Във вторник френските и германските власти започнаха координирани обиски в Париж и околностите във връзка с продължаващо разследване на възможни данъчни измами.
Разследването се фокусира върху използването на практиките “cum cum” от страна на банките, които позволяват на богати клиенти да избягват данъци върху дивидентите чрез сложни правни структури, според Bloomberg.
Обиските са насочени към четири френски банки, включително Societe Generale, BNP Paribas, Exane и Natixis и международната банка HSBC. Финансовата прокуратура във Франция заяви, че банките са заподозрени в пране на пари и данъчни измами, като Societe Generale, BNP Paribas и Exane са заподозрени и в утежнени данъчни измами.
Разследването е свързано с проверка, започната от френските власти през декември 2021 г. В него участват 16 съдии-следователи и над 150 разследващи агенти, се посочва в изявление на Финансовата прокуратура. Шестима прокурори от Кьолн, Германия, също са участвали в обиските.
“Cum cum” практиките са често използвани в банковата индустрия от десетилетия. Въпреки това през 2018 г. те бяха подложени на щателна проверка след репортерски проект на германската разследваща медия Correctiv, наречен “Досиетата CumEx”.
Проектът разкри, че банки, търговци на ценни книжа и адвокати са успели да разделят дивиденти по начин, който им е позволил да избегнат плащането на данъци в размер на цели $62.9 милиарда в цяла Европа. Най-големи потърпевши са Германия и Франция, чиито загуби възлизат съответно на около $36.2 милиарда и $17 милиарда.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Чанпен Джао отрича твърденията на CFTC за манипулиране на пазара
Германското правителство беше въвлечено в голям скандал, в който участваха висши служители, включително канцлерът Олаф Шолц. Той беше призован да даде показания три пъти под клетва относно връзките си с Warburg Bank и осведомеността си за нейните операции.
Проведените във вторник операции по претърсване и изземване показват, че френските и германските власти активно преследват лицата, замесени в “cum cum” скандала и продължават да се стремят към премахване на укриването на данъци.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.
Група сенатори от Демократическата партия, водена от Елизабет Уорън, настоява председателят на Федералния резерв Джером Пауъл да намали чувствително лихвените проценти, за да защити американската икономика.