НАЧАЛО Други

Как хедж фондовете променят крипто пространството

17.05.2021 13:51 7 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Как хедж фондовете променят крипто пространството

След пазарната катастрофа от март 2020 г. хедж фондовете се насичха към света на криптовалутите в търсене на печалби.

Някои от най-големите в света, Galaxy Capital, Grayscale и Pantera, доминират на пазара на крипто хедж фондове, който разполага с около $60 милиарда от клиенти, които искат да бъдат изложени на света на Биткойн и Етериум, без да се налага да преминават през процеса на покупка сами.

Макар че това не е изненадващо, като се има предвид, че цената на Биткойн се е увеличила повече от два пъти през последните 12 месеца, това, което е особено интересно за тази група инвеститори, е как тяхното поведение променя крипто пейзажа. 

Докато много ранни крипто инвеститори виждаха придобиването на криптовалута като начин за подкрепа на любимите си екосистеми – и начин за възползване от покачването на цените – хедж фондовете нямат такава лоялност, когато става въпрос за печалби.

Досега, през 2021 г., крипто хедж фондовете са нагоре с 116,8% през първото тримесечие, надминавайки възвръщаемостта на Биткойн от 104,2%, според Eurekahedge. Как ли? Като залагате и в някои случаи дори помагате цената на Биткойн да спадне и печелите от движението на цените.

Тъй като хедж фондовете стават по-големи, способността им да влияят на сравнително малък пазар, когато става въпрос за циркулиращо предлагане също се разраства.

Какво е крипто хедж фонд?

Докато по-голямата част от дей трейдърите залагат собствените си пари, за да могат да спечелят от движенията на цената на Биткойн, хедж фондовете са различни. Те са по същество мениджъри на пари за физически лица с изключително висока нетна стойност и институционални инвеститори.

За да бъдете достойни да дадете парите си на хедж фонд, трябва да имате нетна стойност от $1 милион (без да броите дома си) и да печелите приблизително $300,000 годишно – но тази сума варира в зависимост от местонахождението на инвеститора.

Тези мениджъри на фондове имат пълна автономия над това, в което са избрали да инвестират. Може би най-известният пример е Майкъл Бъри, ексцентричният мениджър на хедж фондове, изигран от актьора Крисчън Бейл във филма The Big Short (2015 г.), който горещо препоръчваме.


Бъри имаше пълен контрол над парите на инвеститорите и заложи милиард долара на срива на пазара на недвижими имоти. В този случай той беше прав, но инвеститорите му не бяха доволни, защото имаха малко сила да го спрат.

Ако Бъри управляваше взаимен фонд, например, той щеше да бъде регулиран от Комисията по ценни книжа и борси, щеше да има ограничения на своите инвестиционни стратегии и щеше да трябва да спазва правилата и разпоредбите при отчитането на това, което прави. Вместо това той беше свободен да се занимава със забранена търговия. И именно персонажи като Бъри управляват нарастващия списък с крипто хедж фондове.

Тези мениджъри на хедж фондове се различават от други финансови субекти като Биткойн тръста на Grayscale. Инвестиционната компания създаде продукт за инвестиция в дигитална валута, който отделни инвеститори могат да купуват и продават в собствените си брокерски сметки. Той е регистриран в SEC и редовно споделя своите доклади с Комисията.

Хедж фондовете не са обременени от такава регулаторна бюрокрация. Вместо това те се считат за високорисков инвестиционен инструмент с изключителна възвръщаемост, а не за хора със слаби сърца.

Тъй като все повече мениджъри на хедж фондове се присъединяват към пространството на дигиталните валути, ранните дни на прости дълги позиции върху активи като Биткойн, Етериум или Ripple отстъпват на по-сложни стратегии, свързани с активи, включително суапове, фючърси и опции, индексирани на криптовалути, и излагане на доходи, генерирани от основната технология, споделят от Lyxor Asset Management.

С тази нарастваща изтънченост идват редица промени в крипто пейзажа.

Друг тип инвеститор

Съставът на тези крипто хедж фондове, според доклад, публикуван от PwC, е:

  • Количествен (48%) – фонд, който използва “автоматични“ правила за търговия, а не такива, които служителите във фонда идентифицират и оценяват.
  • Дискреционни само лонг (19%) – дългосрочни инвестиции, които вярват, че цената на даден актив ще се повиши.
  • Дискреционни лонг / шорт (17%) – стратегия за превключване, която позволява на хедж фонда да следва както къси, така и дълги позиции в зависимост от пазарните условия.
  • Мултистратегия (17%) – комбинация от всички посочени по-горе.

От тези фондове преобладаващото мнозинство търгува с Биткойн (97%), последван от Етериум (67%), XRP (38%), Лайткойн (38%), Биткойн Кеш (31%) и EOS (25%).

Около половината от крипто хедж фондовете търгуват с деривати (56%) или са активни шорт продавачи (48%). Търговията с деривати се използва от търговците, за да се спекулира с бъдещото движение на цените на базовия актив, без да се налага да се купува самия действителен актив.


Междувременно шорт продавачите са фондове, които вземат краткосрочни инвестиционни хоризонти и нарочно залагат, че цената на криптовалутата ще спадне. Съставът на хедж фондовете е важен, тъй като подчертава целта и методологията, която те вземат при навлизане на пазар.

Волатилността е приятел на хедж фонда

Волатилността на Биткойн, индикатор за това до каква степен се променя цената на актива, прекара по-голямата част от 2020 г. около 2,5%. От началото на бичият пазар волатилността на актива успя да достигне 6% през март и април тази година.

Без тази волатилност“, каза Раул Пал, бившият мениджър на хедж фондове на Goldman Sachs, “не можете да имате комбинирани годишни доходи от 230%. Волатилността е вашият приятел по този повод.

Именно това прави крипто толкова привлекателно пространство за жадните за риск хедж фондове, които си изкарват прехраната от колебания на пазара.

Търсенето на Биткойн е спекулативно и емоционално, и не е задължително да се основава на фундаменти като приемането на виртуални валути като ежедневен начин на плащане. А предлагането може да бъде изцедено изкуствено, а не само алгоритмично.

Ето защо хедж фондовете се активизираха. Brevan Howard, един от най-големите хедж фондове в Европа, обяви миналия месец, че ще отдели процент от своя фонд от $5,6 милиарда за закупуване на Биткойн. Той се присъединява към подобни на Galaxy Digital – управляван от Майк Новограц – и Tudor Investment Corp – управлявани от Пол Тюдор Джоунс, които са закупили тихомълком BTC за стотици милиони, ефективно свивайки предлагането.

Приблизително 60% от предлагането на Биткойн е съхранявано и 20% “загубено“ или недокоснато, според изследователската компания Chainalysis.

Тъй като повече хедж фондове започват да купуват, свиването става все по-сериозно, съобщи Glassnode. Колкото повече се свие предлагането, толкова по-лесно е да преместите цената. Хедж фондовете знаят това.

Крипто започва да търгува независимо от други активи“, пише Дан Морхед, главен изпълнителен директор на Pantera Capital, първият хедж фонд в Америка за Биткойн, в съобщение за инвеститорите.

“Крипто е нагоре, докато повечето класове активи са спаднали … бихте ли предпочели да си държите пари в Lehman Brothers от 2020 г. – или токен, който контролирате?”

Поради тази волатилност хедж фондовете успяха да използват позициите си, за да създадат нови възможности за приходи, като се позиционират като маркет мейкъри.

Ето как работи. Хедж фондовете търсят несъответствия между спот цената – текущата цена на актив като Биткойн – и стойността на договор за деривати, който ще изтече след няколко месеца. Това обикновено се нарича базисна търговия. Да речем, че Биткойн възлиза на около $50,000.

Но има бъдещи договори, като тези, сключени от CME Group, където според тях цената на Биткойн ще бъде около $60,000 през юли.

Хедж фонд купува Биткойн на спот цена и продава юлските фючърси, което означава, че договорите за деривати ще получат стойност, ако Биткойн падне. По този начин създава това, което е известно като “спред” или пропаст между днешната цена и утрешния залог. Когато тези разлики се натрупват с течение на времето, те могат да генерират значителна възвръщаемост.

Базисната търговия изплащаше 42% годишно […]“, каза Майкъл Сейлър, главен изпълнителен директор на производителя на корпоративен софтуер MicroStrategy Inc., който купи 91,326 BTC от декември месец насам на стойност около $5 милиарда.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Майкъл Сейлър продължава с инвестициите на MicroStrategy в Биткойн

Тази търговия също започна да намира мястото си и при Етериум, което помогна цената на криптовалутата да достигне рекордни върхове този месец, благодарение на 700% възвръщаемост, която инвеститорите правят, използвайки подобни тактики.

Както споменахме по-рано, има рискове за хедж фондовете и рисковете в тази игра на маркет мейкъри стават много реални, ако някой от тях има маржин кол.

Това се случи на фиатните пазари, когато Archegos, инвестиционна компания, управлявана от мениджъра на хедж фондове Bill Hwang, имплодира след маржин кол и повлече няколко големи банки с него. Credit Suisse, една от най-големите банки в света, претърпя загуби от над $5 милиарда.

С нарастващата волатилност на Биткойн времето ще покаже дали крипто може да поддържа апетита на хедж фондовете за риск.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: САЩ ограничава дигиталните активи, за да спаси долара

Тъй като страните от БРИКС напредват с плановете си да въведат своя собствена стабилна монета, САЩ реагират, като предлагат законодателство, насочено към запазване на господството на долара.

02.05.2024 7:00 2 мин. четене

Печалбите на Amazon надминаха очакванията на Уолстрийт

Amazon разкри печалбите си за първото тримесечие във вторник, надминавайки прогнозите на Уолстрийт, основно водени от стабилния растеж в своите облачни и рекламни сегменти.

02.05.2024 5:00 2 мин. четене

Прогноза за цената на акциите на Apple от Уолстрийт анализатор

В скорошен анализ Уолстрийт анализаторът Тони Саконаги сподели прозрения за Apple, преминавайки от препоръка за задържане към препоръка за покупка преди тримесечния отчет за приходите на компанията.

02.05.2024 3:30 1 мин. четене

Прекалено снизходителна ли е присъдата на Чанпен Джао?

Тази седмица в крипто общността една от най-обсъжданите теми беше Чанпен Джао, някога главен изпълнителен директор на Binance.

02.05.2024 3:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.