НАЧАЛО Регулации

В САЩ предлагат нови регулации за транзакции с Биткойн и други криптовалути

19.12.2020 20:54 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
В САЩ предлагат нови регулации за транзакции с Биткойн и други криптовалути

Мрежата за борба с финансовите престъпления (FinCEN), агенция към Министерството на финансите на САЩ, предложи нов набор от правила, които ще изискват от финансовите институции да водят отчет за определени транзакции, изпратени до частни портфейли за криптовалута.

Според предложените правила, ако клиент премести 10,000 или повече долара в криптовалута за 24-часов период, банките и доставчиците на парични услуги трябва да изпращат данни за транзакцията директно до FinCEN. Тези данни включват името и физическия адрес на клиента, изпратил криптовалутата до частен портфейл.

Правилата изискват също така компаниите да водят отчет за всички транзакции, изпратени до частни крипто портфейли, ако транзакцията е на стойност $3,000 или повече.

FinCen казва, че създава и ново правило за забрана на “структурирането“, което определя като опит за разбиване на големи количества криптовалути като Биткойн на по-малки транзакции, за да се избегнат изискванията за отчитане.

FinCEN казва, че новите изисквания са необходими за справяне с опасенията относно националната сигурност.

“Предложението има за цел да установи подходящ контрол за защита на националната сигурност на Съединените щати от различни заплахи от страна на чужди държави и чуждестранни участници, включително финансирани от държавата рансъмуер и атаки за киберсигурност, избягване на санкции и финансиране на глобален тероризъм, наред с други.”

Крипто адвокатът и генералният съветник на Compound, Джейк Червински, нарича предложеното правило ужасна идея, която би могла да бъде и по-лоша.

“Нека да погледнем за минута от светлата страна. Това не изисква KYC за всяка транзакция с портфейл, който не е под попечителство. Това не е категорична забрана за самопопечителство. Това не забранява използването на мрежа без разрешения …

Но това все още е ужасно правило. Ще ви дам три причини защо. (Има и други) Първо, то не прави нищо, за да постигне заявените цели. Дори ако незаконната дейност е била основен проблем (не е), това няма да спре притока на средства към лоши участници или да помогне на органите на реда да си свършат работата.

Това не пречи на клиентите на VASP да извършват транзакции с [злонамерени личности]. Просто ги принуждава да платят допълнителна такса, за да се изтеглят първо в собствения си портфейл. Освен това не дава на разследващите никаква нова информация. VASP вече прилага KYC своите клиенти и водят записи на транзакции.

Второ, нарушава правата на гражданите на САЩ за финансова неприкосновеност. Днес правоприлагащите органи трябва да призоват VASPs, за да получат информация за клиентите. VASPs могат, трябва и често ги предизвикват. Това правило би принудило VASP да предават тази информация автоматично, всеки път.

Трето, правилото е неясно и двусмислено. Как точно VASP може да получи името и физическия адрес на собственика на портфейл, който не е личен? Как някой доказва, че „притежава“ частен ключ? Какво ще кажете за интелигентни договори, които не са под попечителство – кой ги притежава? Правилото не казва.”

Червински също така казва, че 15-дневният период за публичен коментар на правилото е “изцяло в неизправност“.

“Законът за административните процедури (APA) изисква агенциите да уведомяват за предложените правила и да предоставят на обществеността„ възможност да участва в процеса на изработване на правила чрез подаване на писмени данни, становища или аргументи. Законът гласи, че тези мандати не са просто формалности.

Редовната заповед изисква агенцията да приема публичен коментар за поне 60 дни за „важни“ правила. Може и по-дълго. FinCEN ни дава 15. В края на декември. Остава един месец преди даването на клетва от нов президент. Това има име: „среднощно нормотворчество“ (от Midnight rulemaking).

Среднощното нормотворчество предполага, че агенцията не предоставя на обществеността истинска възможност да участва в процеса на създаване на закони, а по-скоро се опитва да форсира чрез предварително определен резултат. Съдилищата не се отнасят любезно към това. [Тези] правила често се нарушават съгласно APA.”


Новите правила са отворени за обществено обсъждане до 4-ти януари 2021 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

САЩ ще гласува за два законопроекта за крипто още другата седмица

Следващата седмица Камарата на представителите на САЩ ще гласува два важни законопроекта, H.R. 5403 и H.R. 4451, които биха могли да променят регулацията на дигиталните валути и ценни книжа.

19.05.2024 11:00 1 мин. четене

Венецуела спира всички операции за копаене на крипто

Венецуелското министерство на електроенергията реши да прекъсне всички операции за копаене на криптовалута от националната електрическа мрежа (SEN), за да управлява потреблението на енергия и да осигури стабилно електроснабдяване за гражданите, според доклад на AlbertoNews от 18 май.

19.05.2024 7:30 1 мин. четене

Турция предлага нов законопроект за криптовалутите

Турция представи ново законодателно предложение за регулиране на доставчиците на услуги за криптоактиви и техните операции.

18.05.2024 12:30 2 мин. четене

Регулаторът на ценни книжа в Индия готов да надзирава крипто пазарите

Индийският регулаторен орган за ценни книжа предложи на различни надзорни органи да наблюдават търговията с криптовалути, което показва потенциална промяна към разрешаване на частни виртуални активи в страната.

17.05.2024 23:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.