НАЧАЛО Други

Китай няма да се срине като СССР, но икономиката на страната е изправена пред преломен момент

20.08.2023 21:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Китай няма да се срине като СССР, но икономиката на страната е изправена пред преломен момент

Китай е изправен пред икономически предизвикателства, свързани със забавянето на растежа, спукването на балона на пазара на недвижими имоти и нарастващата безработица. 

Макар мнозина да смятат, че тези трудности са част от цикличен модел, който страните изпитват, има и друга гледна точка, която предполага по-дълбока криза за Китай. Тази гледна точка вижда края на китайското икономическо чудо, белязано от слабост на валутата, спад на цените и финансово напрежение в жилищния сектор.

Тази криза потенциално може да наложи икономически реформи, които биха могли да влязат в противоречие с настоящия твърд политически контрол под ръководството на управляващата комунистическа партия, оглавявана от Си Дзинпин. Някои дори правят паралел с разпадането на Съветския съюз, въпреки че това сравнение е ограничено поради по-голямата икономика и глобалната интеграция на Китай.

Китай е значителен двигател на световния растеж, като през последното десетилетие е допринесъл за 41% от световния растеж, докато САЩ са допринесли за 22%, а еврозоната – за 9%. Въпреки това темпът на растеж на Китай намаля наполовина от предишните 8-9 % и може да продължи да намалява. Прогнозите се различават, като някои икономисти оценяват тенденцията на растеж на около 2% до края на десетилетието. 

Пекин се стреми към по-бавен, но по-балансиран и устойчив растеж, като дава приоритет на икономическата стабилност пред незабавните мерки за стимулиране. Китайският модел на контролирана икономическа свобода и политическа репресия работи от края на 70-те години на миналия век и привържениците му твърдят, че той може да продължи с корекции.

В сравнение със Съветския съюз китайските лидери се поучиха от грешките, които допуснаха, като наблегнаха твърде много на отвореността (гласност) и недостатъчно на икономическото преструктуриране.

Преди това Китай даваше приоритет на икономическия растеж пред демократичното развитие и този подход показа успех. Данните обаче сочат, че икономическите предизвикателства продължават да съществуват от средата на 2010 г., дори преди Ковид пандемията.

Източник: TheGuardian

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Топ 3 акции от S&P 500, които успяват да устоят на рецесията

От 1928 г. насам индексът S&P 500 е преживял 25 мечи пазара, които се определят като спадове от 20% или повече, според Yardeni Research. По-чести от тези мечи пазари са пазарните корекции. От Втората световна война насам индексът е спадал с 10% или повече 24 пъти, като средният спад е бил 14.1%.

22.05.2024 5:00 3 мин. четене

Европейските акции спадат – фокусът се насочва към Nvidia

Европейските акции отстъпиха във вторник, като се отдалечиха от скорошните рекордни стойности, докато инвеститорите очакваха резултатите на Nvidia Corp.

22.05.2024 4:00 3 мин. четене

Съмнителна търговия на фондовия пазар – цената на тази акция се удвои след покупка на сенатор

През 2024 г. сенатор Томи Тъбървил привлече значително внимание към сделките си с вътрешна информация, особено към придобиването на акции на Humacyte.

22.05.2024 2:13 2 мин. четене

Цените на петрола спадат днес – пазарната волатилност се увеличава

Цените на петрола на световните пазари са се понижили, съобщава Azernews. Цената на суровия петрол тип “Brent” на лондонската борса ICE (InterContinental Exchange Futures) е спаднала с $0.48, достигайки $83.23 за барел.

21.05.2024 20:30 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.