2024 2:30 1 мин. четене

Изненадваща прогноза за цените на Биткойн и Етериум от бивш директор на Goldman Sachs

Раул Пал, основател на Real Vision и видна фигура в анализите на крипто пазара, направи смела прогноза, според която Етериум (ETH) може да надмине Биткойн (BTC) с наближаването на това, което той нарича “крипто лято”.

01.05.2024 1:00 2 мин. четене

Стотици милиони напускат инвестиционните продукти в Биткойн и Етериум – ето към кои алткойни се насочват

CoinShares, мениджър на дигитални активи, съобщи, че институционалните инвестиции в крипто продукти са били изправени пред капиталов отлив за трета поредна седмица.

30.04.2024 23:30 2 мин. четене

Цената на криптовалута се срина с над 40% след пускането ѝ на пазара

Цената на криптовалутата Safe (SAFE) се срина с 42%, като спадна от $3.26 в деня на отключването до $1.85 на 30 април.

30.04.2024 21:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.