Вивек Рамасвами стана вторият участник в президентските избори в САЩ през 2024 г., който официално ще приема дарения за кампанията си под формата на Биткойн.
По време на обявлението си Рамасвами насърчи физическите лица да допринесат с $1, изразявайки готовността си да приема дарения в Биткойн.
Just announced we’re officially accepting #Bitcoin donations.
Give $1.
Let’s make the 2024 election a referendum on fiat currency. https://t.co/KrHJdomtCh pic.twitter.com/OkVmoBmTFz— Vivek Ramaswamy (@VivekGRamaswamy) May 20, 2023
Това развитие се случи малко след като Робърт Ф. Кенеди-младши влезе в историята като първия кандидат за президент на САЩ, приел дарения за кампанията си в Биткойн.
Рамасвами направи това изявление, докато говореше на събитието Bitcoin 2023, проведено в Маями, Флорида. В речта си той наблегна на желанието да превърне предстоящите през 2024 г. избори в референдум за фиатната валута.
По време на появата си на сцената Рамасвами представи QR код, който при сканиране насочва потребителите към платежен портал, предоставящ множество възможности за извършване на дарения, включително BTC и сатоши (най-малката единица на Биткойн).
За обработката на Биткойн дарения, Рамасвами избра да използва платежната услуга на BitPay. Струва си да се отбележи, че BitPay поддържа и различни други криптовалути, като Биткойн Кеш, Етериум, ApeCoin, Лайткойн, Dogecoin и Шиба Ину.
Съгласно правилата на кампанията, гражданите на САЩ и постоянно пребиваващите в страната, които отговарят на условията, могат да допринесат за кампанията с до $6,600.
Тези вноски обаче не могат да бъдат приспаднати като благотворителни дарения за целите на федералното подоходно облагане. Дарителите ще получат незаменяем токен (NFT), а на страницата за дарения изрично е посочено, че дарителите могат да поискат своя NFT след извършване на дарението.
През февруари членовете на Камарата на представителите в Канзас предложиха законопроект, който ограничава крипто политическите дарения до максимум $100. Ако даренията паднат под този праг, получателят трябва незабавно да конвертира криптовалутата в щатски долари. Те не могат да използват средствата за разходи или да държат криптовалутата.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.