НАЧАЛО Алткойни

Топ 5 криптовалути, които да стейквате за пасивни доходи

28.03.2023 19:00 5 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Топ 5 криптовалути, които да стейквате за пасивни доходи

Стейкингът на криптовалути се превърна в един от най-добрите начини за печелене на пасивен доход чрез вашите токени.

Стейкингът представлява доброволното участие на притежателите на криптовалута във валидирането на блокчейн транзакции. Този процес включва проверка на това дали счетоводната книга отразява точно всички транзакции в PoS мрежа.

Действителната проверка се извършва от компютри, които са част от блокчейн мрежата като често се използват услуги за стейкинг на трети страни. В замяна на техните усилия, валидаторите получават част от таксите за транзакции или новогенерирани криптовалути.

Тези награди впоследствие се предават на клиенти на централизирани борси, които решат да стейкват своите активи като валидаторите не могат да използват собствените си криптовалути в процеса на валидиране за определен период.

В тази статия сме изготвили списък с най-добрите криптовалути, които може да стейквате за допълнителен доход.

(ЗАБЕЛЕЖКА: Годишният процент на възвръщаемост, или APY, е променлив.)

Етериум (ETH)

Етериум е платформа с отворен код, която позволява на разработчиците да създават и прилагат децентрализирани приложения като смарт договори и други сложни правни и финансови приложения. Криптовалутата с втората по големина пазарна капитализация носи същото име; мнозина дори вярват, че ще изпревари Биткойн („Flippening“).

На 15 септември 2022 г., след така нареченото Сливане, Етериум премина от PoW към PoS, което намали потреблението на енергия на блокчейна с 99.5%.

Стейкнатите ETH токени ще бъдат отключени след актуализацията “Shanghai”, която е планирана за 2023 г.

Стейкингът на ETH предлага годишна възвръщаемост от 3.9%.

(Брой валидатори в Етериум мрежата)

В момента $33.1 милиарда от пазарната капитализация на Етериум, възлизаща на $210.5 милиарда са стейкнати (около 15%).

Към момента на писане ETH се търгува на около $1,735 след спад от 4.6% през седмицата.

Cardano (ADA)

Cardano е достъпна и децентрализирана платформа, която използва PoS консенсусен алгоритъм, за да насърчи разработването на сигурни и адаптивни смарт договори и децентрализирани приложения.

С основана на изследвания методология и научна философия, Cardano е посветен на справянето с предизвикателствата, свързани с мащабируемостта и оперативната съвместимост.

Въпреки че крипто общността далеч не е съгласна дали начинът на Cardano е най-ефективният, това е основната цел на платформата.

Cardano се отличава от другите блокчейни, предлагайки своята мрежа с отворен код на щателна партньорска проверка от академични учени и програмисти.

Текущата пазарна капитализация на проекта е около $12.3 милиарда, а 69% (или $8.6 милиарда) са посветени на стейкинг. Годишната възвръщаемост от стейкинг на ADA е 3.27%.

(Броят на уникалните адреси на делегаторите в мрежата)

Към момента на писане на статията ADA се търгува за около на $0.35 без скорошни значителни движения.

Solana (SOL)

Solana е мрежа, която работи чрез PoS консенсусен механизъм и включва авангарден алгоритъм, известен като Proof-of-History, за да подобри своята мащабируемост и сигурност.

Основан от Анатолий Яковенко през 2020 г., Solana е проект с отворен код, който в момента се управлява от базирана в Женева фондация, а самият блокчейн е изграден от Solana Labs.

Крайната цел на Solana е да даде възможност на децентрализираните приложения достъп до милиони потребители. За разлика от други методи за мащабиране, Solana има за цел да повиши устойчивостта си на цензура като същевременно увеличава десетократно възможностите за обработка на транзакции чрез своите високопроизводителни нодове (възли), които изискват значително съхранение и изключително ниска латентност.

Solana се рекламира като една от най-бързите блокчейни в света и най-бързо развиващата се екосистема в крипто с хиляди проекти, обхващащи DeFi, NFT, Web3 и др.

От общото предлагане възлизащо на $7.7 милиарда са стейкнати $5.5 милиарда или около 71%. Стейкингът на SOL осигурява APY от 6.6%.

(Броят на уникалните адреси на делегаторите в мрежата)

Към момента на писане SOL се търгува на около $20 след спад от 13.5% на седмичната графика.

Polkadot (DOT)

Polkadot е протокол от нулевия слой и многоверижна платформа, създадена от Гавин Ууд, съосновател и бивш технически директор на Етериум. Той обслужва разнообразна гама от блокчейн мрежи от първи слой и техните dApps, осигурявайки сигурност, мащабируемост и оперативна съвместимост. Polkadot се откроява със своите характеристики като отворено управление, сигурна оперативна съвместимост между веригата, енергийна ефективност и безпроблемно надграждане.

С други думи, Polkadot е протокол, който свързва блокчейни и позволява изпращането на стойност и данни през несъвместими преди това мрежи (напр. Биткойн и Етериум). Криптовалутата на мрежата, DOT, се използва за стейкинг и управление.

Стейкнати са $3.6 милиарда (47%) под формата на DOT от общата пазарна капитализация на проекта, възлизаща на $7.2 милиарда. С APY от около 14.35%, DOT е една от най-добрите опции за стейкинг на пазара в момента.

(Броят на уникалните адреси на делегаторите в мрежата)

Към момента на писане на статията токена се търгува за около $5.96 след 5.7% спад за последните 7 дена.

Polygon (MATIC)

Polygon е протокол от втори слой на Етериум, изграден с цел подобряване на мащабируемостта и използваемостта като същевременно се поддържа децентрализация. Polygon използва рамката на Plasma и консенсусния алгоритъм на More Viable Plasma (MoreVP), за да постигне тази цел, гарантирайки сигурността и цялостта на мрежата.

Освен това, Polygon позволява оперативна съвместимост с Етериум, улеснявайки безпроблемното прехвърляне на активи между двете мрежи и има за цел да предложи на разработчиците и потребителите по-ефективна и лесна за използване блокчейн платформа.

С пазарна капитализация от почти $9.6 милиарда, около 40% (или $3.8 милиарда) са стейкнати, а годишната възврщаемост от залагането на MATIC е близо 8%.

(Броят на уникалните адреси на делегаторите в мрежата)

Към момента на писане MATIC се оценява на около $1.06 след спад на цената от 8.9% през последните 7 дни.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Прогноза за цената на Етериум от 2024 до 2025 година

Докато по-широкият пазар започва да набира бичи импулс, Етериум (ETH), най-големият алткойн, показва признаци на възходяща ценова промяна.

17.05.2024 13:30 2 мин. четене

Пазарът на NFT се срива – почти всички токени са безполезни

Някога процъфтяващият NFT азар, където дигиталното изкуство и колекционерските предмети се продаваха за милиони, сега прилича на изоставен дигитален базар.

17.05.2024 11:00 2 мин. четене

Бум на новите крипто токени – над 1 милион създадени през последния месец

Пазарът на криптовалути стана свидетел на безпрецедентен скок в създаването на токени, като над един милион нови токени се появиха само за месец.

17.05.2024 9:30 1 мин. четене

Добра инвестиция ли е Solana (SOL) под $200?

Биткойн и Етериум, със своите големи пазарни капитализации и забележително историческо представяне, естествено привличат по-голямата част от вниманието на пазара на криптовалути. Тези два дигитални актива са най-широко признатите сред инвеститорите.

17.05.2024 8:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.