НАЧАЛО Други

Какво показва индексът на потребителските цени на САЩ?

13.12.2022 16:20 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Какво показва индексът на потребителските цени на САЩ?

Преди по-малко от час излезнаха данните за индексът на потребителските ценив САЩ, а цифрите се оказаха изненадващи.

Цените се повишиха по-малко от очакваното през ноември, което е поредния знак, че жестоката инфлация, която е обхванала икономиката в страната, предполагаемо започва да спада.

Индексът на потребителските цени (CPI) измерва широк набор от стоки и услуги.

Според Министерството на труда на САЩ, CPI е нараснал само с 0.1% спрямо предходния месец и със 7.1% спрямо предходната година.

Какво показва CPI?

Очакванията за увеличението бяха около 0.3% и годишно дъно от 7.3%, според анкета, проведена от Dow Jones. В същото време, фючърсите, които са обвързани с индустриалния индекс Dow Jones скочиха с над 800 пункта.

Увеличението спрямо предходната година, макар и доста над целта на Федералния резерв от 2% за здравословно ниво на инфлация, беше изравнено с най-ниското от ноември 2021 г. насам.

Като се изключат волатилните цени на храните и енергията, т.нар. основен индекс на потребителските цени нарасна с 0.2% на месечна и с 6% на годишна база спрямо съответните прогнози за 0.3% и 6.1%.

Енергийният индекс се понижи с 1.6% за месеца, което може да се дължи на спада на цената на петрола с 2%. Цените на хранителните продукти обаче се повишиха с 0.5% и бяха с 10.6% по-високи спрямо 2021 г.. Дори и с месечния си спад енергийният индекс бе по-висок с 13.1% спрямо ноември 2021 г.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Очаква ни глобален икономически колапс – Робърт Кийосаки


Данните за CPI излизат в същия ден, в който Федералният комитет по операциите на открития пазар, определящ лихвените проценти, започва двудневното си заседание като очакванията са за увеличение от 0.5 процентни пунка на лихвените проценти, но 0.75 също са възможни.

Посоки на инфлация

През пролетта на 2021 г. инфлацията се повиши рязко в резултат на редица фактори, които доведоха до най-високите равнища на нарастване на цените от времето на стагфлацията в началото на 80-те години на миналия век.

От началото на миналата година нивата на инфлация рязко се повишиха, което може да се дължи на дисбалансът между търсенето и предлагането, предизвикан от пандемията, нахлуването на Русия в Украйна и отражението върху цените на енергията, както и трилиони долари фискални и парични стимули.

Основният индекс на потребителските цени достигна своя връх от около 9% през юни 2022 г. и оттогава бавно, но устойчиво намалява.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Фондовият пазар в Китай започва да се възстановява

Изглежда, че китайският фондов пазар се отърсва от репутацията си на „неинвестируем“, благодарение на икономическото съживяване и ралито, което може да има още много възможности за развитие.

06.05.2024 21:30 2 мин. четене

Топ 4 фактора, които могат да разтърсят финансовите пазари

Наскоро Capital Economics очерта серия от потенциални рискове, които биха могли бързо да влошат финансовите условия въпреки настоящата стабилност на пазара и икономиката.

06.05.2024 21:00 2 мин. четене

Крипто борсата Crypto.com разширява партньорството си с Формула 1

Crypto.com, водеща борса в сферата на дигиталните валути, се подготвя да засили рекламните си усилия в спортната сфера и по конкретно Формула 1, за да засили глобалната си разпознаваемост.

06.05.2024 20:30 1 мин. четене

Ето какво тежи най-много на икономиката на Китай

Най-новото тримесечно проучване на централната банка в Китай показва, че домакинствата продължават да изпитват затруднения поради отслабения пазар на труда, което води до сравнително ниски разходи за потребление, тъй като хората са склонни да дават приоритет на спестяванията.

06.05.2024 19:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.