В последно време се наблюдава тенденция сред редица държави, които искат да загърбят използването на щатския долар и да се насочат към други алтернативи.
Зависимостта от долара и като цяло икономиката на САЩ поставя в неизгодна ситуация някои страни, което ги кара да търсят начини да се борят с доминацията на настоящата световна резервна валута.
Но защо тези държави търсят бягство от валута, която се е доказала във времето като световен стандарт?
Печатането на долари започва една година след създаването на Федералния резерв. От 1914 г. доларът се превръща в световна резервна валута. Със Закона за Федералния резерв се създава Банката на Федералния резерв, която да се занимава с проблемите на валутната система.
По време на Първата световна война държавите преустановяват златния стандарт, а САЩ стават привилегирован кредитор. Споразумението от Бретън Уудс затвърждава статута на долара като резервна валута.
Президентът Никсън отделя долара от златото, което води до плаващи обменни курсове.
Въпреки колебанията доларът става световна резервна валута. Днес централните банки държат около 59% от резервите си в долари. Деноминираният в долари дълг извън САЩ възлиза на $13.4 трилиона.
Въпреки това, в очите на много държави, света става прекалено зависим от щатския долар. Нека разгледаме какви са възможните причини.
Експертите предполагат, че неотдавнашното повишаване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ с цел борба с инфлацията може да повлияе на глобалното икономическо възстановяване.
Въпреки това те смятат, че икономиката и финансовите политики на Китай ще бъдат засегнати в по-малка степен поради силното възстановяване на страната след пандемията.
Този месец САЩ повишиха лихвените проценти с четвърт процентен пункт, като това бе десетото увеличение за малко повече от година. Икономическият растеж в САЩ се забави през първото тримесечие на 2023 г., което е под пазарните очаквания.
Банковите сътресения и по-високите лихвени проценти може да накарат Фед да преустанови повишаването на лихвените проценти. Банковата криза в САЩ може да затегне финансирането и да увеличи риска от рецесия.
Очаква се влиянието на повишаването на лихвените проценти върху Китай да бъде ограничено, тъй като най-населената страна в света преживява силен подем след пандемията.
В краткосрочен план щатският долар може да се засили, което ще се отрази на юана, но в дългосрочен план силата на юана ще зависи от вътрешната икономика.
Джоу Маохуа, икономист от Everbright Bank, посъветва другите държави да останат бдителни по отношение на потенциалните последици от продължаващите банкови кризи и нарастващата инфлация в САЩ.
Правителството на Съединените щати е изправено пред значителен риск да не може да изпълнява финансовите си задължения в близко бъдеще, вероятно още през юни.
В неотдавнашен доклад се подчертава рискът от достигане на законоустановения лимит на дълга от $31.4 трилиона. Прогнозираният дефицит на федералния бюджет за 2023 г. е $1.5 трилиона, което е със $100 милиарда повече от първоначално предвиденото. Наблюденията сочат потенциален недостиг на данъчни приходи, което ще допринесе за по-голям дефицит.
Прогнозните данни сочат удвояване на дефицита през следващото десетилетие, като до 2033 г. той ще достигне $2.7 трилиона. Това може да доведе до най-високото ниво на държавен дълг, регистрирано някога, като публичният дълг достигне 119% от БВП към края на 2033 г.
Икономическите санкции се използват все по-често за постигане на различни цели на американската външна политика. В много случаи обаче тези санкции отразяват само предпочитанията на САЩ, което води до неблагоприятни последици за американските икономически интереси, без да се оказва ефективно влияние върху поведението на целта. За да се реши този проблем, е от решаващо значение санкциите да не бъдат толкова едностранчиви и да бъдат по-целенасочени към конкретния проблем.
Широкото използване на икономическите санкции представлява смущаващ аспект на съвременната американска външна политика. Санкциите често са обект на критики и подигравки, но въпреки това те се превърнаха в предпочитан политически инструмент за Съединените щати в епохата след Студената война.
Понастоящем много държави са обект на икономически санкции от страна на Съединените щати, а този подход придоби популярност до степен, в която няколко щата и местни правителства прилагат свои собствени санкции. Също толкова забележителна е не само честотата на прилаганите икономически санкции, но и нарастващото им значение в рамките на външната политика на САЩ.
Както вече споменахме, в светлината на опасенията, свързани с доминиращата позиция на САЩ в световната финансова система и потенциалната злоупотреба с нея за геополитически цели, няколко държави проучват алтернативи за намаляване на влиянието на щатския долар.
В отговор на икономическите санкции, наложени от Съединените щати и западните държави след нахлуването на Русия в Украйна, Москва и китайското правителство си сътрудничат, за да намалят зависимостта си от долара и да насърчат финансовото сътрудничество.
След инвазията през 2022 г. се наблюдава значително увеличение на търговията в рубли и юани, която нараства осемдесет пъти. Освен това Русия и Иран работят съвместно по пускането на криптовалута, подкрепена със злато, както съобщава руската информационна агенция “Ведомости”.
Освен това централните банки, особено тези на Русия и Китай, придобиват злато с най-бързи темпове от 1967 г. насам, което отразява по-широката тенденция сред държавите да диверсифицират резервите си от долара.
Съюзът на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка) привлича все по-значителен интерес от множество държави по света, които изявяват желание да се присъединят към алианса.
Всички те имат една обща цел – намаляване на зависимостта от долара.
Страните от групата БРИКС придобиха значително икономическо и политическо влияние през последните години благодарение на бързия си икономически растеж, голямата си потребителска база и все по-настоятелното си присъствие на световната сцена.
Въпреки липсата на официална валута, която да е в обращение в рамките на алианса БРИКС, съюзът проучва концепция за обща валута между страните членки. През годините различни политици, икономисти и учени са обсъждали и дискутирали тази идея. Някои от тях се застъпват за нейното създаване, за да се укрепят икономическите връзки между тези държави и да се оспори доминантността на традиционните световни валути.
Концепцията за валута на БРИКС по същество представлява общо средство за обмен, което би улеснило търговията.
Поддръжниците на идеята твърдят, че тя ще повиши ефективността на трансграничните трансакции, ще намали валутните рискове и ще насърчи икономическата интеграция между страните от БРИКС.
Някои дори предполагат, че въпросната валута в крайна сметка би могла да се превърне в световна резервна валута, която да служи като алтернатива на щатския долар, еврото и японската йена.
Въпреки че идеята за валута на БРИКС остава спорна, няколко фактора биха могли да повлияят на перспективите за нейното развитие.
Един от ключовите фактори е степента на политическо и икономическо сътрудничество между държавите от БРИКС. По-голямото сътрудничество и консенсусът по ключови въпроси биха могли да проправят пътя за въвеждането на обща валута.
Друг ключов фактор е развитието на световния финансов пейзаж. Тъй като валутите на нововъзникващите пазари придобиват все по-голямо значение, а доминантността на традиционните световни валути отслабва, търсенето на валута на БРИКС може да се засили.
Въвеждането на валутата е свързано с предизвикателства, включително технически и логистични пречки и постигане на консенсус относно паричната политика и управлението на валутата.
В обобщение, много държави виждат доминиращата сила на долара като заплаха за световната икономика. Въпреки това ще бъде много трудно да се намери алтернатива в такъв мащаб, тъй като никоя от големите икономики нито е способна, нито е готова да се нагърби с това да предложи своята валута като такава алтернатива.
Идеята на БРИКС също е далеч от осъществяване, тъй като трябва да мине много време в проучвания и тестове, преди да се видят реални резултати.
Макар и страни като Русия да наблягат на използването на руската рубла и китайския юан, по-малките икономики нямат възможност да използват местните си валути поради редица фактори.
На този етап доминацията на долара може да се каже, че е неуспорима, въпреки проблемите на САЩ.
В крайна сметка само времето ще покаже дали икономиката на САЩ ще се стабилизира и дали долара ще остане още дълго време световна резервна валута.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.
Група сенатори от Демократическата партия, водена от Елизабет Уорън, настоява председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да намали чувствително лихвените проценти, за да защити американската икономика.
Бившият главен изпълнителен директор на Binance Чанпен Джао е близо до края на четиримесечната си присъда в затвора, като според Федералното бюро за затворите на САЩ освобождаването му е насрочено за 29 септември.
Биткойн транзакциите отбелязаха значителен спад между 8 и 11 септември, като намаляха от 909,000 на 412,000.
Държава, в която финансовият резерв и националната банка се управлява и е собственост на частна фирма, не ми я хвали.
САЩ, държавата с най- големия дълг. Дори вече не знае колко дължи.
Да печаташ долари ей така, за да си скриваш инфлация, фалити и т.н. Да налагаш когато си поискаш икономически санкции. Да водиш безбройни войни. Е няма кой да търпи фалшивия долар. Света е много по- силен от САЩ.
10 реда 100истини! Нека да четат и помнят !