Турция представи ново законодателно предложение за регулиране на доставчиците на услуги за криптоактиви и техните операции.
В този законопроект, внесен в парламента от партията на президента Тайип Ердоган, се подчертава необходимостта от лицензиране и регистрация на тези доставчици.
В предложеното законодателство се изисква платформите за търговия с криптовалути и свързаните с тях дружества да получат лиценз от Съвета за капиталови пазари (CMB) на Турция. Тази инициатива е част от усилията на Анкара да отговори на международните стандарти и да подобри съответствието си със Специалната група за финансови действия (FATF).
Проектозаконът очертава надзора на доставчиците на услуги за криптоактиви, както и регулирането на дейностите, включващи крипто платформи и транзакции, като например съхранение, покупка и продажба на криптоактиви. През октомври 2021 г. Специалната група за финансови действия понижи рейтинга на Турция в своя сив списък поради недостатъчния надзор на секторите, изложени на риск от пране на пари и финансиране на тероризма.
Според предложението „законът регулира доставчиците на услуги за криптоактиви, дейността на платформите за криптоактиви, съхранението на криптоактиви и сделките за покупка, продажба и прехвърляне на криптоактиви, които могат да бъдат извършвани от лица, пребиваващи в Турция“.
В новите разпоредби се определят изискванията за управление на платформите, обхвата на предлаганите услуги и финансовите и оперативните стандарти. Този законодателен тласък следва фалита на няколко по-малки платформи за търговия с криптовалути в Турция, които оставиха много потребители без достъп до средствата им.
Въпреки че законопроектът не разглежда данъчното облагане, той предвижда, че доставчиците на крипто услуги трябва да внасят 1% от приходите си както в CMB, така и в Научно-изследователския институт на Турция (TÜBİTAK). Тези общо 2% са предназначени за подпомагане на регулаторния и технологичния напредък.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.