НАЧАЛО Биткойн

Защо милениалите избраха Биткойн?

02.02.2021 14:08 5 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Защо милениалите избраха Биткойн?

За първи път от много години насам съвременният свят е изправен пред нова пандемия, която наистина изплаши обществото и принуди повечето хора да се затворят в домовете си.

Загубата на работни места, затварянето на фабрики и спирането на цели сфери на бизнеси са оставили своя отпечатък върху икономиката.

От зимата до началото на лятото на 2020 г. БВП на страните и основните икономически индекси спадат. Биткойн също претърпя известна турбуленция, но отскочи много бързо.

Темпът на растеж на Биткойн изпревари дори NASDAQ, който включва много ИТ гиганти – единствената индустрия, която нарасна дори по време на Covid-19 кризата.

Разбира се, сравнявайки пазара на криптовалути с фондовия пазар, би било справедливо да имаме предвид колосалната разлика в обемите. Поради това растежът на крипто изисква стотици пъти по-малко инвестиции, за да се представи значително по-добре.

Това обаче беше ясен сигнал, че по време на криза, Биткойн става особено привлекателен за хеджиране на риска. По-рано тази роля играеше златото, но тази година Биткойн го изпревари значително по отношение на растежа на капитала. 

Аналитичен доклад на калифорнийската брокерска компания Charles Schwab Corporation показва, че делът на Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) в инвестиционните портфейли на млади хора на възраст между 25 и 39 години надхвърля този на Netflix. Ако анализираме инвестиционните портфейли на по-старото поколение инвеститори, делът на GBTC там дори няма да влезе в топ 10.

Първото дигитално поколение, наречено милениали (на възраст 25-39 години), съставлява една четвърт от световното население. След 10 години те ще заемат над 60% от всички работни места на американския пазар на труда. Повечето от тези хора са тясно свързани с дигиталните технологии и са най-лоялни към криптовалутите.

JPMorgan казва, че половината от американските милениали използват PayPal и Venmo. И това се разбира и от управлението на платежните системи. В крайна сметка, преди няколко години PayPal беше един от основните критици на криптовалутите и още през 2020 г. те обявиха подкрепа за транзакции с криптовалути.

Между другото, много анализатори са съгласни, че това развитие се е превърнало в един от основните двигатели на растежа на криптовалутите и е довело още повече институционални инвеститори на пазара.

След няколко големи кризи през последните десетилетия, милениалите са много недоверчиви към традиционната банкова система, която не успя да спаси средствата на родителите им в края на 90-те години (дот-ком балонът) и 2007-2008.

Компаниите започват да разбират, че капиталът на консервативното поколение скоро ще бъде в ръцете на милениалите, които не бездействат и се адаптират към променящите се реалности. 

PayPal вече е поел по този път и е много вероятно други платежни гиганти да последват този пример. Процентът на милениалите сред акционерите продължава да се увеличава, докато процентът на бейби бумърите намалява. И ако можем да кажем, че консервативните инвеститори предпочитат златото като основен спестовен актив, тогава милиениалите избират Биткойн.

Разбира се, с течение на времето по-зрелите представители на пазара ще прехвърлят частично своя капитал в дигиталното злато. В момента капитализацията на Биткойн е само 3% от общата стойност на златото. И за да се удвои пазарът на Биткойн, е достатъчно да се прехвърлят само 3% от инвестициите в злато от поколението на бейби бумърите в BTC.

Всъщност, между Биткойн и златото има много повече прилики, отколкото хората предполагат. И двата актива имат ограничено предлагане, и двата актива стават по-трудни за добив с течение на времето и цената на двата актива се регулира само от търсенето.

Тези фактори привличат все повече внимание към Биткойн, особено като се имат предвид редовните халвинги, които намаляват наградата за всеки нов блок.

Редица от най-големите компании се присъединиха към Биткойн инвеститорите тази година. Списъкът с институционални инвеститори, които са инвестирали значителни средства в BTC, включва имена като Square, Grayscale и MicroStrategy.

Последният, между другото, инвестира над $1,1 милиарда в Биткойн, превръщайки криптовалутата в основния си резервен актив.

Институционалните инвеститори станаха основната движеща сила зад ралито на Биткойн през 2020 г. Не забравяйте пазара на DeFi, който се разшири експоненциално тази година. Някои проекти в света на децентрализираните финанси позволяват токенизиране на Биткойн, за което той трябва да бъде блокиран в акаунта. Към днешна дата вече има над 175,000 такива замразени BTC. А ръстът в техния брой за годината е бил 12,000%.

Ако тенденцията се запази, това скоро може да се превърне в допълнителна причина за дефицита и като последица от поскъпването на Биткойн. Струва си да се има предвид ръстът в капитализацията на криптовалутите през 2020 г., ръстът на броя на активните адреси със 76% и средният размер на транзакциите, който е нараснал със 134%. 2020 г. вероятно беше последната година, в която един Биткойн можеше да бъде закупен за по-малко от $9,999.

Въпреки че общата тенденция към дигитализиране на капитала не гарантира безоблачно бъдеще за Биткойн, тя доказва потенциала на крипто и утвърждава силната му позиция в глобалното финансово пространство.

Привържениците на криптовалутите все още трябва да се справят с много предизвикателства, от проблеми с регулаторния и правен статут във водещите страни в света до технически ограничения, грешки и слабости.

Отношението към Биткойн, особено сред представителите на цяло поколение, което в рамките на 30 години ще наследи цялото световно богатство, прави BTC задължителен актив в портфейла на всеки инвеститор.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Одобрението на спот Етериум ETF не трябва да се изключва – ето защо

Според неотдавнашно проучване на Coinbase одобрението на борсово търгуван фонд (ETF) за спот Етериум (ETH) може да дойде по-скоро, отколкото инвеститорите очакват.

20.05.2024 16:30 2 мин. четене

Предстои тежко лято за инвеститорите на фондовите пазари

Според експерти от Уолстрийт, интервюирани от Business Insider, инвеститорите се подготвят за предизвикателно лято, като прогнозите са за застой или корекция на пазара през следващите месеци.

20.05.2024 15:30 3 мин. четене

Светът се насочва към геополитическа рецесия – какво означава това

Финансовият срив от 2008 г. и икономическите сътресения, причинени от Ковид пандемията, напомниха на света за суровата реалност на традиционните икономически рецесии.

20.05.2024 14:00 2 мин. четене

Крипто стартъпите са привлекли $2.4 милиарда от началото на годината

Първото тримесечие на 2024 г. е определен като значим прецедент за стартиращите крипто компании, които са си осигурили впечатляващите $2.4 милиарда чрез 518 отделни сделки за финансиране.

20.05.2024 13:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.