Анатолий Яковенко, съосновател на Solana Labs, смята, че настоящият мечи пазар на криптовалути може да продължи още 12-18 месеца.
Говорейки в GM Podcast, създателят на блокчейна Solana приписва очакванията си на макроикономическата среда, повлияна от повишаването на лихвените проценти от страна на Фед.
Той очаква, че както е било при други мечи пазари, проектите, които се фокусират върху изграждането през този брутален период, в крайна сметка ще излязат успешни.
“Като гледам макроикономическите [условия], предполагам, че вероятно ще има още 12 до 18 месеца от това брутално повишаване на лихвите от страна на Фед. Но има и край. И точно както при последния мечи пазар, много екипи, които изграждаха и се фокусираха върху съответствието на продукта с пазара и наистина се опитаха да изградят невероятни продукти – много от тях успяха, според мен, по много драматичен начин”, каза Яковенко.
Роденият в Украйна компютърен учен не е единственият, който очаква продължителен мечи пазар, в който проектите могат да се укрепят. В интервю за Forbes Урсула О’Куингтънс, директор на комуникациите и партньорствата във Web3 Foundation и Polkadot, разкри, че “крипто зимата” е повратна точка, тъй като ще доведе до появата на нови играчи с повече познания на пазара.
“Крипто пазарът се срина рязко, но ще оцелее. Определено се намираме в повратна точка, в която в екосистемата пристигат нови играчи с повече познания за пазара… Докато строителите ще продължат да развиват блокчейн технологията, независимо от [колебанията] на пазара”, споделя тя.
Докато много проекти остават обнадеждени в настоящия мечи пазар, криптовалутите продължават да понасят удари. SOL – токена на блокчейна Solana – не прави изключение в тази тенденция. От началото на годината до момента той е спаднал с повече от 80%, като в момента се търгува на цена от около $32.9.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Visa си партнира с FTX за крипто дебитни карти
Цената на SOL е разклатена от продължителни технически проблеми с блокчейна. Solana претърпя няколко значителни прекъсвания, като последното от тях се случи миналата седмица.
Въпреки това, блокчейн мрежата продължи да бележи забележителен напредък благодарение на високата си пропускателна способност и ниските такси за транзакции. Делът на Solana в общия обем на търговията с NFT се увеличи от 7% на 24% за 6 седмици, тъй като мрежата спечели пазарен дял от Етериум според данни на платформата за криптовалутни проучвания Delphi Capital.
Като катализатор на този ефект, има наплив на нови проекти в блокчейна на Solana, като стартъпите в екосистемата ѝ се представят добре в своите кръгове на финансиране.
В инвеститорския свят се появи нов участник- $JIM (и той не е Джим Кери). Този токен, създаден от Twitter бота Jim, привлече вниманието на инвеститорите с невероятния си ръст от 106.85% в рамките на последните 24 часа.
Неотдавнашното обявяване на предварителна сделка между Белия дом и Камарата на представителите на републиканците за повишаване на тавана на дълга на Съединените щати предизвика бичите настроения обратно на пазара.
Въпреки цялостния спад в цените на криптовалутите, Collateral Network (COLT) се противопостави на тенденцията, като отбеляза забележителен 40% скок в стойността.
Перспективата за добив на монети в замяна на пасивен доход привлича много участници от крипто пазара. В традиционния смисъл на думата добив обаче е необходимо скъпо оборудване и много енергия. Затова сега хората все по-често преминават към облачен майнинг.