НАЧАЛО Блокчейн

600% ръст на рисковите инвестиции в блокчейн стартъпи през 2021 г.

28.08.2022 13:06 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
600% ръст на рисковите инвестиции в блокчейн стартъпи през 2021 г.

Растежът на криптовалутите и блокчейн технологиите през 2021 г. също привлече значителни инвестиции в сектора, тъй като инвеститорите в рисков капитал продължиха да вливат все повече пари в това пространство.

По-конкретно, през 2021 г. инвестициите на венчър капиталисти в блокчейн технологиите са нараснали с над 600% до $14.8 милиарда от $2.1 милиарда, регистрирани през 2020 г., сочат данни на GlobalData.

Дейността на венчър фондове е била концентрирана основно в Северна Америка с $6.8 милиарда, следвана от Латинска Америка с $3.4 милиарда, докато Европа се нарежда на трето място с $3 милиарда. На други места в сектора са инвестирани $1.6 милиарда от венчър капиталисти от Азиатско-тихоокеанския регион, а в Близкия изток – $0.44 милиарда ръст на инвестициите въпреки началния стадий на блокчейн технологиите.

Банките инвестират в блокчейн

През 2021 г. инвестициите в сектора на блокчейн рязко нараснаха, въпреки че секторът е в начален етап на развитие. Въпреки това както инвеститорите, така и потребителите се стремят да се възползват от предимствата на технологията, тъй като тя се интегрира в ИТ решенията на компаниите.

Струва си да се отбележи, че инвестициите бяха насочени предимно към конкретни сектори, като водещи бяха банковото дело и разплащанията.

“Един от секторите, които инвестират сериозно в блокчейн технологията, в банковото дело и плащанията. Блокчейн помага на платежната индустрия да управлява паричните преводи, дигиталните валути на централните банки и токенизацията на активите, но все още е нова технология, която трябва да бъде напълно тествана, преди да бъде възприета изцяло в рамките на платежната инфраструктура”, каза Крис Динга, анализатор по плащанията в GlobalData.

Според доклада, въпреки значителните инвестиции в сектора, пречки като липсата на ясни регулаторни рамки и недостатъчно квалифициран персонал пречат на повече участници да се включат.

Въпреки това се очаква в бъдеще приложението на технологията да нарасне рязко под ръководството на централните банки. По-специално, над 90 централни банки вече разглеждат възможността за разкриване на дигитални валути на централните банки (CBDC), които ще се захранват от блокчейн технология.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Основателят на Polygon набира $50 милиона за Web3 фонд


Освен това различни утвърдени компании поемат инициативата за вливане на пари в блокчейн компании, тъй като залагат на растежа на технологията. В тази връзка предишен доклад посочи, че Google е класирана като най-благосклонната към блокчейн публично търгувана компания с инвестиции в размер на над $1.5 милиарда в това пространство. Google обаче предложи разяснение относно участието си във финансирането на блокчейн.

“Както се казва в доклада, макар че малкият брой компании, свързани с блокчейн, в които сме инвестирали, са набрали общо $1.5 милиарда, ние самите сме инвестирали само малка част от тази сума”, заяви говорител на Google.

Въздействие на пазарната волатилност върху финансирането от рисков капитал

Интересно е, че ще си струва да се проследи как ще се повлияе на венчър финансирането през 2022 г., като се има предвид, че крипто пазарът е изправен пред значителна волатилност. Пазарните условия принудиха и някои компании, задвижвани от блокчейн, да прибегнат до пренастройване на дейността си.

Така например платформите за крипто заеми Celsius и Voyager Digital прекратиха дейността си с обявяване в несъстоятелност. В същото време крипто борсата Coinbase беше принудена да въведе замразяване на наемането на служители, наред с разгръщането на съкращения.

Освен това актьорът беше засегнат и от срива на екосистемата Terra (LUNA), който доведе до загуба на значителни инвестиции, наред с това, че беше белязан от обвинения в измами.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Рекорден сезон за пазарите на акции по целия свят

Фондовите пазари по света достигат безпрецедентни върхове. От Токио до Ню Йорк, 14 от 20-те най-големи фондови пазари в света са достигнали исторически върхове

19.05.2024 15:10 2 мин. четене

Ще успее ли среброто да надмине златото през 2024 година?

Тъй като среброто навлиза в четвъртата си поредна година на дефицит на предлагането, задвижвано от повишеното търсене в секторите на технологиите и възобновяемите енергийни източници, благородният метал достигна важни етапи, като надхвърли $30 за тройунция и достигна най-високото си ниво от повече от десетилетие.

19.05.2024 14:13 2 мин. четене

Хонконгските крипто ETF не се представят толкова добре, колкото американските

Навлизането на Хонконг на пазара на крипто борсово търгувани фондове (ETF) не оправда очакванията, като не успя да постигне успеха на базираните в САЩ спот ETF, които понастоящем притежават $55 милиарда.

19.05.2024 13:00 1 мин. четене

Tether вече държи повече американски държавни облигации от Германия

Tethe надмина на Германия по отношение на притежанията на държавни облигации на САЩ, отбелязвайки значителното си влиянието в сектора на дигиталните активи и предизвиква дискусии относно необходимостта от регулиране на стабилните монети.

19.05.2024 8:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.