Индийският регулаторен орган за ценни книжа предложи на различни надзорни органи да наблюдават търговията с криптовалути, което показва потенциална промяна към разрешаване на частни виртуални активи в страната.
Това предложение на Съвета за ценни книжа и борси на Индия (SEBI) бележи отклонение от позицията на Резервната банка на Индия (РБИ), която разглежда частните дигитални валути като макроикономическа заплаха, според документи, разгледани от Reuters.
Позициите и на SEBI, и на РБИ са били представени на правителствен комитет, натоварен със задачата да разработи препоръки за политиката на Министерството на финансите. Гледната точка на SEBI, която не е била оповестена по-рано, контрастира с исторически строгия подход на Индия към криптовалутите. През 2018 г. РБИ забрани на банките и финансовите институции да се занимават с крипто транзакции – решение, което по-късно бе отменено от Върховния съд.
През 2021 г. индийското правителство изготви законопроект за забрана на частните криптовалути, въпреки че законопроектът не бе приет. По време на своето председателство на Г-20 през 2022 г. Индия се застъпи за глобална регулаторна рамка за тези активи.
Въпреки продължаващата подкрепа на RBI за забраната на стабилните монети, източници, запознати с дискусиите на комисията, посочиха, че докладът може да бъде финализиран до юни.
Препоръките на SEBI към правителствената група предполагат, че множество регулатори следва да наблюдават конкретни дейности, свързани с крипто, в рамките на своите юрисдикции, вместо да има един общ регулатор за дигиталните активи. SEBI предложи, че би могъл да регулира криптовалутите, категоризирани като ценни книжа, да контролира първичните предлагания на монети (ICO) и да издава лицензи за продукти, свързани с капиталовия пазар. Този подход е подобен на системата в САЩ, където Комисията по ценни книжа и борси наблюдава токените и крипто борсите, класифицирани като ценни книжа.
За криптоактивите, обезпечени с фиатни валути, SEBI предложи Резервната банка на Индия да действа като регулатор. Освен това Индийският орган за регулиране и развитие на застраховането (IRDAI) и Органът за регулиране и развитие на пенсионните фондове (PFRDA) биха могли да управляват съответно виртуални активи, свързани със застраховането и пенсиите. SEBI също така препоръча жалбите на инвеститорите в търговията с криптовалути да се разгледат съгласно индийския Закон за защита на потребителите.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.