НАЧАЛО Други

САЩ вижда БРИКС като антиамериканска коалиция

19.07.2023 20:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
САЩ вижда БРИКС като антиамериканска коалиция

Неотдавнашната дискусия в китайска статия на водещата американска медия VOA се върти около потенциалното превръщане на разширяването на БРИКС в антиамериканска коалиция. 

Изглежда, че САЩ се стремят да представят международните механизми и многостранните организации, в които участва Китай, като геополитически блок, което би послужило за легитимиране на собствения им стремеж към блокова конфронтация.

Миналата седмица Ван И, директор на Бюрото на Комисията по външни работи на Централния комитет на Китайската комунистическа партия и индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар се договориха да “започнат процеса на разширяване на БРИКС” в Джакарта. Представителят на Южна Африка в БРИКС посланик Анил Сооклал по-рано спомена, че над 30 държави, сред които Иран, Куба, Индонезия, Аржентина и други регионални сили, са подали официални и неофициални заявления за присъединяване към алианса.

Разширяването на БРИКС е естествен резултат, продиктуван от общия стремеж за взаимноизгодно сътрудничество, основано на суверенно равенство. В условията на настоящата сложна международна ситуация, характеризираща се със засилена блокова конфронтация, тези държави избраха да не се присъединяват към никоя конкретна страна. В резултат на това сътрудничеството и сплотеността между страните от БРИКС се засилиха, което направи организацията по-привлекателна за други държави.

Сун Ченгао, асистент в Центъра за международна сигурност и стратегия към университета Цинхуа, подчерта, че страните желаят да се присъединят към БРИКС заради нейния механизъм и платформа. 

БРИКС служи като организация, която отговаря на нуждите за развитие на отделните държави. Във време, белязано от глобални икономически предизвикателства, възстановяване след пандемията и украинската криза, страните имат право да преследват собственото си развитие и да се присъединяват към международни механизми по свой избор. Тъй като БРИКС е постигнала значителни успехи през годините, логично е тези държави да изберат членство.

Въпреки това VOA също така предполага в статията си, че с разширяването си БРИКС ще придобие по-голямо влияние в международната общност като нова геополитическа сила. Това, от своя страна, ще постави все по-големи предизвикателства пред ръководения от САЩ международен ред.

Тази гледна точка отразява залегналата в основата на САЩ логика на блокова конфронтация и нарастващото противопоставяне на американската хегемония от страна на все повече държави по света. САЩ са склонни да гледат на всяка нова организация или като на приятел, или като на враг, като подчертават необходимостта от конфронтация. 

Въпреки това страните, които искат да станат членове на БРИКС, се стремят да отхвърлят блоковата политика, водена от САЩ и вместо това се стремят към суверенно равенство и истинско сътрудничество.

Според експерти, интервюирани от VOA, предложението на Китай за разширяване на БРИКС може да се разглежда като опит да се конкурира със САЩ и да ускори процеса на глобализация. 

Изразява се загриженост относно предотвратяването на превръщането на БРИКС в платформа изключително за китайските интереси.

Тези съждения погрешно заклеймяват намеренията на Китай и подценяват интелигентността и автономността на страните членки на БРИКС. Участниците в БРИКС нямат желание да подчиняват суверенитета си на други държави, а още по-малко да бъдат доминирани от тях. Групата БРИКС функционира на принципа на равнопоставеност, като всяка суверенна държава има равен глас и няма определен лидер или последовател.

Страните, заинтересовани от присъединяване към БРИКС, не го възприемат като конфронтация със САЩ. Китай не възнамерява да въвлече тези страни в напрежението между Китай и САЩ. БРИКС остава отворена и приобщаваща организация и ако САЩ са склонни да си сътрудничат, това може да бъде обмислено.

Практиката и разширяването на БРИКС представляват напредък в многостранните и справедливи международни отношения, което означава отхвърляне на съществуващия ирационален международен ред и структура на властта. Въпреки че този процес ще отнеме време, той несъмнено ще допринесе за формирането на нов международен ред.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Доларът стабилен, еврото на едномесечно дъно – каква е причината?

В понеделник доларът остава устойчив спрямо повечето основни валути, докато еврото се търгува около най-ниските си нива от повече от месец поради нарастващата политическа несигурност в Европа. Слабостта на еврото доведе силно претегления доларов индекс до най-високия му връх от 2 май насам. 

17.06.2024 15:30 1 мин. четене

Цените на петролът спадат след доклада за икономиката на Китай

Цените на петрола останаха стабилни в понеделник, тъй като смесените китайски икономически данни показаха неравномерното възстановяване при най-големия вносител на суров петрол в света, което компенсира очакваното нарастване на търсенето заради т. нар. летен шофьорски сезон в северното полукълбо.

17.06.2024 13:30 1 мин. четене

БРИКС: Президентът на Русия отново нападна долара

В скорошно видео от Sputnik президентът на Русия Владимир Путин разкритикува Съединените щати, че изоставят златния стандарт и вместо това разчитат единствено на доверието в американската икономика, вместо устойив актив като златото.

17.06.2024 11:30 2 мин. четене

Фондовият пазар в момента все повече започва да наподобява дотком балона

Разглеждайки анализ на историческите данни (от 1990 г. до юни 2024 г.) можем да придобием представа за една интересна тенденция.

17.06.2024 10:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.