НАЧАЛО Други

Ето защо Mastercard напусна асоциацията Libra

04.02.2020 15:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето защо Mastercard напусна асоциацията Libra

Изпълнителният директор на Mastercard казва, че фирмата се е оттеглила от ръководения от Facebook проект “Libra”, поради притеснения за своя бизнес модел и законосъобразност.

Аджай Банга, който е изпълнителен директор и президент на Mastercard от 2009 г., заяви пред Financial Times, че отношението му към Libra се влоши, след като членовете на проекта предложиха да свържат това, което трябваше да бъде глобално включваща валута, със собствения си цифров портфейл – Calibra.


Започна от тази алтруистична идея [и се стигна] до техния собствен портфейл. И си мисля: ‘това не звучи правилно’. ”, спомена Банга.


Той каза, че финансовото включване ще означава, че правителството е в състояние да плаща на гражданите в определена валута, която те трябва да могат да разберат как да използват и трябва да бъде използваема при ежедневни транзакции за стоки като храна.


Ако получите заплащане във Libra [монети] … които отиват в Calibra, които се обръщат във фиатни валути, за да си купят ориз, не разбирам как става това.


Липсата на ясен бизнес модел на Libra повдигна още един червен флаг за Mastercard. Банга заяви, че няма очевидни средства Асоциацията на Libra да стане печеливша или да печели пари от своите потребители. 


Когато не разбирате как се печелят пари, те се правят по начини, които няма да ви харесат”, каза той.


Банга също имаше притеснения, когато членовете на асоциацията отказаха да се ангажират сериозно с контрола на клиентите (KYC), мерки срещу прането на пари (AML) и контрола за управление на данни.


Mastercard напусна проекта заедно с основния си конкурент Visa през октомври. Въпреки че по това време Mastercard не отговориха защо са решили да напуснат, говорител на Visa заяви, че компанията се е оттеглила, тъй като проектът не е бил в състояние да “удовлетвори всички необходими регулаторни очаквания”.


От 28-те учредители на Libra – осем са напуснали. Британският телекомуникационен конгломерат Vodafone напусна през януари, когато реши да се съсредоточи върху собствената си услуга за цифрови плащания.


Mastercard възприе много предпазлив подход към технологията на разпределения леджър. Въпреки че е спонсорирала няколко инициативи, чрез които се използва блокчейн – като най-скорошната е платформа за трансгранични плащания заедно с R3 – компанията има история на скептицизъм към криптовалутите.


Матю Драйвър, президент на Mastercard за Югоизточна Азия, спомена още през 2014 г., че Биткойн и другите криптовалути нямат ясно дефинирана цел и не могат да се използват с доверие като начин на плащане. 

В поредица от лекции през юли 2018 г. Банга определи криптовалутите като “боклуци” и аргументира, че те не трябва да се разглеждат като средство за размяна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Криптовалутите никога няма да заменят долара според експерти

Тъй като икономиката на САЩ показва признаци на влошаване с нарастващи показатели за дълга, щатският долар е изправен пред сериозни предизвикателства.

18.05.2024 18:00 2 мин. четене

БРИКС: Русия и Китай са готови заедно да се противопоставят на САЩ

На фона на ескалиращото напрежение в световен мащаб Русия и Китай укрепват съюза си, представяйки единен фронт срещу политиките на САЩ.

18.05.2024 16:00 2 мин. четене

Ето коя криптовалута използват американските банки за токенизация

Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), известна като най-голямата система за сетълмент в света, си партнира с блокчейнът, предоставящ оракулски услуги – Chainlink (LINK), за да завърши пилотна програма, включваща няколко големи банкови институции в САЩ.

18.05.2024 15:00 1 мин. четене

ООН прогнозира подобряване на световната икономика

В четвъртък Организацията на обединените нации (ООН) съобщи за подобрени перспективи за световната икономика в сравнение с предишната си прогноза от януари.

18.05.2024 13:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.