Швейцария се готви да започне автоматичен обмен на данни за крипто активи с над 70 държави, включително всички държави-членки на ЕС и Обединеното кралство, като част от по-широка инициатива за международна данъчна прозрачност.
Швейцарският федерален съвет обяви на 6 юни, че е одобрил законодателен пакет, който позволява този обмен, който в момента се разглежда в парламента. Ако бъде приет, новите правила ще влязат в сила в началото на 2026 г.
Макар че повечето страни от Г-20 са включени в плана, ключови държави като САЩ, Китай и Саудитска Арабия не фигурират в списъка. Правителството подчерта, че обменът на данни ще се осъществява само със страни, които изразят взаимен интерес и отговарят на стандартите за съответствие съгласно Рамката за отчитане на крипто активи (CARF) на ОECD.
Първият обмен на данни за данъчното облагане на крипто активи се очаква да се състои през 2027 г. Преди това швейцарските власти ще оценят дали партньорските държави спазват международните норми за прозрачност, като следват системата за преглед, която вече се използва за традиционните финансови данни.
ЕС ще въведе свои собствени правила за данъчно облагане на крипто активите съгласно DAC8, директива, която изисква от държавите членки да приемат стандарти, съгласувани с OECD. Докато Швейцария не се съобрази официално с DAC8, крипто компаниите, базирани в страната, могат да подлежат на задължения за директно отчитане в рамките на ЕС.
Швейцарски официални представители твърдят, че тази мярка ще засили ролята на страната като надежден финансов център и ще изравни условията за местните крипто компании, като ги приведе в съответствие с глобалните изисквания за съответствие.
Според съобщенията Gemini и Coinbase са на прага на получаване на оперативни лицензи в Европейския съюз, което сигнализира за важна стъпка напред в плановете им за международен растеж.
Ключово гласуване в Сената на САЩ скоро може да промени начина, по който се регулират стабилните монети, тъй като законодателите се готвят да решат съдбата на Закона „GENIUS“, който е в процес на преговори от седмици.
Виетнам прие всеобхватен Закон за индустрията на дигиталните технологии, който за първи път определя твърди правила за криптовалутите и други виртуални активи.
Кънектикът предприе ясни стъпки, за да изключи дигиталните активи от правителствените дела.