Предстоящата среща на върха на БРИКС през 2023 г. ще бъде председателствана от Южна Африка, като ще бъде поставен акцент върху партньорството за растеж, устойчивото развитие и други.
Петнадесетата среща на БРИКС ще се проведе в Йоханесбург в изложбения център, като е планирана да се състои от 22 до 24 август.
Анил Сооклал, южноафриканският шерп на БРИКС, подчерта, че тази среща на върха от типа “лице в лице” е първата от четири години насам, което предоставя значителна отговорност на Южна Африка като страна домакин.
Сооклал спомена, че Южна Африка старателно е планирала около 200 събития за срещата на върха, което е довело до напрегнат график.
Първата среща на шерпите ще се проведе в края на юни, наред със срещи на експертни групи, дискусии с висши служители и различни министерски сесии. Освен това на 1 и 2 юни ще се проведе среща с външните министри на страните от БРИКС.
Една от основните цели на тазгодишната среща на върха е да се засили икономическото сътрудничество между държавите от БРИКС. Сооклал изрази увереност в положителната динамика на икономиките на БРИКС, особено с приноса на бързоразвиващи се икономики като Индия и Китай.
За по-нататъшно укрепване на сътрудничеството блокът по-рано прие втората версия на Стратегията за икономическо партньорство на БРИКС, в която са очертани областите, който ще бъдат взети под внимание до 2025 г., включително търговията, инвестициите и финансите, дигиталната икономика, и устойчивото развитие.
Актуализираната стратегия ще отговори на предизвикателствата, породени от пандемията и ще улесни отговорите на новите икономически обстоятелства.
В допълнение към икономическото сътрудничество срещата на върха ще наблегне и на области като зелената енергия, изграждането на капацитет, развитието на умения и подобряването на производителността.
Освен това се очакват дискусии между участващите държави относно създаването на нова валута, за да се намали зависимостта от щатския долар и да се подкрепят местните икономики.
Държавната банка на Пакистан наскоро обяви плана си за създаване на дигитална валута, подобна на Биткойн, присъединявайки се към други държави в стремежа им да създадат дигитална валута на централната банка (CBDC).
В четвъртък американски сенатори внесоха два двупартийни законопроекта за изкуствения интелект, в които се разглеждат опасенията, свързани с технологията и се цели да се избегне всякаква поява на плагиатство.
Бившият конгресмен Рон Пол предупреди, че приетият наскоро “Закон за фискалната отговорност” ще има тежки последици за американската икономика и ще засегне най-вече американските граждани.
Гигантът в търговията Robinhood изключва от списъка няколко известни криптоактива в отговор на това, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) съди Binance и Coinbase за предполагаемо нарушение на законите за ценните книжа.