Горната граница на депозитното застраховане в рамките на FDIC е $250,000, но неотдавнашните банкови сривове доведоха до дискусии за увеличаване на тази сума.
Неотдавнашните банкови сривове доведоха до призиви за увеличаване на сегашния таван за застраховане на депозитите ($250,000) от страна на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC).
Американската коалиция на средно големите банки (Mid-Size Bank Coalition of America) призова за вдигане на горната граница за следващите две години, позовавайки се на необходимостта да се защитят вложителите и да се предотврати изтеглянето на капитал от по-малките банки.
Сегашният таван на депозитното застраховане защитава депозити до $250,000, но FDIC посочи, че към 31 декември вътрешните банкови депозити в САЩ възлизат на $17.7 трилиона.
After some intense "studying" they realised that they needed $17 trillion to guarantee all bank deposits. pic.twitter.com/Z15HLiBp23
— Coin Bureau (@coinbureau) March 21, 2023
Според Bloomberg служителите на Министерството на финансите обсъждат възможността за разширяване на сегашното застраховане на депозитите отвъд максималния лимит, за да се покрият всички депозити. В крайна сметка обаче този ход зависи от нивото на извънредните правомощия на федералните регулатори и от това дали горната граница на застраховката може да бъде увеличена без официалното съгласие на Конгреса.
Източниците на Bloomberg посочват, че властите в САЩ засега не виждат необходимост от подобен драстичен ход, тъй като последните стъпки, предприети от финансовите регулатори, вероятно са достатъчни. На 13 март Федералният резерв разгърна програмата за срочно финансиране на банки на стойност $25 милиарда, за да спре по-нататъшно разпространение на проблемите, след като наскоро фалираха Silvergate, Signature Bank и Silicon Valley Bank.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цената на XRP скочи с над 20% – ето защо
Неотдавна прессекретарят на Белия дом, Карин Жан-Пиер беше попитана дали федералното правителство подкрепя стремежа на малките и средните банки да увеличат FDIC застраховката над $250,000. Жан-Пиер не разкри мнението на администрацията на Байдън, но подчерта, че фокусът на Министерството на финансите и банковите регулатори е да създадат справедливи условия на конкуренция и да гарантират стабилността на финансовата система.
Тя също така заяви, че неотдавнашните действия, предприети от правителството, трябва да вдъхнат увереност на американците в техните депозити и че правителството ще бъде до тях, когато е необходимо.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.