Трима души, участвали в крипто Понци схемата AirBit Club, са изправени пред присъда за лишаване от свобода и конфискация на активи, придобити по незаконен начин, възлизащи на милиони.
AirBit Club функционираше като международна измамна операция, занимаваща се с пране на пари, мамейки инвеститорите, маскирайки се като дружество за добив и търговия с криптовалути.
Във вторник окръжният съдия Джордж Б. Даниелс произнесе присъди на Скот Хюз, Сесилия Милан и Карина Чайрес за ролята им в схемата, както е посочено от прокуратурата на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк.
Това развитие на събитията следва присъдите на съоснователите на AirBit Пабло Ренато Родригес и Гутемберг Дос Сантос, които получиха 12-годишни присъди на 26 септември.
Според прокурора на САЩ Дамян Уилямс:
Родригес, Дос Сантос, Хюз, Милан и Чайрес са пътували интензивно в Съединените щати и в региони в Латинска Америка, Азия и Източна Европа, където са организирали екстравагантни изложения и презентации в малки общности с цел да убедят жертвите да закупят членство в AirBit Club. За да се развие схемата на AirBit Club, жертвите са били подвеждани да купуват членство в брой, включително в рамките на Южния окръг на Ню Йорк.
Хюз, адвокат, който преди това е представлявал основателите на AirBit в друга инвестиционна схема, наречена Vizinova, и който е изпрал около $18 милиона от приходите на AirBit, получи присъда от 18 месеца затвор.
На Милан, който е заемал висок пост в AirBit и е играл важна роля в популяризирането ѝ, е наредено да прекара пет години зад решетките. Чайрес, който също е високопоставен организатор на схемата, получи присъда от една година и един ден затвор.
Освен това подсъдимите бяха задължени колективно да се откажат от печалбите от схемата, които включват американска валута, Биткойн (BTC) и недвижими имоти на стойност приблизително $100 милиона.
Според запознати източници висшият служител на правосъдието на Черна гора е изразил намерение да екстрадира До Куон, спорна фигура в сферата на криптовалутите, в САЩ, а не в Южна Корея.
Висшият антикорупционен съд в Украйна отне от бившия шеф на Държавната служба за специални комуникации на Украйна (SSSCIP) $1.5 милиона в криптовалути – по-специално Tether (USDT), TRON (TRX) и Биткойн (BTC).
Футболната суперзвезда Кристиано Роналдо се оказа в интересна ситуация и може да се наложи да се споразумее в съда за огромна сума заради популяризирането на Binance, която по-рано се съгласи да плати огромна глоба от $4.3 милиарда и да освободи главния си изпълнителен директор Чанпен Джао като част от споразумение с регулаторните органи на САЩ.
KyberSwap, агрегатор на децентрализирана борса (DEX) и протокол за ликвидност, който е в основата на ликвидния хъб на мрежата Kyber, стана жертва на целенасочен експлойт.