Въпреки съобщенията за противното, хашрейтът на Биткойн се е сринал до най-ниското си ниво от третото тримесечие на 2019 г. насам на 58 милиона TH / s.
Следователно възникват въпроси относно връзката между цената на Биткойн и неговата хешираща мощност и дали трябва да очакваме цената на BTC да последва хашрейта надолу.
Хеширащата мощност на Биткойн се разрастваше, както се очакваше, докато не се появи енергийния FUD отпреди няколко седмици. Последва силно възстановяване на показателя. Това беше поради репресиите върху добива в Китай.
Графиката по-горе показва спадът на хеширащата мощност и нарушаването на тенденцията за по-високи дъна.
Въпреки че в миналото няколко пъти вече са се случвали репресии в Китай, този път изглежда различно, тъй като властите в местните провинции, по-специално Вътрешна Монголия и Съчуан, вече са задействали ограниченията. Това включва отказ на услуги, свързани с електроенергия, за известни криптодобивни операции.
В отговор на това миньорите проявиха интерес към създаването съоражения на нови локации, като САЩ, Ел Салвадор, Парагвай и Казахстан, които станаха дестинации за много добивни фирми.
Коментирайки развитията, изпълнителният директор на MicroStrategy Майкъл Сейлър каза, че това може да се окаже „грешка в размер на трилион долара“ за Китай.
Китай имаше 50% пазарен дял от Биткойн и те генерираха $10 милиарда годишно в бизнес, който нарастваше 100% годишно.
Хашрейтът се отнася до общата комбинирана изчислителна мощност, използвана за добив и обработка на транзакции в блокчейн мрежата, базирана на алгоритъм за доказателство за работа (PoW). Някои го разглеждат като показател за определяне на здравословното състояние на мрежата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Morgan Stanley държат повече от 28,000 дяла в Биткойн тръста GBTC
Връзката между цената на криптовалутата и нейната хешираща мощност е оспорвана. Въпреки това, като се има предвид, че високите цени правят добива по-печеливш, логично е повече миньори да се присъединят към мрежа, когато цената се покачва. С други думи, хеширащата мощност следва цената.
Наистина, със спада на Биткойн след достигане на рекордното си ниво от $64,000 в средата на април, изглежда, че хашрейтът последва.
Но други, включително Макс Кайзер, смятат, че цената следва хашрейта. Кайзер разглежда хеширащата мощност като мярка за масовото приемане и запълване на пукнатините в наследената финансова система.
В момента няма достатъчно данни, за да се каже убедително коя теория е вярна.
В противовес на хашрейта следва теорията на цените – растежът на Биткойн от 11% от уикенда не показва ефект върху хеширащата мощност, която продължава да намалява.
По същия начин, теорията, че цената следва хеширащата мощност бива подкопана, когато се има предвид, че на 19-ти октомври 2020 г., в продължение на две седмици, хашрейтът на Биткойн спадна от 146 милиона TH / s на 107 милиона TH / s – спад от 27%. Междувременно няма забележим спад в цената на BTC, която проби тригодишното ниво на съпротива от $20,000 в рамките на следващия месец.
Засега можем да приемем само слаба корелация между хашрейта и цената на Биткойн.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
CNN съобщава, че до 2025 г. транзакциите с криптовалути ще попаднат в обхвата на изискванията за отчитане от трети страни.
Coinbase отново въведе в САЩ заеми, обезпечени с Биткойн, като даде възможност на потребителите да заемат средства, използвайки своите дигитални активи като обезпечение.
С множество инициативи в подкрепа на криптовалутите, които се очакват при бъдещата администрация, новоизбраният президент на САЩ се движи бързо, за да изпълни ангажимента си да обнови подхода на страната към регулирането на дигиталните активи.