Съдебното дело за $258 милиарда, в което Илон Мъск е обвинен в ръководене на пирамидална схема в подкрепа на криптовалутата Dogecoin, започва да се разгорещява.
Според изменената жалба, подадена във вторник вечерта във федералния съд в Манхатън, Мъск, неговата компания за електрически автомобили Tesla Inc (TSLA), компанията му за космически туризъм SpaceX, Boring Co. и други умишлено са повишили цената на Dogecoin (DOGE) с повече от 36,000% за две години и след това са я оставили да се срине.
Подаден за първи път през юни от електротехника от Нова Англия Кийт Джонсън, искът добави седем нови ищци, всички инвеститори, които са загубили пари в Dogecoin и шест нови ответника. Освен това в сряда на Мъск и другите ответници бяха изпратени призовки по делото за граждански иск.
Сред новите ответници са фирмата на Мъск за строителство на тунели Boring Co. и Фондация Dogecoin, която нарича себе си организация с нестопанска цел, осигуряваща управлението и подкрепата на Dogecoin.
Сред другите ответници по делото са различни разработчици на Dogecoin, онлайн инфлуенсъри, които са промотирали дигиталния актив, както и Били Маркъс и Джаксън Палмър – софтуерните разработчици, които са основали Dogecoin като шега.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето накъде може да се насочи цената на Dogecoin според общността на CMC
В иска се твърди, че обвиняемите са повишили цената на Dogecoin с повече от 36,000% за две години, а след това са го оставили да се срине и са си тръгнали с десетки милиарди за сметка на други инвеститори.
През май 2021 г. при участието си в предаването Saturday Night Live Мъск нарече Dogecoin „шега“ по време на скеч, което предизвика срив на цените на Dogecoin в реално време. Монетата така и не се възстанови, като оттогава насам стойността ѝ е спаднала с около 90%, според данни на CoinGecko.
Илон Мъск като цяло се прочу с явната си подкрепа на меме криптовалутата като често пишеше за нея в Twitter профила си. След множеството туитове в началото на 2021 г., цената на DOGE се изстреля до най-високия си връх от $0.73, достигнат на 8 май.
През юни същата година, главният изпълнителен директор на Tesla каза, че ще продължи да „подкрепя DOGE навсякъде, където е възможно“, в отговор на новината, че The Boring Company вече приема Dogecoin като метод плащане.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.