Tesla е загубила над $140 милиона, залагайки на Биткойн миналата година, според подадена в понеделник информация до Комисията по ценни книжа и борси на САЩ.
Производителят на електрически автомобили е имал разходи от обезценка в размер на $204 милиона, като същевременно е спечелил $64 милиона чрез конвертиране на Биткойн през 2022 г.
„През годината, завършваща на 31 декември 2022 г., записахме $204 милиона загуби от обезценка в резултат на промени в балансовата стойност на нашия Биткойн и печалби в размер на $64 милиона от определени преобразувания на Биткойн във фиатна валута от наша страна„, заяви Tesla в подаденото заявление.
Разходите за обезценка описват намаление или загуба на стойността на даден актив. То може да възникне поради промяна в икономическите обстоятелства, като крипто зимата, която обхвана пазара след срива на Terra Luna през май 2022 г.
През февруари 2021 г. Tesla инвестира зашеметяващите $1.5 милиарда в Биткойн, което я превръща в един от най-големите корпоративни притежатели на криптовалутата – втори по големина след MicroStrategy. По това време Биткойн се търгуваше на цена от $46,364 за монета.
Загубите от обезценка на Tesla почти се удвоиха от 2021 г. насам, след като в заявление до SEC същата година компанията отчете загуба от обезценка на дигиталните си активи в размер на $101 милиона и печалба от $128 милиона след продажбата на Биткойн през 2021 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Очертава се интересна година – Марк Юско
Към октомври 2022 г. Tesla докладва на инвеститорите, че компанията все още държи над $218 милиона в Биткойн, след като е продала 75% от своите BTC притежания през юли – около $936 милиона по това време.
Tesla нарича своите притежания в Биткойн „нематериални активи с неопределен срок на годност“. Тези активи се преглеждат периодично, за да се определи дали стойността им в баланса надвишава справедливата им пазарна стойност. Както обяснява Tesla, тези разходи за обезценка могат да повлияят на по-нататъшните инвестиции на компанията в BTC.
Нито в тримесечния отчет за приходите, нито в подадената до SEC информация са посочени конкретни дигитални активи освен Биткойн. Смята се обаче, че компанията държи Dogecoin, тъй като приема меме токена за разплащания.
Трейдърът ветеран Питър Бранд отново разпали дискусията около дългосрочната параболична траектория на Биткойн, като сподели актуализирана версия на това, което сега нарича „Биткойн банан“.
Биткойн отново отразява глобалните тенденции в областта на ликвидността – и това може да има сериозни последици през следващите дни.
Крипто пазарът демонстрира признаци на предпазлив оптимизъм. Макар че цените остават високи, показателите за настроенията и търговската активност предполагат, че инвеститорите се отдръпват, за да преоценят рисковете, вместо да се впускат допълнително.
Анализаторите на Citigroup твърдят, че ключът към бъдещето на Биткойн не са циклите на добив или халвинга, а притокът на ETF-ите.