Системата за класифициране въз основа на точки определя дали даден цифров актив попада в американския закон за ценни книжа, като използва насоки от SEC.
Най-малко вероятно е Биткойн и Лайткойн да попаднат в законите за ценните книжа, в съответствие с рамката, докато при XRP положението е спорно.
Операторите на крипто обмени, включително Coinbase, Kraken и Circle, се обединиха за да създадат система, която оценява цифровите токени по това колко са близо до ценните книжа.
Рейтинговата система на базата на точки, разкрита от Coinbase в блог публикация от понеделник (30-ти септември), определя дали даден цифров актив попада в обхвата на американския закон за ценни книжа, като използва насоки от Комисията за ценни книжа и борси.
“Резултатът от анализа улеснява членовете да го синтезират на много токени и да вземат свои собствени, независими бизнес решения за това дали или как да поддържат даден актив”, казва Coinbase в публикацията.
Рамката е създадена от новосформираната организация, наречена “Crypto Rating Council”. Тя е насочена към подпомагане на компаниите за финансови услуги, които искат да добавят подкрепа за определени криптовалути, но не са сигурни в легалния им статут.
Системата оценява дигиталните токени от едно до пет, като актив с малко или никакви характеристики на ценна книга получава рейтинг от едно, а пет е за активи, които са най-общо казано ценни книжа.
Освен Coinbase, Kraken и Circle, учредители на съвета също така са Anchorage, Bittrex, DRW Cumberland, Genesis и Grayscale Investments.
Системата се занимава с ключова точка на несигурност, която преобладава в индустрията на криптовалутите от известно време – дали дигиталните активи като Биткойн могат да бъдат считани за ценни книжа.
Спекулативното инвестиране в крипто пространството повиши опасенията относно потенциалните рискове за инвеститорите. В разгара на бума на криптовалутите в края на 2017 г. т. нар. първоначални предложения на монети (ICO) привлякоха огромното внимание на инвеститорите на дребно – като някои изгубиха значителни суми.
Според системата на Съвета за крипто рейтинги най-малко вероятно е Биткойн и Лайткойн да подлежат на същите регулации като ценните книжа, докато XRP е сравнително по-близък до ценна книга.
Това противоречи на твърдението на главният изпълнителен директор на Ripple, който е заявявал неколкократно, че не е ценна книга.
“Очакваме, че някои оценки ще се променят с течение на времето и ние ще приемаме и обмисляме обратната връзка от издателите на актива, когато те са решили да споделят допълнителна информация или пояснения, които могат да повлияят на рейтинга на актива”, каза Coinbase.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Оценките също се разглеждат в съответствие с мисленето на председателя на SEC -Джей Клейтън. В миналото шефът на регулаторния орган каза, че криптовалутите като Биткойн не са ценни книжа, а токени като тези, закупени в ICO. Някои твърдят, че характеристиките на флагманската криптовалута все повече наподобяват злато или петрол.
На 6 декември Дуров се яви на разпит в парижки съд заедно с адвокатите си Давид-Оливие Камински и Кристоф Ингран.
На неотдавнашно заседание на Съвета за надзор на финансовата стабилност (FSOC) министърът на финансите Джанет Йелън подчерта рисковете, които криптовалутите представляват за стабилността на финансовата система на САЩ.
Pump fun, базирана на Solana платформа за меме токени, блокира достъпа на потребители в Обединеното кралство след предупреждение от британския орган за финансово поведение (FCA).
В ход, който може да привлече повече инвеститори в криптовалути, Чешката република въведе нов закон, който освобождава Биткойн и други криптовалути от данък върху капиталовите печалби, ако се държат повече от три години.