Разглеждайки анализ на историческите данни (от 1990 г. до юни 2024 г.) можем да придобием представа за една интересна тенденция.
Исторически около 49% от акциите на S&P 500 са се представяли по-добре от индекса, което показва широкото участие на пазара и устойчивост.
This is incredible:
Only 30% of the S&P 500 stocks have outperformed the index year-to-date.
This is slightly higher than the 29% that occurred in 2023.
Since 1990, a streak of 2 consecutive years with such a low percentage has happened only during the 2000 Dot-com bubble.
By… pic.twitter.com/oGjfjTCLF8
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) June 16, 2024
Въпреки това тенденциите от последните години започват да приличат на тези в ерата на дотком балона. По-конкретно, слабото представяне на по-широк набор от акции през всяка от 2023 и 2024 г. е подобно на това, което се наблюдаваше между 1998 и 1999 г. Такива години, когато само няколко акции водят до пазарни печалби, пораждат опасения относно стабилността на пазара и възможни колебания в бъдеще.
Сравнението е валидно, защото независимо от ралито на S&P от началото на годината от 12%, до голяма степен поради големите технологии, включително Nvidia и Apple с техните лидерства в областта на изкуствения интелект, има прилики със спукването на дотком балона.
Настоящото рали на S&P, което зависи само от няколко акции с висок растеж, водещи до ръст на индекса, е подобно на средата, в която имахме рязка корекция в началото на 2000-те.
Тази концентрация на печалби крие рискове, тъй като предполага, че напредъкът на пазара не е равномерно разпределен между секторите.
Това предполага повишени шансове за сътресения, ако тези водещи акции се поколебаят, разкривайки колко крехко е това текущо рали и какво означава това за стабилността на пазара в широка перспектива занапред.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.